Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Volum

Volum

Cautam azi ceva pentru sora-mea si am dat din greseala peste asta:
    http://www.mediadot.ro/placi-de-sune...ificator-casti
    Si ma gandeam,oare chiar amplifica mult volumul?
    Eu am o manie a volumului mare la casti (da,stiu,R.I.P urechi peste 10 ani) si am cautat o gramada pe net despre cum ai putea boosta volumul pentru win 7 si 8 si nu am gasit niciunde nimic.(Pe win xp era ceva optiune)Faza e ca frate-meu avea mai demult un laptop si avea 3 gauri jack,una microfon,una casti si a treia nu stiu ce era.Stiu doar ca atunci cand bagam castile in cea de a treia,se auzea de 2-3 ori mai tare decat maxim pe mufa normala.
    Aveti careva vreo idee cum as putea sa boostez volumul?(Castile mele pot scoate mai mult,dar na)

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Cred ca mai curand "mufa normala" de la acel laptop era cea de iesire de linie ( neamplificata )
    Iar aia "a treia" de fapt era cea pentru casti.

Da sincer n-am mai vazut de mult laptop-uri cu line-out... probabil e foarte vechi.

---
    Teoretic orice "placa de sunet" mai scumpa/dedicata are amplificator mai bun decat chip-ul intern al computerului ( care este o chinezarie Realtek, cat mai ieftina posibil )
    ... cu exceptia anumitor placi de baza care au parte de sunet dedicata ( si la care se face reclama corespunzator ).

Tu de fapt ai link-uit o "placa de sunet" miniaturala externa. Si da, chiar si aia mai mult ca sigur se va auzi mai bine decat chip-ul de pe placa de baza.
    Folosita, evident, direct prin USB, ca dispozitiv secundar. Nu mai folosesti iesirea din placa de baza.

---
    Alternativ, poti incerca sa folosesti castile in mufa din fata (cea a carcasei), asta evident daca e conectata corespunzator la placa de baza. In general amplificatoarele de pe directia aia sunt mai puternice decat cele de pe mufele din spate, deoarece alea din spate in general se folosesc cu "boxe" si nu au nevoie de preamplificare prea mare.

Da,am observat ca se aude mai tare pe jack-ul din fata.
    Ma gandeam ca volumul depinde mai mult de dispozitivul de iesire,din moment ce el produce sunetu',iar placa de sunet trimite informatii.
    Eh,atunci ma resemnez,pana voi cumpara o placa de sunet

Doar un pic de biologie, fizica si electricitate
    -----

"Sunetul" este o informatie pe care creierul tau o percepe.
    Creierul este cel care "aude", nu urechea. Urechea de fapt converteste o vibratie a aerului intr-un semnal chemo-electric care ajunge la creier.

Ca sa se produca acea vibratie a aerului, o membrana din interiorul castilor vibreaza, miscand aerul, vibratie care se propaga de la acea membrana catre urechea si timpanul tau.
    Ca sa vibreze membrana castii o mica bobina atasata de membrana primeste curent electric care vine prin cablu, apoi datorita efectului electromagnetic acel curent electric interactioneaza cu campul magnetic dintr-un magnet aflat in casca... si ca prin magie, membrana vibreaza.

Ei bine, de la computer sau orice alt aparat audio vine acest curent electric, prin cablul tau de la casti.

O baterie mica nu o simti daca atingi, una mai mare poti sa o simti (sa pishte), curentul din priza te scutura bine si daca te atingi de un fir de inalta tensiune de pe strada mori... curentul are diferite intensitati, mai slab, mai puternic.
    Curentul ala care vine spre casca ta are la randul sau mai multe intensitati... poate fi foarte mic, si atunci membrana se misca putin, sau poate fi mai mare si atunci membrana vibreaza puternic ( si produce in creierul tau un "sunet" mai puternic ).

---
    Orice chip de sunet are o putere mai mica sau mai mare, depinde cum a fost construit. Poate produce mai putin sau mai mult curent electric care ajunge in castile tale.

Pe langa asta, mai tine si de sensibilitatea acelei bobine si membrane, si de un lucru numit "impedanta". Sunt casti care sunt mai sensibile si la acelasi curent electric se aud mai tare si mai clar, iar altele mai putin sensibile care se aud incet si prost
    Evident, daca pui o casca sensibila la un curent mai mare ( un amplificator mai puternic ), se va auzi FOARTE TARE.
    Dar... si este un dar... ai sanse sa o strici. Asa cum si tu poate esti sensibil la zgomote prea mari, si urechea ta se poate defecta, asa este si membrana castii: curent prea mare, membrana sensibila... rezultatul este ca se arde acea bobina mica din interior.

Sper ca nu v-am plictisit... si v-am luminat un pic
    Daca mai sunt intrebari, va stau la dispozitie!
    Last edited by wavetrex; 23-09-2015 at 21:46.

Majoritatea le stiam,cu toate ca nu ma pasioneaza fizica.Adica imi place oarecum si ma uit des la explicatii si video-uri legate de fizica,dar nu imi place sa intru ca lumea in notiuni.Culmea ca taica-meu a fost mare fizician si frate-meu a dat bacu' din fizica.
    Ma gandeam ca puterea chip-urilor e aceeasi oarecum si CA ,Cumva, volumul de la placa integrata e oarecum limitat, iar la dedicata nu are limita. Se pare ca e cam acelasi lucru,adica cea dedicata produce mai mult curent.
    Si ca sa iti raspund aici,la reply-ul de pe celalalt topic:
    1.Sa zicem ca la partea cu "corect" ai dreptate si am gresit.Desi nu am gasit ceva concret pe internet si inca tind sa cred ca e ceva subiectiv.Ma rog.
    2."Apostroful se foloseste, exact cum scrie pe Dexonline, la REPREZENTAREA IN SCRIS a unor cuvinte rostite".Tocmai tu ti-ai raspuns aici.Apostroful,plus alte semne de punctuatie,te ajuta sa redai in scris ceea ce nu poti pe cale orala.Daca eu nu sunt langa tine sa iti spun "CAPU" si sa vezi ca lipseste acel "L",atunci iti arat pe cale scrisa ca eu vroiam sa zic "capu".Simple as that.Apostroful poti sa-l folosesti oriunde,cum vrei(ma rog,unde iti permiti cu oamenii si nu e ceva formal),nu inteleg unde vrei sa bati.Poti sa aduci cati profesori de romana vrei tu si academicieni si ce vrei tu,o sa-mi dea toti dreptate in acest caz,iti garantez.
    Apropo,vezi ca se scrie "niciun" ,dupa noul DOOM.(lansat acum ceva ani)
    3.Eu m-am legat de o greseala vitala.Eu sincer iti zic ca limbajul ala mi-e greu de inteles si nu mi se pare un limbaj adecvat.N-am nimic impotriva cu oamenii ca folosesc k sau ce prescutari vor ei sau ca pun(nu pun) cratima aiurea,dar cand nu ai punct si pui propozitii una dupa alta,ma zgarie pe ochi maxim.De-aia i-am si zis ca vreau sa scrie "mai corect".Nu-mi tre' mie academic,dar macar da-ti silinta putin.
    Seven a venit si s-a legat de faptul ca nu am spatiu dupa semnul de punctuatie.MUCH WOW,SUCH MISTAKE,VERY AWESOME.
    In final,problema a deraiat complet.Daca tie ti se pare foarte ok si in regula acel tip de text,nu am nimic de zis.Mie nu.Ma duce cu gandul la oamenii aia veniti de la munte care se baga si ei in seama si scriu ce-i tuna prin cap si ce au patit ei.

No comment.

Last edited by wavetrex; 23-09-2015 at 23:21.

Mda.My job here is done.*flies away*

Last edited by wavetrex; 23-09-2015 at 23:03.