Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Rivals

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Pai ia vezi ce poate

Asteptam rezultate!
    (Screenshot-uri din CPUz de ex)

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Incep sa cred ca tot ce stiu se duce pe apa sambetei...
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Hehe, IT-ul are atatea secrete incat nu prea ai cum sa fii in pas cu el decat daca ti-o da peste ochi.

Wave, o sa vina si sesiunea de OC.
    Planuiesc un 4.5GHz la procesor si cam 1.5GHz la placa video.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ai putea spune prin cateva idei (ca sa fiu sigur ca nu-s asa de paralel) cu ce ar ajuta OC-ul in general placii video si procesorului? (poti trimite si PM)
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Performanta mai mare.
    La procesor, nu prea se simte, dar ma ajunsese prea mult combinatia de culori sa nu merg si pe-un K.

La placa video, se simte, ca intre 300-400MHz in plus conteaza la FPS.
    Evident, nu simt nevoia acum de ele, poate doar pe viitor.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Ca tot suntem la subiectul "Rivals", overclock-ul este asemanator cu NOS-ul (Nitrous Oxide) de la motoarele de varf sau superchargerelor care pompeaza aer suplimentar in motor permanent.

Asigura "motorului" ( CPU, GPU ) extra performanta atunci cand e nevoie, cu riscul evident de a-l defecta datorita supraincalzirii.
    Se poate folosi din cand in cand ( in curse... adica Benchmarking/teste ), dar e recomandat sa nu fie folosit 24/24 deoarece scurteaza viata motorului digital

Sau, un overclock cumpatat, mediu, ar semana mai mult cu instalarea unui supercharger atasat la motor. Mai mult aer, o ardere mai buna a benzinei, insa galagie mare (creste turatia coolerelor de procesor/placa video)

---
    Overclocking De Varf =

Overclocking Mediu, permanent =

Cam atat

Ca veni vorba de OC.
    Ma plictiseam intr-o seara si m-am jucat foarte putin cu frecventele.

N-am scos prea mult, e loc si de mai bine, dar ...

GPU-ul merge in 1480MHz in Turbo cu vent-uri la 53% si sub 70 grade.
    Procesorul a ajung pe la 4.3GHz rapid, cu vreo 60 grade in OCCT. Prime95 mi-l cam rupe, pe la 84 la frecventa aia, dar e Prime, nu prea e etalon.

Momentan, imi este pur si simplu lene sa stau sa bibilesc setari, ca nu vad nevoia inca de OC.
    Doar placa video a ramas asa, ca aia ma mai ajuta la FPS-uri mai stabile, in special cel minim.

Foarte interesant.
    Deci merge overclock din multiplicator pe platforma "H"... !!

Chestia asta e noua, am incercat pe generatia SandyBridge cu un 2500K pe o placa H67 si NU PUTEAI sa pui multiplicatorul mai sus decat limita lui de "Turbo".
    Motiv pentru care pentru computerul meu personal am luat direct Z77 ca sa evit astfel de probleme...

Dar se pare ca la generatia noua, H97, au trisat cumva Oficial cred ca Intel nu suport asta, dar ASUS a facut cumva bios-ul ca sa se poata...

http://www.tomshardware.com/news/asu...b85,27076.html

Google imi da dreptate. E un hack ASUS "neoficial", aparut cu ocazia acelui Pentium deblocat.

Tot nu ma credeai, ahh? )

E non-Z OC, nu doar Asus au implementat asta, ci toti ceilalti producatori.
    OC ti-am zis ca poti face si pe H81, alea de buget. Si un OC bunicel chiar, tot pe la 4.2-4.3GHz. Ce-i drept, cu un G3258, mai usor de controlat decat i5-ul meu.

Intel au zis ca vor scoate fix sa repare.
    N-au facut-o, probabil li s-a marit vanzarea la K-uri cand a vazut lumea ca poate sa ia si placa de baza mai slaba pentru ele.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Eu nu pot sa vad nici o poza...

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast