Reply to Thread
Results 1 to 2 of 2
    Junior Member Raspharus is on a distinguished road

Ce sursa sa achizitionez

Sincer sa fiu nu am nici cea mai vaga idee ce sursa sa iau. Daca la alte componente gen procesor sau mobo ma mai pricep, aici recunosc ca sunt pe dinafara. Oricum mi-am dat seama ca tre sa schimb sursa pe care o am acum(ceva stock no name), pt ca vreau sa imi pun niste ventilatoare pt carcasa, iar pe viitor vreau sa am putere destula cat sa schimb cpu/gpu. Plus de asta imi este si putin teama ca ar putea pocni nefiind ceva prea de calitate.

Ce stiu e faptul ca ce am eu acum in calculator nu consuma mult deloc, dar din nou, daca o sa vreau sa fac upgrade pe viitor nu sunt sigur de sursa care o am acum.

Aici is componentele
    CPU: amd athlon x4 740(fara overclock, cooler aftermarket, pe viitor o sa trec pe un i3 sau i5 dupa buget)
    GPU: gtx 750 ti(mentionez ca sunt foarte multumit de placa, nu e cea mai buna, dar isi face treaba cu brio. Nu intentionez sa o schimb prea repede)
    ram: 8gb ddr3
    mobo: msi fm2-a55m-e33
    psu: ceva no name(spire parca) de 420w

Daca ati putea sa imi recomandati ceva pana in 200 lei care sa fie si decent ar fi super. Acum stiu ca ce am in comp nu consuma mult, dar ma gandesc pt viitor cu i3/i5, un gpu mai puternic si niste ventilatoare s-ar putea sa aiba nevoie de mai mult.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Salut ! Eu zic sa iei cu un mic efort Sirtec de 500w cu 80+ Bronze sau Sirtec 600w (prea mult pt configul tau si mai futureproof la pret de un pachet de tigari ) .. Sursele astea doua iti vor duce upgrade-urile viitore cu i3/i5 chiar si cu placi High End care-ti trag 300+ W ,deci le poti cumpara cu incredere. Daca stii ca nu te vei orienta spre o placa video care sa consume mult in FULL LOAD ai optiunea Sirtec 400w (suficient pt un sistem fara o placa video pretentioasa).

Tu stii cand vei face upgrade si pe ce te vei orienta, deci sursa o iei in functie de necesitate.

O zi buna !