Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Curiozitate!

Member Exodus is on a distinguished road Exodus's Avatar

Curiozitate!

Care este mai bun?
    - I7 4790
    Sau
    - Xeon E3 1231v3
    As pune linkuri... Dar Xeonul nu se afla pe Mediadot.ro si nu cred ca este permis sa pun linkuri din alte magazine.

Sunt curios de aceasta cimparatie deoarece Xeonul este cu mult mai ieftin ca un i7 (cu vreo 20-300 RON) .

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Din cate stiu eu, procesoarele Xeon sunt procesoare pentru servere, iar i7 sunt pentru linia de consumatori.
    i7-le are grafica integrata, hyper threading in timp ce Xeon are ECC (Error-Correcting Code) care ai nevoie doar la servere, AVX (Advanced Vector Extensions) fiind o arhitectura pentru microprocesoare.

Ti-am facut o mica comparatie intre cele doua procesoare.
    Practic, Xeon este un fel de i7 la pret de i5.

Din cate am inteles si Xeon-ul ar fi ok pentru gaming, daca si asta te-ar interesa.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    E mai ieftin deoarece nu are GPU incorporat, facand siliciul mult mai mic ( si mai rece ).

Problema e ca se gasesc mai greu, nu suporta memorii overclockate ( 1600 maxim, pe bune, nu doar pe hartie ), si sunt pretentioase la placile de baza.
    (Trebuie sa studiezi cu atentie ce placa de baza/bios suporta Xeon, altfel risti sa nu fie recunoscut)

Deasemenea, pierzi functiile QuickSync ( encoding video ), si posibilitatea de a folosi computerul fara placa video.
    Daca astea nu te deranjeaza insa, si rezolvi probleme de compatibilitate, atunci da, e o alegere buna !
    --- ah da, si s-ar putea sa vina fara cooler! Mare atentie.

@emil
    Ambele au AVX si HyperThreading ...
    Core-urile sunt identice, sunt doar mici diferente la controller-ul de memorie.
    (Si evident, diferenta cea mai mare este lipsa iGPU-ului)

http://ark.intel.com/products/80910/...Cache-3_40-GHz
    http://ark.intel.com/products/80806/...up-to-4_00-GHz

Ah da, vad ca Xeon-ul e cu 200Mhz mai lent... nu ca ar avea mare importanta.

Cei de la Gigabyte au o lista cu procesoarele suportate (pe fiecare versiune de bios) pentru fiecare placa de baza (Z97X-Gaming-3 pe care vreau eu sa o cumpar).
    Trebuie sa ii fac update de bios care am inteles ca este facut de mediadot la fiecare placa de baza cumparata de la voi!
    Procesorul vine cu un cooler (unul chiar mai mare/bun ca cel de la I3/5/7) dar probabil ca imi voi cumpara un CoolerMaster Hyper 212 EVO (arata mult mai bine )

Va multumesc de raspunsuri!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Update-ul de bios este facut doar la carere, si sunt anumite conditii... mai precis, trebuie platit un avans la calculatoarele asamblate... Nu se face "automat".

Cel mai bine sa suni la telefon pentru detalii, sau in comanda spune ce ai nevoie si vei fi sunat inapoi.

M.am uitat pe lista de procesoare suportate de la Gigabyte( http://www.gigabyte.com/support-down....aspx?pid=4966 ) si ... presupunand ca F3 este versiunea de BIOS cu care vine placa .. inseamna ca si Xeon.ul ar trebui sa mearga! Daca se mai poate uita cineva pe link sa confirme ca merge as fi recunoscator! Va multumesc!