Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Halp me pl0x?

Senior Member FatalError is on a distinguished road FatalError's Avatar
    Prin backdoor...promit ca nu stric nimic!
    ...that sucks...it sucks bad.
    "Viata reala...de acest server n-am auzit."

Salut,

Cooler-ul isi va face treaba in functie de cum e capacul laptop-ului, daca sunt suficiente gauri prin care sa intre aerul. Am avut si eu un laptop de 17 inci si am luat acest cooler, dar nu mi-a scazut niciodata temperatura mai mult de 5 grade. Si, din cate am inteles, nu exista cooler care sa faca diferenta mai mare. Decat, poate, ceva mult mai scump. Dar tot depinde daca are in ce sa sufle aerul...

Solutia: am vandut laptop-ul cu tot cu cooler (pardon de cacofonie) si am trecut la desktop (am pierdut ceva bani, intr-adevar, dar am preferat ceva mai sigur). Bineinteles ca am facut pasul asta si pt. ca nu aveam nevoie de mobilitate, de fapt. Daca tu ai, in schimb, va fi dificil... Cine stie, poate o sa ai noroc...

Vad ca doar modelul de 19' inch mai e valabil,are ceva daca-l folosesc cu laptopul de 17?

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Nu are nimic, aici e vorba doar de dimensiune. Va fi ceva mai greu sa-l iei cu tine fata de unu de 17.

Am mai gasit unul din afara de 19,chestia e ca as da 320 lei,doar ca : TRANSPORTUL INCA 50 dolari + 30 dolari taxe => pa pa buget :/...

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Parerea mea este ca n-are rost sa dai atatia bani pe un cooler pad. Rezuma-te la ce ti-am recomandat, aceeasi eficienta vor avea.

Sau asa ceva: http://www.mediadot.ro/accesorii-lap...ooler-n8-black

Are fluxul de aer foarte mare, insa cum s-a mai spus si mai sus, daca nu ai aerisiri la laptop, atunci nu are pe unde sa intre aerul si cam degeaba cumperi un cooler.

Am avut acel N8 inaintea X3-ului. Si tot pe asta ma bazam si eu, flux de aer mare. Si cand i-am dat drumul, parea ca se raceste pe el insusi, pt. ca el era rece (fiind si din metal) insa temperatura laptop-ului n-a scazut cu nici macar 1 grad. L-am returnat de urgenta...

De bine de rau, X3-ul isi facea treaba si el chiar sufla aer spre laptop.

Se spune ca aceste dispozitive ar trebui sa functioneze altfel, de fapt, si ca nu trebuie sa sufle aer efectiv. Nu stiu sa explic mai bine pt. ca nu ma pricep... si nici la fizica, in general... Cred ca o sa gasesti niste explicatii pe net. Pe mine, unul, nu m-au convins, ci experienta. Am avut 3 cooler-e in total si doar cel care sufla aer spre laptop a dat si rezultate.

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Pai e si normal, ca degeaba se raceste pe el, daca nu-ti baga si aerul ala rece in laptop.
    E principiu general de fizica, doua obiecte cu temperaturi diferite vor ajunge la un moment dat la aceeasi temepratura, daca sunt puse in contact fizic indirect. Asadar, oricat de rece ar fi cooler-ul in sine, la un moment dat atinge temperatura laptopului si e fix pix.

Cooler-ul trebuie sa-ti sufle aer cat mai mult.
    U3-ul isi face treaba ca poti muta ventilatoarele fix sub duze, dar personal nu suport ventilatoarele de 80mm, zgomotoase si flux mic de aer. Prefer un > 160 generos.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

SeVeN,acela de la CM de 19'' crezi ca isi facea treaba cum trebuie,daca il puteam gasi si normal la un pret pana-n buget?

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Care anume?
    Sper ca realizezi ca un cooler de 19" cam greu sa-l cari dupa tine, daca nu ai o geanta pe masura.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast