Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 23
    Senior Member dezaxat is on a distinguished road

Gtx 970 vs R9 390 vs R9 390x

Saluut.
    Sunt curios sa aud niste pareri si de la voi. Pe ce ati merge mai degraba, ce ar fii un best-buy? Gtx 970 vs R9 390 vs R9 390x referindu-ne strict la gaming. Am citit 8000000 de pareri, toate impartite. 970 cica ar avea o problema, ca pc-ul recunoaste 3,5vram, nu 4 cum specifica nvidia. R9 390 e la acelasi pret, poate chiar mai ieftina cu 100 lei decat 970. Nu ma intereseaza consumul, sa fim seriosi, daca imi iau o placa video in banii astia e clar ca nu mor de foame si nici nu sunt restant la curent.
    R9 390x, am inteles ca ar fii insesizabila in 1080p plus ca e cu 400-500 lei mai scumpa. Intentionez dupa gpu sa-mi iau un monitor de 24, TN, de gaming pe 144hz. Desi am facut un pleonasm, n-am vazut IPS pe 144 hz.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Daca vrei 144Hz in jocuri moderne niciuna nu e buna.

Toate placile astea sunt excelente la 60Hz, dar absolut insuficiente pentru 2.4 ori mai multi pixeli de procesat.
    Nici macar GTX 980 nu e deajuns.

Ar fi complet aiurea sa dai banii pe un monitor cu refresh mare (120-144) cand placa video produce intre 40 si 80 fps (depinde de zona, scena, joc, etc.). Ai anula complet orice avantaj ar avea acel monitor...

---
    Ai nevoie de minim:

- GTX 980 Ti ( 3200 lei )
    - 2x GTX 970/ 980/ R9 390/ R9 390x ( 3500-4500 lei )
    ... adica SLI/CrossFire ( CrossFire fiind mai bun in prezent decat SLI, din pacate nVidia s-a cam culcat pe o ureche si a pierdut teren la multi-GPU )

---

p.s. - Discutam de jocuri serioase, nu prostii cu engine vechi de 10 ani gen LOL, GS:GO, Minecraft sau alte abureli pentru copii.

p.p.s. - Ah da, ... cand ridici rezolutia ( QHD, multi-monitor sau UHD/4K ), procesorul central nu e afectat. Placa video doar munceste mai mult. IN SCHIMB... cand ridici refresh-ul, ca sa mentii un FPS ridicat trebuie si CPU zdravan !
    Daca nu ai un procesor seria i7 K, racire zdravana ( un cooler aer high-end, sau racire pe apa ), overclock la 4300-4500 Mhz cu o memoria rapida ( Dual-Channel 1866Mhz sau mai mult ), iti va frana placa video.

"Go big, or go home" - daca intelegi ce zic
    Last edited by wavetrex; 09-10-2015 at 15:36.

Atunci go home cu un monitor de 24 pe 60 hz, nicio problema. 30+ depaseste bugetul pentru gpu cu mult. Plus ca i7 nu exista la mine in pc. Dac-ar fii sa schimb iar proc, ma voi duce direct pe ddr4 cand se va punr problema de schimbat cpu. Ramanem la monitor 1080p, 60 hz. La care te-ai arunca?
    Un seasonic de 620 oricum va intra in pc, deci nu m-ar deranja amd.

Later edit: Defapt, m-am gandit la altceva. Neavand pana acum monitor peste 60 hz, nu am verificat. Exista setare in joc sa limiteze refresh rate la 60, spre ex? Asa as putea lua monitorul, sa-l folosesc pe 144 in cs go in principiu si dota, iar jocurile noi sa le limitez la 60 hz. Daca i5 ar suporta 144 hz in go, m-as risca sa fac asta. Ce parere ai?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    CS:GO foloseste acelasi "Source Engine" ca si Half Life 2, CS Source , Left4Dead, DOTA 2

https://en.wikipedia.org/wiki/Source_%28game_engine%29

E un engine foarte reusit, dar totusi... vechi, foarte vechi (2004, cu variante 2006, 2007, 2011).
    Oricat i-ar adauga briz-briz-uri, ramane totusi la baza un engine mai simplu, fara cerinte mari. Asta e motivul pentru care CS:GO merge ok chiar si pe PC-uri low-end sau chiar cu grafica integrata.

Source 2 abia este lansat acum in 2015 (Septembrie), inca nu exista jocuri "mari" care sa-l foloseasca.

---
    Poti sa iei monitor de 144 "pentru viitor", dar nu te astepta sa-l foloseasca la capacitate maxima aceste placi "medii superioare" (970, 390).

Desi sincer, daca ar fi dupa mine, 60Hz sunt suficienti. Dar, eu nu joc CS:GO si alte jocuri superrapide. Eu joc strategii si RPG, unde ma instereseaza sa vad bine (Multi pixeli, rezolutii inalte), si sa am culorile intense, puternice, contrast mare ( IPS/AMVA )
    + Utilizare profesionala, evident.

Tu poate ai alte cerinte

Am inteles. Daca nu o sa-l foloseasca la capacitate maxima, degeaba il iau. Mai bine raman pe un 60 hz si gata, 1;2 ms si gata. In cazul acesta, revenind la intrebarea initiala, care ar fii un best-buy?

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    R9 390 este deja peste GTX 970, iar R9 390x este net superior placii de la nVidia.

Poti merge si pe un monitor de 144 refresh rate, insa depinde de joc daca vei avea 144 fps constant. 100 de fps-uri iti va duce mai mult ca sigur!

Daca vei merge pe placa 390x, sa te asiguri ca ai cel putin o sursa de 600-650W.

P.S.: R9 390X deja o poti considera o placa High-end!
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Eu pe sapt asta am facut 33 de mil, mai am sapt viitoare, sa vad cat scot si atunci. Cred ca o sa am 40-50. Desigur, nu intentionez sa-i bag pe toti in pc, in niciun caz. Vreau 390x in cazul asta si POATE un monitor. Inca nu sunt decis daca sa-l mai aman sau nu. Probabil ca-l voi mai amana pentru ca tre' sa-mi iau si carcasa si sursa.
    Ar face fata o d-asta placii video?
    http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...ii-620w-bronze

Daca nu, as dori o recomandare in bugetul de 500 lei.

Da, ar face fata, insa ti-as recomanda ceva mai de calitate deoarece sursa respectiva are ceva vechime...

http://www.mediadot.ro/surse/sursa-s...-2-x4-sata-x10

Stiu, este peste buget, insa isi merita fiecare leut.
    Este FULL-Modulara, numai buna pentru un cable management cat mai bun in carcasa care va si permite un air flow mare. Are certificat 80+ Gold, silentioasa si colac peste pupaza, este de la Seasonic!

http://www.mediadot.ro/surse/sursa-f...-6-2p-8-x-sata

Asta este destul de aproape de buget.
    Nu este Full-Modulara, insa are certificat 80+ Gold!
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Am inteles. Ok, o sa ma orientez spre una dintre cele 2.

Later edit: Desi 390x este superioara celor 2, se merita diferenta de 500-600 lei pentru un monitor 1080p? Nu intentionez sa urc la dual sau 4k. Raman la 1080.

Nu prea am inteles la ce te referi... Adica sa dai 500-600 de lei pe un monitor sau cum?
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast