Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Rma

Junior Member mikepete is on a distinguished road

Rma

Buna ziua!

Am sperat ca imi voi face cont si pe acest forum mai intai pentru imbunatatirea cunostintelor si pentru ajutarea comunitatii, insa rezolvarea unei probleme legate de garantie m-a adus mai repede aici.

Am un produs in valoare de ~159 lei, cumparat de la mediadot, cu 109 lei cash iar diferenta am achitat-o cu ajutorul unui voucher cadou de 50 lei.

Produsul respectiv are o deteriorare fizica, relativ minora.
    Dar am considerat ca materialul din care a fost construit lasa de dorit, si ca atare am cerut parerea producatorului, iar acesta mi-a aprobat RMA-ul foarte rapid, specificand ca imi vor inlocui produsul.
    Normal ca am ramas placut impresionat.

Am mers cu produsul la service-ul mediadot, si totul a decurs ok, pana la emiterea facturii de storno(pentru ca nu mai au acest produs pe stoc, astfel incat sa il poata inlocui), emisa la valoarea de 109 lei!

Este vorba despre o sursa Corsair VS450 prima varianta, cu un conector s-ata deteriorat, plasticul din care este facut fiind de o caliatate slaba, si la sursele foarte ieftine fiind mai rezistent.

Acum au pe stoc varianta New VS450, iar diferentele sunt infime intre ele.

Ei imi spun acum ca pot sa folosesc factura storno si sa imi iau alt produs asemanator de la ei, insa bineinteles prin achitarea de catre mine a diferentei.

Adica de aici rezulta ca voucherul nu conteaza in cazul garantiei.

Le-am spus si eu: Pai daca aveam un voucher care acoperea intreaga valoare a produsului, in acest caz factura storno era pe 0 si eu ar fi trebuit sa platesc produsul???

Total absurd!

Deci ei vor primi de la Corsair o alta sursa, iar eu va trebui sa ma multumesc cu 109lei.

Mentionez ca nu este specificat nicaieri faptul ca produsele cumparate prin voucher-e, nu beneficiaza de garantie sau ceva asemanator.

Eu doresc o alta sursa de aceeasi valoare(~159lei) a produsului aflat in garantie, daca altul identic nu au pe stoc.

Ce conteaza cum a fost platit?

Multumesc!

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salut mikepete, momentan nu am toate datele problemei tale insa vom vedea maine despre ce este vorba. Cat despre voucher, acesta l-ai primit din cate imi dau seama la o campanie Intel (corecteaza-ma daca gresesc), specificandu-se ca acesta se poate folosi o singura data.

Am un produs in valoare de ~159 lei, cumparat de la mediadot, cu 109 lei cash iar diferenta am achitat-o cu ajutorul unui voucher cadou de 50 lei.

Am mers cu produsul la service-ul mediadot, si totul a decurs ok, pana la emiterea facturii de storno(pentru ca nu mai au acest produs pe stoc, astfel incat sa il poata inlocui), emisa la valoarea de 109 lei!
    Aici sincer nu inteleg ce nu gasesti logic? Ai platit 109 lei, ti s-au restituit 109 lei. Nu poti sa platesti 109 lei si sa ti se restituie 159 lei. Este ilegal.

Acum au pe stoc varianta New VS450, iar diferentele sunt infime intre ele.
    Infime pentru tine (sau tehnic). Legal sunt diferite, si de aici problema. Daca exista un produs IDENTIC nu mai aveam discutia asta.

Adica de aici rezulta ca voucherul nu conteaza in cazul garantiei.
    Pai conteaza, doar a fost rezolvata garantia. Mai exact ti s-a stornat contravaloarea achitata pentru produs. Cum ai spus mai sus, ai platit 109 lei, ai primit 109 lei. Nu inteleg unde este problema?

Le-am spus si eu: Pai daca aveam un voucher care acoperea intreaga valoare a produsului, in acest caz factura storno era pe 0 si eu ar fi trebuit sa platesc produsul???
    DA, pentru ca daca ai un voucher care acopera toata suma, inseamna ca tu nu platesti nimic. E logic (si legal) sa ti se returneze suma platita.

Hai sa punem altfel problema: iei o placa vdeo nVidia si primesti un voucher cadou pentru jocul Witcher 3. Dupa 1 an, se strica placa video si cum nu se mai fabrica ti se va restitui suma platita pe placa. Jocul primit cadou pe voucher va ramane la tine. Iti va cere cineva bani pe el?

Cam asa e si situatia ta, in sens invers inca.

Repet, maine cer detalii despre problema, dar nu vad unde colegii mei au gresit.

O seara buna!

Am specificat clar ca nu ma intereseaza banii.
    Ca exemplu de produs asemantor ca performanta si pret de pe site-ul vostru, ar fi sirtec EP-400 BR.

Corsair a fost de acord sa imi inlocuiasca produsul, voua va este mai simplu sa imi dati banii inapoi.

Da de acolo am voucherul.

Daca nu sunteti in stare sa mi-o inlocuiti, o vreau inapoi.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Am specificat clar ca nu ma intereseaza banii.
    Ca exemplu de produs asemantor ca performanta si pret de pe site-ul vostru, ar fi sirtec EP-400 BR.

Corsair a fost de acord sa imi inlocuiasca produsul, voua va este mai simplu sa imi dati banii inapoi.
    Nu complica lururile, ele sunt extrem de simple: Corsair a spus ca-ti inlocuieste produsul cu UNUL IDENTIC. Cum unul identic nu exista din pacate singura varianta ramanea returnarea banilor, mai exact cei platiti de tine si regasiti pe factura. Cu banii returnati faci fix ce doresti tu, inclusiv poti achizitiona un produs de pe MediaDOT.ro cu plata diferentei (daca este cazul). Nu mai zic de faptul ca in baza deciziei Corsair de a-ti inlocui produsul tu il vrei inlocuit cu un.... Sirtec.

O sa revin maine cu povestea completa dupa ce aflu detalii, insa cred ca lucrurile sunt destul de clare.

Asa cum am promis, revin cu povestea completa asta desi este cuprinsa in postarile mele de mai sus. O sa pun pe puncte casa fie usor de inteles.

1. Comanda pentru sursa a fost facuta acum aproape 2 ani, pe 26.07.2013.
    2. Ai folosit un voucher de 50 ron primit in campania Intel Haswell din 2013, voucher limitat ca numar de utilizari (o singura utilizare) si ca valabilitate (valabil doar in 2013). Astfel pe sursa Corsair in loc de 159.19 ron ai platit 109.19 ron, suma ce apare in factura.
    3. La aproape 2 ani de la achizitie, in urma cererii tale de garantile CORSAIR a dispus inlocuirea sursei tale cu una IDENTICA si evident tot CORSAIR. Cum modelul detinut de tine nu se mai fabrica (au trecut 2 ani totusi), unica solutie ramanea returnarea contravalorii platite de tine pentru sursa. Este vorba evident de 109.19 ron, suma ce apare pe factura si suma ce ti s-a si restituit.

Cam asta e povestea si este una extrem de simpla. Este aberant sa ceri sa ti se restituie 159.19 ron cand tu ai platit 109.19 ron. Orice restituire se face in baza facturii, ceea ce zici tu e infractiune

E deasemenea aberant sa ceri inlocuirea sursei CORSAIR cu una SIRTEC pe motiv ca au acelasi pret. Nu stiu cum ar poutea fi CORSAIR deacord cu asta sincer. E ca si cand NVIDIA ar decide sa-ti inlocuiasca placa video defecta cu una AMD....

Lucrurile sunt clare, iti inteleg sincer supararea dar orice alta discutie e degeaba. In cazul asta pus si simplu nu ai dreptate, esti doar suparat.

O zi excelenta!

P.S.: Despre asta:

Noi ne dorim din tot sufletul sa ti-l inlocuim cu unul identic. Din pacate asa cum singur ai spu.s nu se mai fabrica.

Daca nu sunteti in stare sa mi-o inlocuiti, o vreau inapoi.
    Din pacate cred ca e putin cam tarziu pentru asta. Ti s-au explicat clar procedurile de garantie. In plus sursa a ajuns la service-ul agreat de Corsair, doar in baza asta s-a emis decizia de inlocuire (returnare bani).

Puteau sa treaca si 1000 de ani, cat timp garantia este valabila!

Oricum garantia este oferita de producator, nu de voi.

Produsul este al meu, al consumatorului.

Nefiind de acord cu felul in care voi va chinuiti sa onorati garantia, il doresc inapoi.

Mi se pare extrem de simplu.

O sa merg cu el personal la importator pentru a fi inlocuit.

Cum sa ma obligati efectiv sa accept conditiile voastre?

Puteau sa treaca si 1000 de ani, cat timp garantia este valabila!
    Garantia ti-a fost rezolvata prompt, asa cum ai spus si tu si ai primit integral suma platita pe factura pentru produs. Voucherul in schimb nu e valabil 1000 de ani. L-ai folosit odata. acum a expirat. Voucherul l-ai primit in urma unei promotii la procesoarele Intel si stiai exact cat si cum este valabil.

Oricum garantia este oferita de producator, nu de voi.
    Produsul este al meu, al consumatorului.
    Corect si ti s-a stornat contravaloarea produsului. In momentul in care ai apelat la garantie ti s-a comunicat exact ce inseamna asta inclusiv faptul ca se poate storna contravaloarea produsului.

Nefiind de acord cu felul in care voi va chinuiti sa onorati garantia, il doresc inapoi.
    Mi se pare extrem de simplu.
    Nu inteleg de ce te plangi de garantie. Aceasta a fost onorata prompt si ai primit banii inapoi.

O sa merg cu el personal la importator pentru a fi inlocuit.
    Cum sa ma obligati efectiv sa accept conditiile voastre?
    Nu te obliga nimeni sa accepti conditiile noastre pentru ca nu sunt ... ale noastre. Decizia este de inlocuire cu produs IDENTIC sau daca inlocuirea nu este posibila, de stornare a contravalorii produsului. Decizia apartine asa cum ai spus, CORSAIR si asa se procedeaza peste tot. In plus tot in urma deciziei venite de la Corsair ti-am returnat si banii, nu aveam cum sa facem altfel.

Desi iti inteleg supararea, nu intelg sincer care este problema. Garantia ti-a fost rezolvata prompt si contravaloarea produsului restituita. In plus nu inteleg de ce vrei inapoi un produs defect (sursa).

O zi buna!

Corect si ti s-a stornat contravaloarea produsului. In momentul in care ai apelat la garantie ti s-a comunicat exact ce inseamna asta inclusiv faptul ca se poate storna contravaloarea produsului.
    Cine mi-a comunicat? Duhul Sfant?

Raspunsul acesta l-am primit marti, abia atunci am fost informat de posibilitati!

Buna ziua,
    Desi facem tot ce este posibil pentru a asigura satisfactia clientilor nostri, va anuntam ca produsul dvs. [Sursa Corsair VS450, Putere 450W, 2x PCI-E, 4x SATA, 4x Molex (CP-9020049)] nu mai poate fi reparat si nu mai este disponibil nici in stocul magazinului si nici al importatorului, motiv pentru care s-a emis factura de creditare nr. [4003692] cu valoarea de [-109.19] lei.
    Optiunile in acest caz sunt urmatoarele:
    1. Comanda de inlocuire:
    Va puteti alege un produs asemanator de pe site-ul nostru. Daca doriti consiliere in alegerea acestuia, va rugam sa apelati la unul din consultantii de vanzari pe care-i puteti apela la numerele de telefon: 021.323.32.08; 0756.656.656. Daca valoarea produsului ales depaseste valoarea creditata veti achita doar diferenta de pret. Daca doriti sa faceti comanda de inlocuire on-line, va rugam sa mentionati la observatii “comanda service”, precum si numarul facturii de creditare. Acelasi lucru este valabil si pentru comanda realizata telefonic sau pe mail.
    2. Returnarea sumei creditate:
    In acest caz, returnarea sumei creditate se poate realiza prin transfer in cont bancar sau ridicare cash de la sediul magazinului. Va rugam sa trimiteti un mail la adresa returbani@kelion.ro in care sa specificati modalitatea preferata pentru returnarea contravalorii facturii de storno precum si urmatoarele date:
    Pentru clientii persoana fizica:
    - Nume complet
    - Codul Numeric Personal (CNP)
    - Nr-ul comenzii de achizitie (sau nr-ul formularului de garantie)
    - Nr-ul de cont, precum si banca aferenta (doar in cazul in care optati pentru returnarea sumei in cont bancar).
    Posibilitati care exclud din punctul vostru de vedere, inlocuirea cu un produs cu performante echivalente!

Si vazand ca nu ma pot intelege cu voi, am solicitat inapoierea produsului.

Despre voucher, te rog sa imi arati unde scrie ca produsele cumparate prin voucher nu beneficiaza de garantie.

Cum poate sa conteze valabilitatea voucherului in fata garantiei produsului?

Garantia ti-a fost rezolvata prompt si contravaloarea produsului restituita.
    A fost propusa pentru restituire, ceea ce nu sunt de acord.

Cine mi-a comunicat? Duhul Sfant?
    Legea dar poti sa-i spui si duhul sfant. Scrie acolo exact ce se intampla cu produsele in garantie, adica ce ti-au transmis si colegii mei pe mail.

Posibilitati care exclud din punctul vostru de vedere, inlocuirea cu un produs cu performante echivalente!
    Prin echivalent intelegi de exemplu un produs Sirtec. Adica logica zice: CORSAIR a decis sa-ti inlocuiasca sursa defecta cu una Sirtec ca asa ai ales tu. Ca asa face si Apple, inlocuieste produse defecte cu HTC-uri... pe bune. Produsul defect se inlocuieste cu unul identic asa cum a specificat Corsair. Asa cum te-au informat colegii mei, unul identic nu exista (nu se mai fabrica), asa ca ai acele posibilitati enumerate de ei acolo.

Despre voucher, te rog sa imi arati unde scrie ca produsele cumparate prin voucher nu beneficiaza de garantie.
    Scuze dar cred ca ma trolezi sau nu ai citit ce am scris. Despre ce vorbim aici? Nu despre o garantie REZOLVATA? Cererea ta de garantie a fost REZOLVATA prin restituirea contravalorii produsului cumparat de la noi. Deci..... ce spui? De aici si problema ta: ca ti-am rezolvat garantia.

A fost propusa pentru restituire, ceea ce nu sunt de acord.
    Ti s-au poropus 2 variante pentru produsul "defect", asa cum au spus si colegii mei: Comanda de inlocuire sau Returnarea sumei creditate. Deci dosarul de garantie a fost rezolvat, se asteapta raspunsul tau.

Te rog daca nu ai nimic nou de adus in discutie sa nu mai postezi doar asa ca sa ne contrazicem. Cred ca ti-am explicat destul de clat cum stau lucrurile.

Ai cumparat o sursa folosind un voucher de 50 ron cadou de la MediaDOT. Ai trimis-o la garantie pentru o mufa care s-a rupt probabi dupa ce ai tras de ea (2 ani a fost ok totusi) si dupa ce ti sd-a rezolvat garantia ai realizat ca pierzi cei 50 ron d epe voucher (asa cum e si logic). Acum vrei sursa veche inapoi desi ea este probabil pe un vapor in drum spre Corsair.

Cam asta e povestea pe scurt.

Seara buna!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Un mic zambet ;)

Aceasta este locatia actuala a sursei Corsair ... ... ... ... ... ^

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast