Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8

Thread: Casti.

Senior Member dezaxat is on a distinguished road

Casti.

Ce casti aveti? La ce le folositi? Le recomandati? Daca, da, de ce ?

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Nu prea folosesc casti. Daca le-as folosi, le-as folosi din cauza ca poate doarme cineva si sa nu fie prea multa galagie..

De recomandat, aici depinde de preferinte. Unii le folosesc pentru a fi cu vreo 2 secunde mai "pe faza", altii nici nu se chinuie cu asa ceva.
    Sunt casti pentru gaming si muzica. Nu stiu daca poti gasi ceva care sa exceleze in ambele situatii.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Quote Originally Posted by Emil View Post
    Sunt casti pentru gaming si muzica. Nu stiu daca poti gasi ceva care sa exceleze in ambele situatii.
    Te contrazic. "Castile pentru gaming" sunt o inventie a marketing-ului modern, ca sa vanda aparatura de calitate slaba cu multi bani utilizatorilor dezinformati si creduli.

---
    @dezaxat

Sennheiser - marca germana. (sau Sony - marca japoneza, evident)

Uita pur si simplu ca exista alti producatori de casti in zona "decenta" de pret.
    Exista evident o multime de producatori Hi-Fi, asa cum exista producatori de masini de lux, insa nu discutam de aia. Preturile acolo pleaca de la 1000$ in sus pentru o pereche.

Vorbind de castile pe care ni le permitem: Pur si simplu ai cum sa dai gres cu Sennheiser sau Sony. Cat dai atata face, simplu si la obiect.

Aventureaza-te cu ceva "de gaming" si iei tzeapa garantat.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    @wave, vezi ca ai niste idei prea fixe...

SteelSeries si gama HyperX pentru ce crezi ca sunt facute?

Cu o pereche de casti de muzica nu-ti va reda corect din care parte vine sunetul
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Quote Originally Posted by Emil View Post
    Cu o pereche de casti de muzica nu-ti va reda corect din care parte vine sunetul
    Esti haios.
    Dar te las sa crezi ce vrei tu... nu ma mai bag aici.

Eu am niste Sennheiser CX 400II. Mi le-a luat nevasta acum vreun an cand sarbatoream ceva, pe vremea aia nu-mi permiteam eu casti de 300 lei.
    Am facut oricum o chestie fff tare. Mi se stricasera mie castile si eram cam in pana de bani. Desigur, fiind un obsedat total de CS (de pe vremea tineretii cand nu aveam net acasa si sala de net parea un loc mult mai interesant decat scoala), imi trebuiau casti. Asa ca mi-am luat.
    Niste bureti de 45~ lei. Stiti cat m-au tinut, nu? 6 luni. Si acum a inceput sa se duca firele din jack. Tre' sa aiba exact 174"2' grade pe orizontala si cablul sa fie in forma unui urs polar ca sa-mi faca si mie putin contact.
    Wave, dar daca, [CACOFONIE] cat dai atat face... Cele de "gaming" de 200-300 lei macar isi fac banii?
    Nu vreau sa folosesc Sennheiserele mele pt ca sunt in-ear si sunt deranjante.
    Defapt, sincer sa fiu, eu nu caut casti sa aud T plecand din spawn. Sunt constient ca nu are rost sa dau o palarie de bani pe ele pt CS.
    Vreau casti de la care sa nu ma doara urechile dupa ce le tin cateva ore, sa zicem. Astept sa-si ia un prieten niste casti la vreo 150~ lei pe care le-a vazut pe net sa-mi zica daca sunt ok din punctul asta de vedere.

Alea din semnatura mea sunt foarte usoare si moi, am stat si 5 ore continuu cu ele pe urechi. Se aud excelent si sunt rezistente ( au cazut pe jos de zeci de ori.. ca deh.. cablu). Nu au fost chiar ieftine insa...

Din nou, "cat dai atata face"

Ce vise. Dupa 45-60 min deja mi se lipeau urechile de cap si incepeam sa las doar o ureche acoperita si la cealalta puneam casca sub. Schimbam urechea din 15 in 15 min ca sa nu ma mai doara.