Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 25
    Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    @kenzor bugetul nu permite un upgrade de platforma deocamdata, mai strange niste miute, revii cu macar 2000 roni si te ajutam cu mare drag. Ca GPU in 750 roni ar fi BEST-BUY gtx 750 ti cum ti-a zis si wavetrex.. iar parerea mea e sa optezi pt una din aceste trei: Asus http://www.mediadot.ro/placi-video/p...bit-oc-edition (vine la promotie cu credit pt jocuri sau ceva de genu, te pot ajuta cu mai multe detalii baietii de la firma), MSI cu racire buna http://www.mediadot.ro/placi-video/p...in-frozr-iv-oc sau Palit StormX http://www.mediadot.ro/placi-video/p...-gddr5-128-bit .. Si trebuie sa iei in calcul si achizitia unui monitor FULL HD IPS sau AH-IPS pt detalii net superioare monitorului actual si pt GPU care o sa se descurce mai bine la rezolutia aia.

Daca esti gamer cu pretentii la detalii si FPS-uri iti recomand sa mai strangi 3000-3500 roni si sa iei ceva care sa te tina, nu sa faci upgrade in fiecare an cum transfera Steaua jucatori sau cum sunt dati afara unii antrenori din LIGA 1. Dar Pentium in 2015 nu mai are ce cauta intr-un sistem, mai ales de gaming !!

Seara placuta !

De ce trebuie 2000lei pentru schimbarea platformei?

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Pai hai sa ne gandim un pic .. Definitia termenului UPGRADE e a innoi, adica a lua ceva mai nou (ca tehnologie, ultimul racnet de preferat daca permite bugetul) si MAI BUN decat ce aveam, nu facem upgrade cu Pentium in 2015 .. e ok pana aici?

Ti-a spus si colegul @wavetrex ca trebuie sa dispui de un buget mai mare pt a face upgrade de platforma (eu prin platforma inteleg CPU si MOBO automat si ar mai fi si ramii, dar nu cred ca mai ai DDR2 ca sa fie cazul sa vorbim si despre cap RAMI .. hai sa calculam un pic sa vezi ca ajungi prin jurul sumei de 2000 roni). Deci un UPGRADE ar i5+MOBO decent+ GPU (GTX 750ti sau R9 280x) + sursa 80 plus bronze/gold+ monitor AH-IPS FULL HD, deci ajungi pe undeva pe la 3500 roni si chiar depasesti usor suma asta.

In bugetul actual ti s-a mai zis ca poti achizitiona gtx 750 ti si sporul de performanta ar fi MAAARE fata de placa pe care o detii la momentul curent (si eu chiar ti-am dat alternative) .. Daca te arunci la pentium NO NAME si dai toti banii pe proc si placa de baza nu-ti mai ramane nimic pt GPU, iar in gaming GPU-ul e calul de la caruta si procesorul e omul care il dirijaza si ii mai da cate un bici cand nu are FPS mare ,adica in gaming placa video duce greul, iar procesorul trebuie sa fie ceva decent i3/i5 sa nu o gatuiasca (sa nu fie BOTTLENECK, cum o sa fie in cazul tau ATHLON + GTX 750ti = nu LOVE, BOTTLENECK) si sursa trebuie sa fie de calitate sa duca sistemul (cum am mai spus 80+ BRONZE sau GOLD, daca e nevoie).

Sper ca ti-au fost de folos informatiile de mai sus !!

Junior Member Pasarin Vlad is on a distinguished road
    Gandeste-te ca asta ar fi un minim:

Insa nu ai nicio pretentie de gaming de la aceasta configuratie, de randare nici nu mai zic.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ca sa ai o idee despre ce vorbesc colegii mei:
    Ti-am pus doua procesoare, dar recomand i5-ul deoarece are 4 nuclee native si din ultima vreme, jocurile cer quadcore.
    Monitorul l-ai achizitiona cand ai bani, nu este graba la el.

Deci, ai avea doua solutii:
    - astepti pana faci rost de o suma mai decenta si revii atunci, pana atunci sigur se vor lansa noile procesoare i5 si placi video de la AMD (cel mai bine ar fi asa, ti-am putea face un calculator trasnet)

- faci achizitia unei placi video gtx 750 ti (asta doar daca n-ai posibilitatea sa maresti bugetul)
    Iti recomand acesta placa: GTX 750 Ti de la Palit ... motivul fiind: are o racire foarte buna, avand doua ventilatoare si are frecventa procesorului mai inalta fata de celelalte marci

...doua posibilitati acum acum:
    1)Fac upgrade la ceva acum de 750lei
    2)Fac de craciun un upgrade de 1000-2000lei
    Sursa este luata anul asta de la ****** (200lei,Antec Basiq 500W)

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Pana la craciun mai este inca un an. Pe atunci se vor schimba componentele pe care ti le vom recomanda.
    Sursa ta n-ar face fata la un R9 280x, consumand circa 208W, iar restul componentelor circa 100W, deci ar fi mai ok daca ai avea o sursa de 520W+... S-ar putea sa ma insel... Oricum, pana de craciun se schimba lucrurile si sigur si preturile, poate vei putea achizitiona o placa ceva mai buna.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Vlad, ala nu e upgrade, e downgrade...
    R7 240 ? Hai da-o'n spanac...

---
    @kenzor
    S-a explicat destul de clar. Nu cumperi ceva "nou" doar de dragul de a schimba... cumperi ceva nou ca sa mearga mai repede decat cel vechi...

Un procesor intel decent este 900+ lei ( quadcore, rapid ). Nu castigi nimic cu Pentium K-ul... ai citit si tu undeva acolo ca poate fi overclockat si gata tzup sari pe el...
    E o prastie de procesor, destinata numa maniacilor care vor sa se laude ca ei fac overclock la... nimic.

Ia GTX 750Ti-ul cum ti-am zis si te-ai scos, o sa te poti juca jocuri noi fara probleme cu Athlonul tau.

Cand/daca dai de bani iti schimbi si restul cu ceva mai serios.

Ok,o sa tin cont de sfatul tau,mersi!Hristos a inviat! (750 ti-ul cat timp o sa ma duca la detalii high?) se merita sa ma orientez si pe la un r9 270_

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Nu te duce pe detalii "high" nici acum.
    In schimb te va duce pe detalii "diverse" ( low, medium, high ) depinde de joc inca vreo 2-3 ani linistit.

Mai vezi tu ce se intimpla pana atunci :P

O placa video pentru "high" este 970 sau 980 sau Radeon 290X ... dar uite-te cat costa

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast