Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10
    Junior Member raptorscream is on a distinguished road

Disponibilitate produse

Salut,

Vreau sa achizitionez componentele astea si vreau sa stiu daca le aveti in stoc pentru urmatoarele 2-3 zile.

http://www.mediadot.ro/wishlist/55233/

L.E. si daca aveti in stock GTX 970, ce modele?

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Vreau sa achizitionez componentele astea si vreau sa stiu daca le aveti in stoc pentru urmatoarele 2-3 zile.
    Este imposibil de spus, stocul se schimba de la o ora la alta dar in 2-3 zile. Ce iti pot spune este ca acum carcasa si memoriile nu sunt in stoc. Cel mai bine este sa plasezi o comanda pentru ca noi sa putem sa-ti rezervam produsele pe care tu le doresti iar cele care nu sunt in stoc le inlocuiesti impreuna cu consultantul de vanzari cu unele agreate de tine (banuiesc ca ai si alegere "backup" pentru produsele care nu sunt in stoc)

O zi buna!

Ok, Multumesc

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Fara suparare, dar sistemul este cam dezechilibrat... La ce-l vei folosi?

Gaming si casual, de ce este dezechilibrat, ca i7 e prea mult pt 970?

E configuratie pt un prieten care o sa tina pcu mult timp fara sa faca upgrade, si daca procesorul este overkill in viitor va schimba doar placa video.

P.S. Daca am dat comanda azi, pt livrare in Bucuresti, care ar fi sansele sa fie livrata maine?

Multumesc

1. Pai diferenta intre un procesor i7 si i5 tind catre zero.
    Tehnologia din spatele unui procesor i7 este axata pentru editari si nicidecum pentru gaming. Mai mult de 3 fps-uri nu vei castiga fata de un i5.

2. Memoriile ram sunt prea scumpe, puteai opta pentru ceva mai ieftin si exact aceeasi performanta o aveai si cu cele ieftine.

3. In wishlist apare un R9 290X si nu un GTX 970 care este ceva mai bun decat placa de la AMD, mai rece, consuma mai putin si asa puteai sa mai economisesti la sursa.

4. In configuratie nu vad nici un cooler pentru procesor, daca nu vei face OC in viitorul apropiat, atunci e ok. Insa daca vrei sa faci OC, atunci fara un cooler aftermarket iti vei arde procesorul.

Cam pe maine dimineata ar trebui sa-ti ajunga piesele comandate
    O zi buna!

1. Am zis sa merg pe i7 sa fiu sigur ca il tine mult timp, cum am zis nu o sa'si bata capul cu imbuantatiri decat daca ii zic eu.

2. RAMi am schimbat, am trecut la CL9, ca m-am documentat si am vazut ca nu e o diferenta relevanta

3. La fel, am renuntat la 290x si am trecut la un Asus Strix 970

4. Nu cred ca va fi necesar OC, cel putin nu acum.

De livrare intrebam ca am facut comanda dupa ora 18:00 si am uitat sa specific.

Multumesc de raspuns

Hai sa-ti zic ceva ca sa nu fi tipul de client, stereotipul acela, care pune botul la tot ce vede mai mare si crede ca este mai bun.
    i7 nu este cu NIMIC mai bun decat un i5 in materie de gaming, l-ai achizitionat degeaba daca nu faci editari, streaming sau multitasking... daca vei face vreodata toate asta atunci ai avea nevoie de cel putin 16 GB ram
    Daca achizitionai un i5, era super si pana cand simteai nevoia unui upgrade la procesor, deja toate componentele erau sub semnul intrebarii. Toata lumea spune ca isi cumpara cat mai bun ca sa nu fie nevoiti sa schimbe obiectul respectiv cand defapt isi fura caciula singuri daca nu stiu despre ce este vorba, dar na, fapta este deja facuta. Macar n-ai achizitionat o prastie de procesor.

Butonare placuta si o seara frumoasa!

Ok, multumesc de informatie.

Nu stiam cata diferenta este intre i5-i7 pentru gaming, m'am gandit ca e ceva progresiv, si de aceea am ales sa aleg i7.

Si stiu ca este preferat mult pentru editare video/photo, streaming, etc

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Daca sunt bani, nu strica...

Mie incepe sa-mi para rau in prezent ca nu am luat i7 acum doi ani... ca deh, erau 500 lei in plus si in momentul respectiv eram un pic stramtorat.

Acum fac encodari video (de care m-am apucat intimplator, nu aveam nici o idee pe atunci ca voi face asa ceva), si parca n-ar strica hyperthreading-ul ala.

Din fericire urmeaza sper anul asa un upgrade la platforma Sk 2011 ( X99 ), ceva cu 6 cores/12 threads, asa ca se rezolva si asta

---
    Mult succes in utilizare raptor !

Reply to Thread