Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Pasarin Vlad is on a distinguished road

O curiozitate...

Eu am comandat pe site aceasta placa de baza:
    http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...85-atx-haswell
    Si am primit-o pe aceasta:
    http://www.mediadot.ro/placi-de-baza...-intel-b85-atx
    S-ar putea sa ma insel insa placa mea de baza seamana exact cu poza de pe site a celei de-a doua. Prima difera un pic la model( daca ea arata exact ca in poza de pe site).

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salutare Vlad. Ca sa fiu scurt, tu ai comandat revizia 1.xx (prima) de la placa de baza si ai primit revizia 2.00 care este evident mai buna decat prima si repara "bug-urile" aparute la modelele anterioare. Este intr-adevar mai "ingusta" putin iar daca acest lucru te deranjeaza poti contacta fara probleme departamentul de service pentru returnare. Ca specificatii insa cele 2 versiuni sunt absolut identice cu mentiunea ca revizia 2.0 are compatibilitatile cu diverse componente mult imbunatatit. In plus reviziile mai noi le inlocuiesc pe cele vechi in ofertele producatorilor. Adica n ucred ca se mai poate gasi revizia V 1.xx

Detalii despre departamentul de service gasesti AICI iar detalii despre returnarea unui produs AICI.

O zi buna!

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Gigabyte face chestia asta in mod uzual, denumeste placi noi cu acelasi cod ca placi mai vechi, atat timp cat functiile sunt asemanatoare/identice.

In acest caz e vorba nu doar de o revizie ci de o imbunatatire semnificativa a electronicii on-board, varianta noua are regulatoare de tensiune digitale semnificativ mai bune decat cea veche, cu pierdere mai mica de caldura, motiv pentru care s-a redus in dimensiuni radiatorul de pe ele.
    Practic, a crescut eficienta lor de la vreo 88 la 92%, rezultand aproape 40% mai putina caldura degajata de acestea.

---
    Nu te speria ca ai primit o placa mai mica... este pur si simplu mai eficienta si nu are nevoie de atata spatiu pentru componente.

Junior Member Pasarin Vlad is on a distinguished road
    Va multumesc pentru clarificari, eram doar curios caci factura era facuta pe placa de baza V1.xx si cea de-a doua era si un pic mai scumpa(5-10 lei)