Reply to Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 21 to 30 of 47

Thread: Monitoare?!

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Din pacate toate planurile mele s-au dus dracu' in mare parte. Nu imi mai iau nici placa video, nici nimic momentan. A picat frigiderul vechi si in seara asta s-au dus cei 1500 de lei pe care-I stransesem pentru pc. I feel like I wanna shoot myself.

Senior Member mita2010 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    Din pacate toate planurile mele s-au dus dracu' in mare parte. Nu imi mai iau nici placa video, nici nimic momentan. A picat frigiderul vechi si in seara asta s-au dus cei 1500 de lei pe care-I stransesem pentru pc. I feel like I wanna shoot myself.
    In general frigiderele se repara , al meu a picat acum 1 an (avea vechime de 5 ani) s-a dus motorul si numai stiu ce .... practic inima lui . Am chemat un meserias si m-a costat 350 lei piesa +manopera 50 lei = 400 lei , merge perfect si acum. Si nu stiu de ce sa dai 1500 lei pe un frigider cand sunt frigidere foarte bune la 800-900 si combine frigorifice la 1000 lei arctic foarte bune. Nu e bine sa te arunci asa , gata se strica frigiderul hai repede sa iau altul la 1500 si aici vezi ce iei sa te feresti de zanussi alea ruginesc la 1-2 ani.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Cand un produs are ceva vechime (cativa ani buni) si si-a dat duhul, atunci cel mai intelept este sa-l schimbi si sa nu tot tragi de cel vechi ca n-ai rezolvat nimic... doar bani investiti prost.
    Parerea mea
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

A mai fost reparat o data. Are vreo 10 ani, daca nu ma insel. Am gasit unu' la un magazine de electrocasnice redus de la 1779 la 1423. Eu sunt si genul de persoana care da un ban ca sa ia ceva putin mai bun. Nu-mi place sa ma multumesc cu ceva ok pentru ca am avut experiente de genul si mi-am pierdut banii aiurea.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Io as zice mai curand ca nu esti tu asa sensibil la chestia asta si n-o observi. Dar exista, fara indoiala.
    Incearca sa faci o animatie in JavaScript (in Chrome) pe un ecran complet alb pe care se misca rapid o forma inchisa la culoare si fa-i niste poze cu DSLR-ul cu timp de expunere foarte scurt si ISO mare - ca sa nu zici ca e din vina aparatului.
    Exact ce vroiam sa spun. Daca vrei o sa vezi orice defect fara indoiala. De exempl umonitorul meu are un usor bleeding in partea dreapta sus, observabil doar cand in camera este perfect intuneric iar monitorul este pe negru complet. De situatia asta nu o sa ma lovesc niciodata in utilizarea de zi cu zi dar mergand pe rationamentul tau este un defect si tocmai l-am observat.

Este perfect pentru utilizare zilnica si gaming. Tehnologia a mai evoluat si daca nu esti vreun gamer profesionist si nu stai cu DSLR-ul in mana zilnic sa prinzi "ghosting-ul" nu o sa ai nicio problema.

Parerile sunt atat de impartite incat nici nu stiu incotro ar trebui s-o iau. TN-ul are avantajul de a avea timp de raspuns 5ms<, IPS in schimb, are mai mare, dar se gasesc si la 5 secunde. IPS are calitatea imaginii mai buna, pe cand TN nu e la fel. Acum ca s-o luam si pe alta parte a subiectului, care e mai longeviv? Stim cu totii ca nu tot ce e nou e neaparat bun. Exista vreo diferenta intre panelurile astea 2 din punctul asta de vedere?

Dezaxat e simplu. special pentru gaming profesional alegi TN ,144hz, 24 '' - 27'', 1ms, 350cdm/m2 un exemplu ar fi : AOC G2460PQU LED cred ca este cel mai laudat/reusit monitor gaming ever, pret scazut /calitate pe anul 2014.
    Deci cel mai mult se recomanda TN pentru gaming, durata de viata nu stiu care o fi vs IPS. Am vorbit pentru ce este acum pe piata.
    Cat despre frigider daca il ai de 10 ani si l-ai mai reparat asta e altul si gata dar macar ai mai aflat cate ceva

Quote Originally Posted by Emil View Post
    Cand un produs are ceva vechime (cativa ani buni) si si-a dat duhul, atunci cel mai intelept este sa-l schimbi si sa nu tot tragi de cel vechi ca n-ai rezolvat nimic... doar bani investiti prost.
    Parerea mea
    Nu este asa, eu zic combina frigorifica Indesit in cazul meu, care a fost in jur de 1700lei in 2010 parca , ar fi fost culmea sa nu-l repar tinand cont ca am avut mare grija de el si zici ca e ca nou si azi nu are nici un punct , o zgarietura sau ceva lipsa la el. Sper sa-l tin inca 10 ani .

Dea, daca ai dat mult, se merita sa-l repari macar o data. Astept sa-mi vina bijuteria. E ceva argintiu inchis cum imi place mie.
    Si eu as fii vrut ceva pe 144 hz, doar ca din cate am inteles o 970 gtx nu face fata unui monitor de genul. Pe 24, ca daca ajung la 27 e deja prea mare pentru spatiul meu. Pe viitor urmeaza un 970 si d-asta zic.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    GTX 970 merge bine pe un monitor cu refresh rate de 144 Hz, insa depinde si de joc si de setari cate FPS-uri iti va arata.

Tocmai am observat ca a venit pe stoc la MediaDot o placa video R9 390 de la AMD care este peste GTX 970 de la nVidia si ti-o recomand cu caldura. Vei iesi cu vreo 200-400 de lei mai scump deoarece ai nevoie de o sursa mai zdravna, insa merita!

P.S.:
    E amuzant cu decurge acest thread, de la monitoare s-a ajuns la frigidere... hilar ))
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Reply to Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast