Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Junior Member eucdi is on a distinguished road

Recomandare sursa AMD FX 8320

Salut! Sunt nou pe forum, dar client fidel mediadot. Am un procesor AMD FX 8320 (Vishera), Gigabyte GTX 660 OC, 8 gb ram Crucial Ballistix Elite si un hard WesternDigital Velociraptor de 250 GB (pe moment, voi mai adauga pe viitor inca un hard). De placa de baza si sursa nu v-am spus nimic, urmeaza sa le schimb. Placa de baza urmeaza sa fie o AsRock 990FX Extreme 3, iar nedumerirea mea mare este ce sursa mi-ar trebui. Tin sa mentionez ca vreau sa fac overclock la procesor(cat mai mare posibil, mi-am luat recent cooler Scythe Mugen MAX) si la placa video (am in vedere ca voi cumpara pe viitor un GTX 980). Eu ma gandeam la o sursa EVGA Supernova G2(750W). O alta parere? Va multumesc anticipat!

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    S-ar putea sa-ti ajunga si una de 650

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    - Procesorul consuma pana in 150W overclockat in draci (Normal se opreste undeva sub 100),
    - Placa aia video consuma cam 150W maxim in full-load sintetic ( teste ). In jocuri pana in 130W. GTX 980 de care vorbesti poate urca pana la 200
    - Ce mai ai tu pe acolo... sa zicem inca 100W, cu ingaduinta

---
    Total Max ?
    150+200+100 = 450W => O sursa de 500-550 de marca iti este arhisuficienta, cu tot cu upgrade-urile tale.
    Realist, indiferent ce joci, nu o sa sara de 350W.

Cumpara 750W daca ai bani de aruncat pe surse supradimensionate

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Foarte corecta parerea anterioara. Load maxim 3-400 w in cel mai rau caz. Un 550 w este arhisuficient.