Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22
    Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar

Cool Living the mobile dream

A venit si timpul sa postez si eu in aceasta sectie a forumului si sa ma laud putin

Recent mi-am achizitionat un laptop de la ASUS, mai exact, acest model:

La care i-am mai adaugat un SSD de 120GB de la Kingston HyperX, facandu-si boot-area in maximum 5 secunde si programele si driver-ele gata incarcate.
    De craciun sau de black friday (27 noiembrie) am sa-i mai adaug 8, maxim 16 GB ram si cam asta a fost.

Pot sa spun sincer ca acest monstrulet de laptop mi-a lasat o impresie foarte buna si merge brici, fara nici un fel de problema. Calitatea materialelor este una premium.
    Tastatura are 4 trepte de ilumare doar in culoarea rosie; 3 butoane macro pe care le setezi personal; un buton care deschide aplicatia Steam si inca un buton cu ajutorul careia incepi inregistrarea jocurilor. Programul se numeste Shadowplay si este exclusiv placilor nVidia, este precum Fraps, insa nu are nici un impact in performanta jocului.
    Monitorul avand un refresh rate de 75 de hertzi.
    Am prins o promotie destul de interesanta la concurenta si am primit cadou rucsacul ROG Shuttle V2 Black (cel din stanga).
    La sfarsit am cheltuit o gramada de bani, ca norocul ca am avut niste reduceri si am iesit pe un total de aprox. 6.500 de lei cu tot cu SSD.

Pentru cei care nu se pricep asa de bine la laptopuri si componentele lor, am sa adaug mai jos o configuratie desktop care este echivalentul acestui monstrulet:

*acest wishlist nu contine periferice, exceptand monitorul*

Motivul pentru care n-am mai investit in desktop este ca am mare nevoie de mobilitate... si cum sunt mai entuziasmat de tehnologie, m-am lasat dus de val

Pros:
    - tastura iluminata
    - se mentine mai rece decat un laptop normal dupa o sesiune de gaming mai intensa
    - monitorul Full HD
    - procesor & placa video potente
    - butoane macro la indemana si usor de utilizat
    - sunet puternic si de calitate produs de boxa
    - doar porturi USB-uri 3.0 (4 mai exact)
    - thunderbolt
    - materialele depuse in facere acestui laptop sunt de o calitate inalta

Cons:
    - se poate instala doar windos-uri de la 8 in sus deoarece nu exista drivere pentru windows 7
    - bateria nu se poate scoate... da, ati citit bine, bateria nu poate fi scoasa... Din cate am inteles, aceste lucru se datoreaza faptului ca a fost mai usor pentru design-ul laptopului
    - porturile USB 3.0 din partea stanga nu pot citi deloc stick-urile sau HDD-urile externe care au si ele USB 3.0, doar cele cu 2.0... nu sunt singurul in aceasta situatie; inca nu a aparut un FIX
    - daca nu stii sa reglezi driver-ul de sunet, boxa by default are o calitate a sunetului mediocra si infundata
    - baterie se decarca putin mai repede decat la un laptop casual

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Dragut ! Sa-l stapanesti sanatos ! Cum stai cu fps-ul si temperaturile in jocurile pretentioase ??

Jocurile pretentioase inca nu le-am testat, insa cand o voi face, voi reveni cu un feedback

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Cool !

Dar totusi, uitandu-ma la echivalentul tau "desktop" ... 3900 lei care fac acelasi lucru ca laptop-ul de 6700, of of...

Poate sunt prea old-school, insa pe bune nu reusesc sa inteleg laptopurile, sunt intotdeauna mai scumpe si mai slabe decat echivalentul, se incalzesc si te limiteaza in upgrade-uri, iar in ultimii ani cu miniaturizarea carcaselor diferenta de portabilitate s-a redus simtitor.

Oricum, sa-l folosesti sanatos! Sper sa te multumeasca in tot ce ai de facut cu el

Laptopul imi ofera si "periferice" integrate si webcam, deci un desktop echivalent cu tot cu periferice ar fi cam 4.500 de lei... mai platesti inca 2.000 de lei pt portabilitate si asta a fost. Scumpa diferenta, dar am muncit si este deocamdata cel mai scump lucru pe care mi l-am permis pe banii mei 😂
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Daca asta o consideri satisfactie, sa vezi bucurie cand ti-oi lua primul Audi/BMW/VOLKSWAGEN pe forte proprii si toate gagicutele se vor uita dupa tine ..

Masina am deja
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Faza cu "gagicile se uita dupa masina" e teribil de afumata...

Ah da, daca e ceva supersport de 300.000 euro si in sus, atunci TOATA LUMEA se uita dupa tine. Dar dupa o masina obisnuita ?
    Saracu' Leo probabil traieste in secolul trecut, si comunica aici pe forum folosind un tunel al timpului...

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Nu pot zice ca ma mira.
    Emil, felicitari pentru jucarie, sa te cocoseze sanatos. )

E un mic monstru, n-am ce zice.

PS: Drivere de 7 poti lua de la alte G751-uri, in mare sunt universale.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

E ok si cu windows 8.1 ... Oricum planuisem sa-l invat, chiar prima oara cand l-am instalat pe laptop, nici macar nu stiam cum sa dau restart, deci iti dai seama 😂
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread