Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Ajutor alegere.

Question Ajutor alegere.

Buna,

Am facut o mica combinatie dar imi lipseste esentialul.

Doresc sa ma ajutati sa gasesc o placa de baza si o sursa buna pentru aceste comopnente.
    Si tot in acelasi timp sa imi spuneti ce parere aveti.
    Multumesc!

Last edited by Bogdan; 07-04-2015 at 12:57. Reason: Corectat wish-ul sa arate frumos pe forum

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    AMD A10 este un procesor care in 99% din cazuri e utilizat "singur", datorita GPU-ului integrat destul de competent.
    La partea de "CPU" insa lasa de dorit, este mult in spatele ofertelor Intel Haswell i3, i5

Nu vad sensul sa faci o configuratie cu acest procesor AMD si placa video dedicata.
    Ce incerci sa obtii de fapt ? Care e scopul computerului ?

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Ai deja aceste componente sau planuiesti sa-ti faci un upgrade?

Daca faci upgrade, spune-ne, te rog, toate componentele pe care le detii si bugetul limita in care ar trebui sa te incadrezi.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Cum zicea si @Emil spune-ne mai bine daca te afli in posesia acelor componente sau urmeaza sa le achitizionezi pt ca altfel arunci banii la gunoi.. in banii aia bagi un i5+r9 290 si te scoti.

Incerc sa inteleg care este diferenta intre amd si intel, si dece se prefera intel; si sa inteleg daca componenetele care le-am ales s-ar potrivi.
    Pentru ca nu sunt genul sa stau 5 ore pe PC, si atnci consider ca nu se merita un intel, mai bine raman cu cateva sute de lei in buzunar decat sa le investesc degeaba.

Intel consuma mult mai putin ca si procesoare AMD, rezultand faptul ca se incalzesc si mai putin. Tehnologia de la AMD a ramas foarte in urma, in timp ce procesoarele Intel s-au dezvoltat enorm. As mai putea sa-ti mai explic niste chestii, dar mai bine l-as lasa pe @wavetrex, sigur se va descurca mai bine la asa ceva.

Cat despre build-ul tau... Te cam contrazici singur, parerea mea. Spui ca nu stai nici 5 ore la calculator, dar investesti 1.700 (acum fiind la promotie este doar 1.300) lei pt placa video.
    Cel mai slab i3 de a patra generatie ar fi mai puternic decat acel AMD, chiar daca i3-ul are doar 2 nuclee.
    Deci, care este bugetul maxim alocat?
    Sistemul il vei folosi la gaming sau doar browsing pe internet si cateva filme?

Bugetul este de 45-50mil, gaming 70% internet 30%.
    Dar inca nu am de gand sa il iau pana nu inteleg functionarea si cum trebuie sa fie ca sa functioneze bine.

Aici gasesti raspunsul la intrebari tale, in foarte mare parte:
    http://forum.mediadot.ro/showthread....ti-un-wishlist

Detii alte componente gen RAM, HDD, carcasa...? Sau iti facem o configuratie de la zero?

Uite ce ti-as recomanda:
    SSD-ul il poti mari, daca crezi ca este necesar.
    http://www.mediadot.ro/ssd/ssd-samsu...25-sata3-256gb
    Are aceleasi viteze cu cel de mai jos, doar ca este putin peste dublu ca si marime, iar garantia este de doua ori mai mare.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    70% gaming...

Ok, pentru mine e destul de clar ca ai nevoie de o placa video dedicata, cat de cat performanta ( sa zicem, ceva la vreo 900-1200 lei ), AMD R280X sau Nvidia GTX 960.
    Computerul se construieste in jurul ideii asteia, de a avea un computer care sa mearga "bine" in jocuri, nu doar mediocru.

Problema cu procesoarele AMD este ca ele n-au mai evoluat de vreo 4-5 ani de zile. Nu e vorba de pret aici, ci de tehnologie. Un "core" de Phenom II ( si a existat si un Phenom II X6, cu 6 core-uri ) este aproape la fel de rapid ca un core din A10.

Practic, ai cumpara tehnologie veche de 5 ani... si nu exagerez.

---
    De ce totusi se vinde acest procesor DEPASIT/VECHI ?
    Simplu, are un GPU integrat ( hai sa-i zicem "mini placa video" ) cu tehnologie moderna, si e destul de rapid pentru diverse alte sarcini ( Video, Internet, jocuri nepretentioase )

Pentru cei care NU cumpara placa video dedicata, e o solutie ieftina si acceptabila.

Dar tu daca zici ca vrei sa te joci mult, ai nevoie de placa video DEDICATA, caz in care acel chip video integrat NU VA FI FOLOSIT. Practic, dai banii degeaba pe el, si pe un procesor la care partea de "procesor" este depasita.

---
    Sper ca am fost destul de clar?
    Daca nu, io chiar nu stiu cum sa explic altfel.

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    @SoWer dat fiind faptul ca ai 4500 sau 5000 pregatiti pt investitie mergi pe configul colegului Emil, mai iei de 300 lei periferice si SPOR LA BUTONAT. sau o mica modificare Asus Strix http://www.mediadot.ro/placi-video/p...irectcu-ii-0db sau G1 Gaming http://www.mediadot.ro/placi-video/p...g-windforce-3x. La capitolul carcasa ar trebui sa fii subiectiv si sa achizitionezi ceva care sa-ti placa tie fiindca tu ramai cu ea ,nu noi ( ori cu LED-uri si EYE CANDY, ori ceva simplu ca cea a lui Emil ).

Bafta la cumparaturi !

Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast