Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
    Member Levi92 is on a distinguished road

Notebook cu GTX980

Salut!! Sunt curios daca planuiti sa aduceti ceva Notebook-uri de la MSI sau ASUS cu GPU GTX980 fara sufixul ''m''

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Din cate am inteles, laptopurile cu GTX 980 sunt inca in stare de prototip...
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    @Levi lasa laptopurile. Ia-ti un pc high-end cu monitor 24-27 inch cu grafica zdravana sa te tina la Ultra toate jocurile si uiti complet de ideea de laptop (doar daca nu e nevoie de ceva portabil). Ai o sumedenie de motive sa mergi pe desktop, parerea mea.

@Emil ai mai lua inca un laptop la ~7000 lei la momentul curent sau ai investi intr-un PC desktop ??

Laptop deoarece mobilitate
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Probabil ca o sa ma injurati, dar io zic ca in vreo 10 ani de acum laptopurile vor deveni o relicva a istoriei.

Vor exista in continuare computere "la cutie" (adica fara periferice), pentru utilizatorii profesionali, cei care au nevoie de monitoare mari, sau mai multe, dar pentru "omul obisnuit"... solutia aste....

Tableta.

Nu, nu prostiile astea de tablete din prezent care ruleaza Android sau iOS, care de fapt sunt niste "smartphone"-uri mai mari, si nu faci nimic cu ele.

Ci, tablete puternice, cu procesoare zdravene, un sistem de racire eficeint si capacitatea de a conecta periferice dupa bunul plac. Tablete ruland un sistem de operare "full option".
    De fapt, deja exista... acele hibride, gen Microsoft Surface Pro.. windows 10 a fost gandit pentru a comuta intre mod tableta si mod "laptop" ( cand tableta are atasata o tastatura ).

- Acel computer de tip "tableta" devine complet modular, de exemplu cu positilitatea de a atasa un procesor video extern puternic, pentru jocuri.
    - Conectare la monitoare /TV prin WiDI ( wireless display )
    - Mouse wireless sau chiar wired, prin docking station

====
    Greseala comerciantilor din prezent e ca au lansat tabletele cu sisteme de operare "mobile" pe care practic nu poti sa faci mai nimic. Au devenit niste jucarii scumpe si atat ... Sunt sigur insa ca au invatat din aceasta greseala si tabletele viitorului vor fi ca cele din Star-Trek: Pentru MUNCA. (Sau joaca, sau tot...)

....
    Intre timp, desktop-urile se vor miniaturiza, si miniaturiza, si miniaturiza ...
    Vezi noul form factor NUC, sau BRIX, etc...
    Computere mici fara monitor, dar din ce in ce mai puternice :P

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Practic tind sa le faca dupa chipul si asemanarea consolelor sau chiar mai mici (pui de console ??) e o idee interesanta .. sa le vedem la capitolul racire si cel mai important la testul BUTONARII excesive.

Member Levi92 is on a distinguished road
    Adevarul este ca ma atrage mobilitatea lui insa parca tot mai mult imi place un desktop. Desigur ca voi investi undeva la 8000 lei in PC daca este sa imi fac unul.Nu stiu... inca am timp sa ma decid.
    Sau mai exista optiunea upgrade ului la ce am eu acum...

Cand vei lua o decizie, nu ezita sa apelezi la noi pentru ajutor
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Senior Member FatalError is on a distinguished road FatalError's Avatar
    Prin backdoor...promit ca nu stric nimic!
    ASUS ROG GX700 va fi unul dintre aceastea. Nu stiu daca se va merita la noi. De ce? Simplu.

1. Pretul. Doar cooler-ul va fi ~ 1500-2000 $.
    2. Spatiul alocat si transportul.

In rest, eu detin un G751JY :

- i7 4710HQ 3.5GHz - ~ 80% i7 4770 3.5GHz (PC)

- 980M 4GB OCed - ~ 70% 970, curand voi schimba pasta termoconductoare si voi face un OC si mai mare si poate o sa ajung ~80% cat 980, voi incerca tot posibilu sa mentin temperaturile intre 40 C idle si 85-90 C full load...in cele mai grele jocuri, absolut maxed out pe FHD, 2K si poate 4K. (ma refer la jocurile cu adevarat portate si stabile nu cum a fost AK la inceput).

- 16GB RAM

Sunt putin spus multumit. Il voi mai tine pana-n 2018, cu siguranta. Poate atunci, il voi vinde pe acesta la jumatate de pret...si voi mai pune inca jumate si voi lua viitorul model. (ex : Pascal/Cannonlake).

Om trai si om vedea ce va mai urma.
    "Viata reala...de acest server n-am auzit."

Reply to Thread