Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5

Thread: Boxe

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar

Boxe

Buna,
    V-as ruga sa ma ajutati la alegerea unui sistem pana in maximum de 400 de lei.
    Vreau calitatea sunetului sa fie una clara, iar bass-ul sa fie puternic.
    As dori macar 2-3 recomandari.

Boxele din prezent care incep sa-si dea duhul: CJC 61D

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nu ai cum sa dai gres cu Microlab.

Din pacate, nu mai sunt in oferta MD asa ca va trebui sa cauti in alta parte...

--
    Ah, si ca idee... "sunet clar + bass puterinc + max 400 lei"... nu merge Emil, ar trebui sa stii asta
    Pentru un sistem audio, 400 este "low end", nu poti sa ai pretentii...

Vechiul sistem pe care inca il am le avea pe toate in "tineretea" lui si a fost doar 150 de lei... Asta a fost prin 2010

Mi-ai putea da niste exemple de la MicroLab?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    http://microlab.cn/product.asp?bigcl...mallclassid=72
    Seriile Solo / Pro sunt de foarte buna calitate.

Alternativ, pagina lor pentru Romania:
    http://microlab.com/?r=SistemStereo

Nu sunt preturi aici, e pagina producatorului.
    Nu pot sa zic ca toate produsele lor sunt bune, evident nu am avut ocazia sa le incerc, dar pana in prezent cele 5 modele pe care le-am ascultat (la prieteni, ale mele personale - am Solo 7C, magazin) nu m-au dezamagit.

Pretul insa este "sus" pentru produse "Made in China", si pe buna dreptate, nivelul de calitate este foarte ridicat.

--
    Cate despre ce ai avut tu, 150 lei ... nu stiu, poate avem pretentii diferite la ce inseamna calitate audio, insa ma indoiesc amarnic ca niste boxe de computer de 150 lei pot sa fie cum zici tu.

De fapt, stii care-i chestia... toate par "bune" pana ridici stacheta, sa zicem acum iei niste boxe ceva mai faine de 400 lei, data viitoare cand o sa auzi unele de 150 o sa strambi din nas.

Apoi o sa asculti la cineva un sistem audio Hi-Fi de 1500 lei si ale tale de 400 lei o sa ti se para submediocre...
    Cam asa functioneaza treaba cu sunetu' :P

--
    p.s. - Prefer 2.0 decat 2.1

Am in prezent ambele variante, functioneaza in tandem, dar sincer ... parca tot Solo 7C-urile vechi de 6 ani se aud mai fain decat Edifier S730, desi Edifier a fost mai scump. Da, au un woofer de se scutura camera, insa... meh.
    Separarea intre sunetul basului si sunetul din sateliti e deranjanta, as prefera ca toata gama de frecvente sa vina din aceeasi directie.

p.p.s. - Ce-i cu linistea asta in camera mea ?
    Ia sa bagam un pic de volum... ca e zi si nu se plange nimeni la ora asta :P
    Last edited by wavetrex; 24-08-2015 at 13:23.

posibil sa ma fi obisnuit cu ale mele si sa-mi fi pus etalon de standart la calitatea sunetului din cauza boxelor...

Oricum, comanda o fac undeva pe 13-14, cand imi va veni salarul, momentan ma documentez