Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Question Inceputul aventurii unui PC

Salutare tuturor membrilor de pe Forumul MediaDot!

Am tot stat si m-am gandit, care ar fi primul pas dupa ce instalezi un sistem de operare pe un desktop?.

Si o sa luam ca si sistem windows7, dupa ce l-am instalat si in timpul instalari am avut conectiune la internet fie prin cablu fie alta modalitate, acest sistem de operare are abilitatea de a instala driverele primare necesare pentru o conectiune la internet.
    Acest fapt ne ajuta foarte mult deoarece sunt multi care nu mai au cd-urile cu driverele componentelor din pc, si putem folosi un program pentru drivere ce acctioneaza online (de ex: Silm Drivers).

Spuse acestea ca fiin primul pas care il facem dupa instalarea windowsului (sistemului de operare), acuma ar urma sa instalam programele necesare si care o sa ne ajute pe tot parcursul cat o sa lucram cu acest sistem de operare (ex: antivirusul, programe pentru rularea audio, video, img, word, etc.).

Si aicea vine intrbarea:

Ce programe spuneti dumnevoastra (membrilor forumului MediaDot), ca ar trebui sa le instalam la inceput (dupa instalarea driverilor) ca fiin programele esentiale al unui sistem de operare?
    (si cred ca o sa ne limitam la windows7+(8)..; dar nu este o regula)

(Daca acest topic nu este situtat unde trebuie, rog mutarea lui si cer iertare.)

Senior Member doru_bm is on a distinguished road
    Dupa instalarea so , urmeaza instalarea driverilor placii de baza , apoi ai placii grafice , ai sunetului ( daca e placa separata de sunetul placii de baza ) si apoi ce aplicatii/jocuri/ vrei

La drivere ( chiar si la so) instalezi ( faci update) la ultimele drivere aparute ;

Junior Member Highstrike is on a distinguished road
    Dupa instalarea windowsului eu il las sa-si faca damblaua cu windows update si bifez tot mai putin optionalele cu windows language.

Apoi dupa cateva restarturi urmeaza sa ma duc pe siteul producatorului al placii de baza si sa downloadez de acolo chipset, sunet, usb si lan drivers.

Daca placa de baza este mai veche, probabil pe site-ul producatorului se afla versiuni vechi, asa ca verific si pe site-ul intel respectiv amd pentru ultimele drivere pentru chipset, usb, lan iar pentru sunet pe realtek.

Apoi urmeaza driverul de la placa video cu "clean install" bifat sa scap de versiunea veche pe care a instalat-o automat windowsu

Si apoi programele preferate, chrome, irfanview, mpchc, foobar, notepad2 etc

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Pasii sunt destul de simplii:

- 1. Windows
    - 2. Update-uri la windows ( ar trebui sa inceapa automat, daca nu cauti in Control Panel windows update
    (chestia asta o sa dureze ceva daca ai doar DVD-ul original cu SP1, sunt cel putin 150 de update-uri de atunci)
    - 3. Drivere placa de baza (daca e cazul si e o placa de baza noua... daca e ceva mai vechi de 2011 nu te agita)
    - 4. Drivere placa video (nVidia, AMD)
    - 5. Alte drivere (daca e cazul), gen ... placa de sunet, imprimanta, mouse de gaming ... etc.
    - 6. Pentru software, acest site este "esenta":

http://filehippo.com/

Este super fantastic ultra-util, o colectie de freeware mega-utile pentru ORICE computer cu windows ! Adunate toata gramada fara sa le cauti in j'shpe locuri.
    ... exemple: Browser (Chrome, Firefox), Java, DirectX, Media player (VLC?), Antivirus, Antimalware, CCleaner, Defraggler, ce mai crezi tu ca e util pe acolo.

p.s. - Iti recomand sa instalezi un AD-BLOCKER pe browser dupa ce il instalezi, ca site-ul e plin de reclame ( teoretic din asta traiesc ei si platesc hosting-ul la fisiere )

Succes !