Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Question Garantie/formular

Buna ziua.

As vrea sa trimit in garantie un sistem pe care l-am achizitionat integral de la dvs. Am vazut pe site formularul care trebuie completat. Problema cred ca s-ar putea sa fie de la placa grafica, insa prefer sa trimit totul sistemul la verificat; nu doresc sa umblu eu prin el.

La formular insa nu stiu sigur ce sa trec, din moment ce doar banuiesc ca problema e placa grafica, dar nu sunt sigur.
    De asemenea as vrea sa stiu ce este Autorizatia RMA? Am vazut ca, pe langa garantie si factura, mai e necesara si acea autorizatie.
    Apoi, ce inseamna S/N? Serial number? (tot in formularul online se gaseste)

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Salutare!

- Autorizarea RMA este un numar pe care il primesti pe mail ( sau telefonic ) dupa ce completezi si trimiti acel formular. Il tiparesti cu litere mari pe o foaie si il lipesti pe exteriorul pachetului.

Service-ul va stii atunci sa asocieze pachetul venit ( care ajunge.. cand ajunge ) cu acel formular pe care l-ai completat tu pe site.

- S/N este numarul serial al produsului pe care il trimiti (Placa video ?). Ar trebui sa-l ai scris pe foaia de garantie.

- Daca esti sigur ca e placa video, poate nu ar trebui sa chinui tot computerul cu deplasarea asta... scoate-o frumos din computer cu grija, ambaleaz-o bine si trimite-o. 1 kg vs 15+ kg....
    Daca totusi ti-e teama sa umblii, atunci asigura-te ca nu ai pe harddisk/SDD daca importante pe care le poti pierde. Firma nu e responsabila pentru datele de pe computer... si curierii nici atat.

Sper ca ti-am fost de ajutor

p.s. - Eu nu sunt un oficial, doar un client vechi care a trecut prin toate cele de mai multe ori

Ok, multumesc frumos, ai reusit sa ma lamuresti.
    Nu sunt 100% ca-i placa video asa ca o sa mai incerc si ultima chestie care tine de mine inainte sa il trimit. Informatiile oricum sunt utile in cazul in care se va ajunge pana acolo; sper sa nu fie cazu.