Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 26
    Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Estimari GTX 980 Ti ?

Ce se aude de acest nou GPU ?

Am verificat mai multi comercianti din RO si inca nimeni nu vinde aceasta placa. Banuiesc ca nu a intrat inca in tara...
    Totusi, poate cineva are ceva informatii de undeva "mai sus" de pe lanț.

--
    Sa spun drept, desi mai mult ca sigur voi astepta pana se lanseaza Radeon Fury ( noul chip Fiji HBM ), am asa o vaga presimtire ca anul acesta trec pe nVidia si acest 980 Ti pare o alegere excelenta pentru un GPU high-end.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Acel GTX 980Ti este un mic Titan X... sunt curios cat va costa la noi, eu estimez undeva intre 30-40 mil. si zic ca se merita.

De ajuns, va ajunge cam in vreo 2 luni (parerea mea) si la noi. Cu o asa frumusete de placa, de ce-ai mai avea nevoie?

Din cate am vazut din benchmark-uri este aproximativ de 2 ori mai rapida decat un 7970 de-al meu, si exact dublu memorie.

In acelasi timp, sunt estimate sa fie cam la dublu pret ( fata de pretul de cumparare al 7970-urilor, ca noi, nu discutam de second-hand )

Practic, as putea obtine aceeasi performanta sau superioara crossfire-ului actual, la consum redus de curent si fara problemele inerente ale unui sistem dual-gpu.

Ulterior, presupunand ca vor fi bani suficienti, se mai poate lua inca un 980 Ti pentru un gaming 4K super-fluent, cu totul la maxim.

Aparent, (cel putin) unul din magazinele concurente a listat primul 980 Ti (un Asus cu design clasic, blower) la ~3800 lei, "disponibil in 7 zile".
    Sincer mi se pare exagerat, estimarea mea in functie de pretul in $ si adaos-urile tipice era undeva la 3400 lei.

Ia sa vedem, poate Mediadot sa loveasca piata cu doar 3500 lei ?

--
    Edit:
    Am mai descoperit un comerciant cu mai multe magazine care vinde aceeasi placa ASUS la 3650 lei - Disponibilitate "va vom contacta".

Cine da mai jos, cine da mai jos
    Last edited by wavetrex; 04-06-2015 at 18:19.

Ar fi mult prea tentant sa fie doar ~3.500 lei... ar fi o placa best buy!

Chiar ar recomanda-o la un buget de vreo 6500-7000 de lei

Nu stii cam cat consuma?

http://www.anandtech.com/show/9306/t...0-ti-review/17

Ai pe aici tot felul de informatii.
    E o placa destul de "mancatoare", dar era de asteptat la nivelul asta de performanta.

Senior Member doru_bm is on a distinguished road
    In sfarsit , o placa single-gpu excelenta si suficienta pentru un orice setari de ultra pt un minim 1080p

Si din ce vad aici:
    http://www.anandtech.com/show/9306/t...0-ti-review/17
    e o placa care duce orice joc pe maxim si in 4k;
    ( din pacate "duce" la minim, cu cei doar 28-68fps cat vad ca scoate un 980ti oc )

In schimb e un motiv bun de upgrade la monitoare 1440p si pentru cei cu o singura placa video pana la 290X/GTX970/780ti la video, pt cei ce mai sunt pasionati de "joace" ;

Eu astept ceva solutii cu racire de tip "aftermarket", gen Gigabyte Windforce, ASUS DirectCU si asa mai departe.
    O fi coolerul nVidia de calitate buna ( metalic, in loc de plastic ), insa la urma urmei este tot un blower = vajaiala imposibil de ascuns. 3 ventilatoare mai lente fac mult mai putina galagie decat unul singur puternic.

La Computex vad ca diversi producatori deja au expus modelele lor care mai de care mai smechere.
    http://videocardz.com/nvidia - diverse articole aici.

Intrebarea este ... cand apar la noi ?

---
    Sunt 80% convins ca GTX 980 Ti va fi urmatoarea mea placa video.
    Acei 20% vin de la Radeon Fury XT, chip-ul "Fiji"... DACA, si NUMAI DACA vine cu 8GB de memorie din start, si e competitiva la pret cu 980 Ti-ul.
    La 4GB cat se zvoneste de ceva timp nici nu se pune problema...

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Intrebarea este ... cand apar la noi ?
    Cam in 1-2 saptamani cel mai optimist. Momentan la furnizori au aparut in liste doar Palit dar nici ele pe stoc in acest moment

Din cate am inteles, exista doar o varianta de GTX 980Ti HYBRID facuta de cei la EVGA. Sincer pare destul de buna.

Aveti aici un mic review la placa respectiva: https://www.youtube.com/watch?v=qtRqmzRMar8

Si aici niste comparati intre GTX 980Ti vs 980 vs 290x.

P.S.: Tipu' care a facut review-urile astea are un calculator demential.
    3 way SLI Titan X si un i7-5960K.

Aici aveti lista cu componentele pe care le detine: *click*

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast