Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 30
    Senior Member dezaxat is on a distinguished road

Ultimele retusuri pentru pc. GPU-sursa-carcasa

Noroc. Am achizitionat deja restul pc-ului, au mai ramas astea 3. Producatorul gpu-ului e ok? Asta e problema mea, in rest eu cred ca e ok. Daca are vreo relevanta, spun si restul configuratiei:
    MOBO : Z97 Pro4
    RAM: 2x4GB hyperx savage 1600 MHz
    Procesor: i5 4690
    Sursa din pacate n-o sa suporte 970 asa ca trebuie schimbata (asa e cand esti prost): Super Flower SF-500P12N 500W
    HDD: Un green 2tb (stiu, lame, green)
    SSD: Samsung EVO 850, 120 GB (macar asta sa compenseze)

Bun. Acum sa revenim la wishlist:

Later edit: Nu ma intereseaza overclock, sli, crossfire, etc. Stiu, nu pot face oricum sli pe placa mea de baza pentru ca suporta doar crossfire. Vreau sa am un pc pe care il voi folosi normal la jocuri in general. Sunt deschis la sugestiile voastre, pot merge pana in 2500 RON. Momentan inca strang banii. Pe 5 cand iau salariul as dori sa achizitionez piesele.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    - Esti sigur ca sursa nu suporta 970-ul ?

http://www.mediadot.ro/accesorii-pc/...cie-6-plus2pin
    ... mai gandeste-te, daca tot te lauzi cu prostia

(teoretic unu d-asta ar trebui sa fie si in cutia placii video, daca nu cauti separat)

- HDD-ul green e foarte bun cand e vorba de stocare, nimic "lame" acolo.

- N-ar fi rau sa cauti o placa video care chiar e pe stoc. In rest... toate sunt o apa si-un pamant, diferentele sunt minore.

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Am bre, am d-ala! JUR ! Il am pentru o HD Radeon 6870.
    Mi-a zis lumea ca nu duce sursa asta un 970 si d-asta bateam eu campii. Dar daca imi spui acum ca o duce sotto, un cartus de tigari iti iau si fac si noapte alba chiar daca ma duc la munca.

Duce linistit

GTX 9xx (seria noua), bazat pe Maxwell II, sunt cunoscute ca si campioane ale consumului redus.
    In "mama load-ului" ( ca sa citez pe cineva de pe aici de pe forum ) placa aia abia trece de 200W consum. Mediu, o sa se invarta intre 150 si 200 ...
    ... 6870-ul tau probabil consuma mai mult ^.^

Cu tot restul computerului trebuie sa insisti puternic sa se apropie de 100W, adica nu trece de 300 total nici ars cu tigara aia a ta care o sa te omoare inainte de vreme ...
    http://www.anandtech.com/show/8568/t...w-feat-evga/15 (consum total, incluzand procesorul ruland - Ia uite-te cat e in timp ce se joaca Crysis 3)

Cum sa nu te duca o sursa de 500W care e de calitate decenta? Superflower-urile in ciudat numelui ciudat sunt bine construite!

--
    p.s. - Nu tre' sa-mi dai nici un cartus, nu fumez si nu am bagat nici o singura lulea in gura toata viata, nici macar sa "vad cum e"

2nd p.s. - Nu te mai lua aiurea dupa "ce zice lumea", ca vorba aia: "e prosti" (greseala gramaticala intentionata). Studiaza cu nenea Goagal si convinge-te singur.
    Last edited by wavetrex; 14-09-2015 at 04:32.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Sursa pe care o detii este una de calitate care va duce lejer acea placa video.
    Eu ti-as recomanda o placa video GTX 970 cu o ventilatie mai buna si posibilitatea unui OC mai buna: Gigabyte G1 Gaming

Carcasa o poti alege care iti place tie, doar sa te asigiuri ca poate sa incapa o placa video de 310mm
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Calitate aia? Not.

SF sunt un OEM vast cu fel de fel de produse.
    Aia e din seria low end, deci departe de a se ridica la standard. O sursa de 500W cu doar 1 x 6pin iti da de gandit cu privire la calitate. N-am avut ocazia s-o desfac pe aia, dar daca Golden Green HX-ul avea CapXon in aia, asta probabil garaie de CapXon sau mai rau, Su'scon pe partea de condensatori.

Personal, nu m-as aventura cu un sistem de 3.500 lei pe asa ceva.
    Daca e buget, ia o sursa cum trebuie si aia a fost. Seasonic-ul de 520W ar fi suficienta.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Faza cu CapXon e ca esti supus unei anumite loterii... poate sa mearga sau poate sa nu.
    Nu inseamna ca daca au CapXon in ele sunt automat proaste si se vor defecta 100%.

OP are un R 6870 ruland pe acea sursa, avea tot timpul sa-i pocneasca daca era o problema de fabricatie.

Da, sunt de acord, LA UN MOMENT DAT ar trebui luata o sursa mai zdravana, insa doar pentru o schimbare de la R 6870 la GTX 970 nu e cazul.
    Daca-si baga un 980 Ti sau ceva radeon High-End inghitzitor de curent... evident, nici nu intra in discutie.

Parerea mea e ca acea sursa va trebui monitorizata... daca incepe sa se incalzeasca sau apar reboot-uri din senin in timpul sesiunilor de jucat, atunci da, trebuie schimbata.

Daca nu... las-o in d'zei ei de sursa Nu e un RPC, Delux sau Floston ... :P
    Last edited by wavetrex; 14-09-2015 at 11:48. Reason: Scrisesem din greseala 6850 - E vorba de 6870

Mai da, dar e crestere de consum oricum.
    6850-ul consuma sub 100W.
    6870-ul undeva la 130W.
    970-ul bate spre 180W.

Sursa aia ma indoiesc ca da mai mult de 300-350W pe linia de 12V.
    Caz in care, deja o duci spre limita si nu-i ok, pur si simplu nu am incredere intr-o sursa relativ ieftina de 500W, cu un singur conector de 6pin, fara eficienta declarata si fara detalii asupra a ce are sub capota.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

SeVeN undeva nu ti-a iesit bine calculul.

Uite, exemplu:
    http://www.bit-tech.net/hardware/gra...-6870-review/9

128 idle, 247 load - Numai DIFERENTA este de 120W, si pe vremea aia nu erau chiar asa eficiente cu consumul minim, abia la R 7000 au introdus "ultra low-power" mode, cu reducerea GPU-ului la doar 300 Mhz concomitent cu reducerea vitezei memoriei.
    (La toate placile Radeon de dinainte memoria mergea la viteza nominala indiferent de load, si ram-ul ala inghite destula energie, motivul pentru care se merge acum spre HBM, care e mai eficient electric decat GDDR5)

Per total, placa aia trage intre 40W (idle) si 160-170W (load).

* Cat despre specificatii, are doi conectori 6 pini de 75W pe langa putere din bus ( deci 75+75+75 max load - 225W total "maxim")

Daca era o placa de MAXIM 130W, o faceau cu doar un singur conector PCI-e. Arata-mi te rog un 6870 care are unul singur.

----
    Cat are 970-ul in plus in load ? 20W ? 30W ? (Si idle-ul mult mai mic).
    Per total, cred ca va consuma mai putin.

Nene, eu valorile le-am dat strict pe GPU, nu pe tot sistemul.
    https://www.techpowerup.com/reviews/...D_6870/27.html

Sau ceva cu OC mai maricel:
    https://www.techpowerup.com/reviews/...s_Plus/21.html

Media dupa cum vezi e undeva la 120W.
    970-ul are media pe la 170-180W, in functie de implementare. Sunt 50W diferenta, care pot insemna mai mult sau mai putin.

Da, sursa tine.
    Intrebarea este "cat timp?". Si intrebarea mai e: "Vrei sa tii un sistem de 3.500 lei pe o sursa mediocra, daca exista buget de una noua?"

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast