Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10

Thread: Windows 10

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Am incercat insider-ul de ... ceva timp.
    Il am si acum pe o masina virtuala.

N-as putea sa spun ca-mi place, stilul ala minimalist nu e de mine.
    O sa trec la Win 10 cand nu voi mai avea de ales, ceva de genul... sa nu functioneze un joc care imi place decat pe DirectX 12 si atat.
    Sincer, cred ca mai sunt cativa ani buni pana atunci...
    Last edited by wavetrex; 28-07-2015 at 20:08.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    N-as putea sa spun ca-mi place, stilul ala minimalist nu e de mine.
    E chiar pe gustul meu, iar Windows 8.1 este chiar ok ca si sistem de operare. Windows 10 este ce ar fi trebuit sa fie in mod normal Windows 8.

Meantime....

Click image for larger version

Name:	win-10.png
Views:	351
Size:	26.9 KB
ID:	3897

La ce viteza are (e si de inteles) cred ca o sa dureze 2 saptamani download-ul. Revin cu feedback dupa upgrade.

Pentru cei care vor sa evite instalarea fortata a Windows 10, aveti aceasta unealta:

GTX Control Panel

(Eu l-am oprit mai de mult prin stergerea anumitor update-uri si apoi blocarea Windows Update prin firewall, un proces complicat)

Aparent totusi, se pot face ALTE update-uri de Windows 7/8 fara a fi enervat de acel NAGWARE cu "Instaleaza Windows 10, cel mai tare din parcare".

---
    Sincer, sunt total dezamagit de Microsoft si noua lor politica, se comporta exact ca o firma de spamming/malware... iti baga pe gat soft pe care nu-l vrei, ca sa poata sa te spioneze si sa iti bage pe gat si mai mult soft pe care nu-l vrei.
    Windows 10 poate ca este un "succes" din punctul de vedere al MS, dar este un esec total pentru oricine are un dram de minte in utilizarea computeruli.
    Faptul ca a fost instalat pe milioane de calculatoare nu arata decat ca exista milioane de "sheeple" care habar n-au ce fac ... si se lasa manipulati de megacorporatii.

Se facea misto de "Apple Zombies"... acum li s-au alaturat "Microsoft Sheeple".

Ultima solutie: LINUX si Open Source

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Mie, sincer, mi se pare OK. Nu am avut probleme cu el.

Nu m-am referit la "probleme". Merge "perfect".

Inclusiv sistemul de monitorizare si spionaj... te sperii cand vezi faptul ca e in permanenta conectat si in comunicare cu serverele microsoft. Absolut tot ce faci ( ca deschizi un program, ca tastezi ceva undeva, pana si ca misti mouse-ul... ) se transmite "acasa".

Iar daca-i blochezi internetul, esti SEVER limitat in ceea ce poti face cu el. Dar la urma urmei, cine mai blocheaza internetul in prezent ? Sa fim seriosi...

Ce fac cu toate datele astea colectate de la milioane de oameni, habar n-am.. dar nu-mi convine ca Big Brother sa stie tot timpul ce fac eu pe computer, ce am instalat, cu cine comunic, la ce ore, ce transfer pe net, pe ce pagini intru, etc...

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Pe tema asta na... nu mai folosim nici mobilele. Ca si Google face acelasi lucru. In plus iti stie si traseele. Tot ce misti stie...

Senior Member dezaxat is on a distinguished road
    Dea, nici mie nu-mi convine ideea, dar nici nu am ce face sa nu. Imi place ca si windows de casual user, e ceva mai rapid ca 7.
    Imi place mult partea-n care-si instaleaza singur driverele. Cand l-am reinstalat m-am trezit deodata cu gpu instalat.
    Aaa, si mai e si chestia ca in 20 de min de cand bagi sticku' sa faci clean install esti in windows deja. Bine, aici intra in calcul si SSD-ul, desigur.

Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    Imi place ca si windows de casual user, e ceva mai rapid ca 7.
    Da, de nou evident pare mai rapid decat un Win 7 instalat de nustiucat timp...
    Daca le pui pe doua computere identice, amandoua instalate proaspat, ai sa constati ca NU E mai rapid, dimpotriva.

Quote Originally Posted by dezaxat View Post
    in 20 de min de cand bagi sticku' sa faci clean install esti in windows deja
    http://forum.mediadot.ro/showthread....ll=1#post14749

Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    tocmai a terminat Windows 7 de instalat (de pe stick USB3 pe SSD)
    ~Total 8 minute
    E totusi un amarat de i3 neoverclockat, pe un amarat de SSD de 60G relativ vechi, cu un amarat de stick ADATA care e departe de a fi performant.
    Din nou, nu vad avantajul Win 10.

---
    Ok, sa nu crezi ca-s nebun... sa scot asa din burta baliverne despre win 10. Am fost Windows Insider cu mult inainte ca unii dintre voi sa auziti de Win 10 si ca e in productie... L-am incercat si ras-incercat.
    A inceput bine, a inceput ca si imbunatatirea erorilor de design din Windows 8... insa la un moment dat strategia microsoft s-a schimbat. A devenit o vaca de muls, un produs menit sa "stoarca" banii incetisor de la prostime bani exact ca jocurile "gratuite" dar cu microtranzactii cu carul.

Suplimentar, probabil guvernul USA sau nu-mi explic cine a dat directiva sa se introduca toate functiile de monitorizare ... au fost de-a lungul evolutiei BETA-ului tot mai multe update-uri care adaugau procese in background, comunicand pe diverse adrese de net.... WHAT TEH FUKKK??

Suntem intr-un razboi informatic, si aparent si tu, si multi altii ati cazut in plasa aparentei "viteze" si faptului ca e "moca", si prin asta,
    TU, utilizatorul, ai devenit PRODUSUL.

Felicitari !
    Sa folosesti sanatos Windows 10 !

(Sau mai precis, sa te foloseasca sanatos Windows 10 pe tine)

@oxygen,
    Androidul meu cel putin este Rooted/Hacked, am introdus anumite aplicatii care blocheaza orice fel de comunicate nedorita. Nu am reclame, nu am monitorizare, nu am trafic "la intimplare" - Verificat prin router pe linux. Telefonul meu cu android nu mai "suna acasa", daca intelegi ce vreau sa spun.

Si apropo de monitorizari, avem si niste legi votate atat in SUA, cat si in UE:

http://www.tomshardware.com/news/eu-...zed,30774.html

http://www.tomshardware.com/news/cis...act,30771.html

Se spune ca firmele americane care activeaza in UE trebuie sa respecte regulile europene. Intrebarea pe care mi-o pun: In ce procent trebuie si vor respecta regulile (vedeti scandalurile destul de recente despre spionarea francezilor si nemtilor)?