Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Defragmentare??

Defragmentare??

Azi a fost o zi mai speciala.Dupa ce mi-a facut fite de vreo 3 ori placa video la un joc,in sensul in care mi se bloca imaginea(apareau doar dungi) si trebuia sa restartez,am fost anuntat la iesirea dintr-un joc,de catre Raptr,ca mai am doar 2 gb liberi pe C: (wow).Si am zis sa incep sa sterg ce am pe acolo si cred ca nu mai folosesc,eventual o devirusare(in urma careia s-au eliberat vreo cativa gb sanatosi,in ciuda faptului ca eu am sters doar vreo 10 virusi parliti).Iar apoi am zis sa iau un program de defrag. a SSD-ului.L-am luat,i-am dat prima oara o analiza care a constatat ca ssd-ul meu are o performanta doar de 76 la suta,i-am dat defrag (proces care a durat o secunda ??? ) si care nu a facut mare lucru.
    Culmea e ca,am un hard de 250gb care e vechi si pe care am doar jocuri si care are o performanta de 98%.
    Ceva idei in legatura cu acel 76 la suta si cum l-as putea mari procentul?

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    eventual o devirusare(in urma careia s-au eliberat vreo cativa gb sanatosi,in ciuda faptului ca eu am sters doar vreo 10 virusi parliti).
    Nici nu stiu sincer daca e adevarat ce zici sau postarea e o gluma: deci ai avut "cativa" giga de virusi (10 la numar) si ai descarcat soft de defragmentat SSD-ul ? E pe bune?

Senior Member doru_bm is on a distinguished road
    Ce program iti spune ca ai doar 76% performanta la ssd?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Vroiam sa postez si eu mai devreme cand am vazut topicul, dar pur si simplu am ramas fara cuvinte...

1.dupa acel rahat de deevirusare,mi-a crescut spatiul liber pe C: de pe la vreo 14gb la 19 gb,fara sa ma ating de el deloc.Explicati-mi si mie,daca eu sunt atat de prost.Si dupa cum am zis a gasit doar vreo cativa virusi care nu erau cine stie ce.Crede-ma ca in toti anii astia in care am folosit si eu un calculator am realizat si eu ca nu ai cum pana mea sa eliberezi gb intregi de memorie stergand cativa virusi,TOCMAI DE-AIA,am venit pe forum whatsoever...
    2. http://www.pcworld.com/article/20475...-your-ssd.html .Programul asta : Auslogic’s Disk Defrag Pro.
    Scuzati-ma ca-s atat de inapt si nu ma pot ridica la cunostintele voastre atat de vaste,dar eu doar am zis ce am vazut Iar pe langa asta,inclusiv mie mi se parea total imposibil faptul cum de la o simpla devirusare am "eliberat" atata spatiu si cum performanta ssd-ului meu e de doar 76% (Asta daca citeati si ce scrie in paranteza,dar nah,hai sa radem de el ca UI CE PROST E).
    Acum imi pare sincer rau ca am postat pe forum,dar na,din greseli inveti.Cand omu' nu stie,e luat in gluma.Tare as vrea sa va prind si eu pe un domeniu cunoscut mult mai bine de mine si sa iau in ras orice "ineptie" pe care o ziceti.De-asta mi-e mie scarba de lumea asta,ca nimeni nu vrea sa ajute,numa' sa rada de celalalt.Nimeni nu mai face diferenta intre cultura generala pe care fiecare om ar trebui sa o stie si chestii care necesita o abordare mult mai minutioasa.
    Si am ajuns la procesul de defragmentare din cauza ca,am luat la rand tot ce aveam pe C: si am adunat +20gb care ocupa win8(din ce am vazut pe net) + 19 gb liberi si ajungeam abia la 90gb din 111gb(ssd-ul e de 120) si m-am gandit ca poate daca ii dau un defrag. mai castig cativa gb in plus.Poate pare imposibil,dar asa m-am gandit eu la timpul ala,cu mintea mea de novice in calculatoare.Va rog din nou,sa-mi explicati si mie,prostul,unde imi sunt 20 de gb?

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Ai si tu dreptate, te-am cam luat "in ras"...

Problema e ca ai scris niste ineptii absolute. Practic, numai tu stii despre ce vorbesti acolo.
    Si mai mult de atat, e o combinatie de chestii care nu au nici o legatura una cu alta.

"Defragmentare la SSD" ??
    "76% performanta" ???
    "Se blocheaza imaginea cu dungi" ?????
    "am sters doar vreo 10 virusi parliti" ??????????
    "Hardul are 98% peformanta" ????????????????????????

Despre ce Sfantu' Dzeu in care eu nu cred vorbesti tu acolo ?

Tot ce ai scris parca era un mesaj generat de un bot de spam, care ia cuvinte la
    intamplare si face un text din el sa "para" ca e ceva inteligent scris.

--
    Cum naiba sa poti fi ajutat cand nimeni nu are nici cea mai vaga idee despre ce scrii tu acolo ?
    De fapt, imi aduce aminte de o "tanti" vecina care se plangea ca nu-i merge telefonul... ea a innadit cablu de la telefon ca un snur de canepa (sau o sfoara), si credea ca daca stau bine firele stranse o sa ii sune telefonul.
    Iti dai seama ce "facepalm" am avut si acolo.

--
    p.s. - Al 2-lea post e si mai si.
    As vrea sa-ti dau niste informatii utile dar mi se pare ca esti absolut total paralel cu ale computerelor, ce haos de informatii adunate de pe nu-stiu-unde o fi in minte ta... chiar nu stiu de unde sa incep si ce anume te-ar putea aduce pe linia de plutire.
    Sorry, ma depaseste situatia.

Mai omule,eu doar am preluat ce am vazut.
    1.Dungi pe ecran? Raspuns: da,draga omule,mi s-a blocat jocul,iar imaginea ecranului era una in care erau doar niste dungi verticale(de sus in jos,daca nu intelegi asa) de culoarea maro si galben,nemaiputand sa-i fac nimic calculatorului,urmand sa-i dau restart din buton.Ai inteles?Bun,ma bucur. http://i.imgur.com/nyOBP.jpg (e o imagine de pe net)
    2.Devirusare?Da,am descarcat antivirusul AVG si i-am dat o scanare la pc.Mi-a gasit 10 virusi,i-a sters,si dupa cum am zis,FARA SA MA ATING DE CEVA DIN CALCULATOR,mi-a crescut memoria libera pe C:/.Pur si simplu a crescut,vrei sa ma jur pe biblie ca asa s-a intamplat?Ai inteles si asta?Bun,ma bucur.Aminteste-ti ca eu iti explic aici ce am vazut,nu ceea ce cred eu si aberatii de genu'.
    3.Am cautat pe net despre acest proces numit "defragging" la un ssd si am gasit articolul care l-am pus si in postul de mai sus(daca ai aruncat o privire).Am vazut ca OP a scris si despre 4 pograme pentru asa ceva.Am descarcat primul din lista aceea si am dat analyze,respectiv defrag: http://i.imgur.com/YmxEI36.png

Ma intelegi acum,sper ca am vorbit cu cuvinte lejer de inteles.Recunosc,nu-s un mare stiutor al calculatoarelor,probabil nici mediu nu sunt,de aceea nici nu m-am apucat sa-mi dau cu parerea sau sa vorbesc ce nu stiu.Am spus strict CE AM VAZUT.
    Poti sa-mi zici si mie frumos ,nu sa ma iei la p..a.Stiu si eu sa fiu un taran si sa raspund inapoi intr-un mod flegmatic.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road

@Pop.emann ai dreptate ! Atitudinea colegului lasa de dorit, tinand cont mai ales de statutul sau pe forum ..

Sa revenim ON TOPIC totusi:

1. ce placa video ? Persista si la modul curent problema reclamata ? In alte jocuri se comporta la fel ? Se restarta PC-ul ?
    2. NU MAI DEFRAGMENTA SSD-ul, ii REDUCI durata de viata .. Din windows 8 ii dai un TRIM cu disk defrag si e suficient. La cap devirusare, de obicei antivirusul muta la QUARANTINE toate programele suspicioase (soft descarcat de la producatori ANONIMI de pe net, crack-uri de jocuri piratate) sau te intreaba daca vrei sa stearga ceva (vezi raportul scanarii cu fisierele dezinfectate sau cu cele sterse).
    3. Capacitatea reala a unui SSD de 120gb e de 111,69gb ,deci nimic in neregula (ca in cazul hardului de 250 care are de fapt 232,88gb)
    4. Iar faza cu "ssd-ul meu are o performanta doar de 76 la suta" poate sa fie din cauza ca nu ai setat SSD-ul pe AHCI din BIOS, ruleaza o comanda TRIM pe SSD si defragmenteaza doar hardul

Optimizeaza-ti sistemul cu Iobit ASC 8 Pro sau Tune-Up Utilities sau ce program folosesti tu, ruleaza ccleaner http://filehippo.com/download_ccleaner/ si vezi daca rezultatul e satisfacator.

Bafta !

In sfarsit,un raspuns care imi place.

1.Am o 270x Toxic Edition.Nu prea am avut probleme cu ea,decat uneori cand ma joc mult,2-3 ore continuu,incep sa am artefacte-daca asa le zice- gen,imi apare un patrat mic pe ecran in care imaginea e data rau peste cap.Dar de obicei dadeam un restart si problemele dispareau.Doar de ieri incepand,am avut probleme cu ea doar in jocul Warthunder.Ma jucam 2-3 minute,apoi se bloca.
    2.Am citit despre chestia asta,ca-i micsoreaza durata de viata.Era ceva,cum ca tu cand il defragmentezi,il rescrii din nou si ssd-ul are un numar limitat de scrieri,daca zic eu bine.Am zis totusi sa incerc de data asta si doar atat,sa vad ce se intampla,eventual,chiar sa-mi elibereze niste memorie.

Cum am zis si mai sus,am ajuns la tot rahatul asta,din cauza lipsei de memorie.Am o intrebare,deoarece nu sunt foarte sigur. http://i.imgur.com/fpu91QJ.png Daca adun toate memoriile ocupate de fisierele din C:,plus memoria ocupata de win,ar trebui sa-mi dea memoria ocupata care mi-o afiseaza si cand dau Properties pe C:,nu?

Uite,exact acum am observat,cand am verificat din nou spatiul liber,faptul ca am doar 15 gb liberi de memorie si tot astazi cand am dat reply-uri la wavetrex,am verificat din nou si jur ca aveam 19 gb memorie libera. http://i.imgur.com/3MDxewz.png
    Nu am downloadat nimic azi,nu am facut absolut nimic.Singurul lucru care ar putea fi,e un joc de pe steam (Warthunder) care face cam la 2 zile cate un update.Dar update-ul ala cat poate fi de mare,ca daca ar fi un update de 4 gb,ar trebui sa stau cateva zeci de minute sa-l faca(si eu n-am asteptat atat).Deci crede-ma pe cuvant ca nici eu nu stiu acum ce se intampla.

3.Am dat devirusare,printre care mi-a gasit un .dll de la Crysis3,dar acela l-am scos din carantina.De restul virusilor gasiti nu-mi amintesc foarte bine,iar AVG-ul l-am sters.Nu prea tin antivirusuri,pentru ca ingreuneaza uneori pc-ul si nici nu sunt genul care da click pe toate tampeniile.Totusi,mi se pare imposibil ca niste virusi sa ocupe atata spatiu,nu are cum.Probabil s-a intamplat tot ceva de genu' cum am patit acum cu memoria (de la 19 la 15).

4.Acum citesc despre TRIM si ce face,pentru ca nu ma pricep ).

Nici nu stii cat apreciez ca nu m-ai luat peste picior si ai incercat sa intelegi.Iti dai seama ca pentru mine ca un simplu user,a fost un total mister ce mi s-o intamplat ieri si ma gandeam ca venind pe forum si explicand ce am patit,ceilalti vor avea niste pareri.Dar cand vezi ca si ceilalti rad de tine,deja incepi sa te gandesti "chiar sunt eu prost?".

L.E.: http://www.buildcomputers.net/trim-support.html Am citit pe site-ul asta cum e cu TRIM si am bagat comanda data de ei.La mine e =0 deci deja e enabled.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Jocurile de pe Steam sau Origin isi mai instaleaza update-uri in mod automat, le poti schimba folderele unde sa descarce si unde sa instaleze ca sa economisesti spatiu din program(120gb sunt prea putin pt jocuri) incearca sa cumperi un hard de 1tb http://www.mediadot.ro/hdd-uri/hdd-w...1tb-sata3-64mb ,cam cea mai buna solutie. Instaleaza toate update-urile pt windows, pt optimizare ssd pt windows 8.1: http://dan-blog.ro/forum/topic/setar...erformante-ssd http://techdepo.ro/tutorial-optimiza...-si-windows-8/ http://videotutorial.ro/optimizare-c...utorial-video/

Incearca sa instalezi ultimele drivere ale placii video de pe site-ul producatorului si vezi daca persista problema .. se poate sa fie probleme cu driverele. Incearca si in alte jocuri sa vezi daca se intampla la fel si daca se prezinta la fel trimite-o la service. Incearca sa defragmentezi SSD-ul cu disk defrag .. trage cu mouse-ul in partea dreapta a monitorului fa click pe "search" si scrie "defrag" (vezi sa fie softul windows-ului) fa click pe el si da Defrag doar la C:

Seara placuta !

Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast