Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Logitech Wireless Gamepad F710 Review

1. Introducere

Nu stiu cati dintre voi stiti asta insa la origini, printre primii producatori de gamepad-uri pentru PC s-a aflat chiar Logitech. Gamepad-urile pe PC sunt putin raspandite fata de modalitatile clasice sa le zicem de control a jocurilor adica mouse-ul sau tastaturile dar scena de gaming indie impreuna cu cea traditionala a marilor producatori impreuna cu marile platforme ( Origin, Uplay, Steam ) incep sa ofere parca din ce in ce mai des titluri ce ofera posibilitati cel putin posibilitati duale de control ( mouse + tastatura sau gamepad ) indiferent de natura jocului fie ca vorbim despre Sporturi, FPS, Side Scrollere sau alte genuri de jocuri astfel ca acum mai mult ca niciodata adaugarea unui gamepad de calitate la setup-ul de gaming este sau ar trebui sa fie o prioritate pentru orice gamer care se respecta.

Personal trebuie sa recunosc ca extinderea posibilitatilor de control la Gamepad dupa atatia ani de gaming exclusiv pe mouse si pe tastatura mi-a largit orizonturile pe PC si catre genul de jocuri denumit side-scroller si catre titluri ca Sonic sau Rayman Origins, un side scroller executat fara gres, spumos si plin de umor intr-un stil cartoonish al celor de la Ubisoft ( o casa de productie pe care arareori o apreciez ) numai bun de jucat in sufragerie cu TV-ul legat la PC si un controller bun asa cum a fost si este pentru mine modelul Logitech Wireless Gamepad F710 al celor de la Logitech.

2. Ambalaj si software

Am avut de-a face de-a lungul timpului cu tot felul de cutii din partea Logitech care mai de care mai luxoase si mai pline de branding ( Logitech G910 ) sau mici si fara prea multe artificii ( Logitech G100s). Spre deosebire de acestea, ambalajul F710 este realizat dintr-o folie de plastic termoformat foarte usor de desfacut ( vedeti tab-ul special de pe spatele ambalajului ) pentru a permite celui care l-a achizitionat sa desfaca cutia si sa inceapa sa se joace in primele minute dupa ce a ajuns acasa.

Click image for larger version

Name:	F710 (2 of 21).jpg
Views:	335
Size:	100.2 KB
ID:	3605Click image for larger version

Name:	F710 (14 of 21).jpg
Views:	305
Size:	142.6 KB
ID:	3606Click image for larger version

Name:	F710 (1 of 21).jpg
Views:	1354
Size:	144.9 KB
ID:	3603Click image for larger version

Name:	F710 (3 of 21).jpg
Views:	316
Size:	203.8 KB
ID:	3604

Totusi, oricat de bine ar fi intentionat producatorul din punct de vedere al prezentarii si usurintei in deschiderea pachetului si oricat de bine ar functiona gamepad-ul pe windows 7, am gasit un mic bug in windows 8.1 in ceea ce priveste software-ul gamepad-ului, usor de rezolvat dar suparator pentru cei care nu gasesc rapid solutia. Se intampla ca destul de multi gameri dintre cei cu sisteme de operare mai noi fie Windows 8 fie 8.1 sa raporteaze ca software-ul pus la dispozitie de catre Logitech nu functioneaza pur si simplu si nu detecteaza controller-ul atunci cand acesta este atasat. Este o problema ce tine cel mai degraba de windows si nu de capacitatea celor de la Logitech de a furniza un software de calitate genul asta de probleme fiind din nefericire destul de comune si specifice win 8, asa cum am mai raportat si in cazul altui gamepad aici: http://forum.mediadot.ro/showthread....ull=1#post8921 . Cum rezolvam aceasta problema, sau mai bine zis cum am rezolvat-o eu?

Se pare ca modalitatea de comunicare a gamepad-ului cu PC-ul este aceeasi ca cea a controllerelor de Xbox 360, ceea ce ma bucura personal din doua motive. 1 – Toate jocurile de PC compatibile cu un controller de Xbox 360 sunt automat compatibile in totalitate si cu Logitech F710 si 2 – Fix-ul problemei, pana la o noua revizie de software este deosebit de simplu , fiind de fapt reprezentat de modalitatea standard de instalare a unui controller Xbox pe PC, adica: urmati calea Control Panel ---> Device Manager ---> Gasiti Logitech F710 Controller ---> click pe el si mergeti la "Update Driver Software" ---> Click pe "Browse my computer for driver software" ---> Click "Let me pick from a list of device drivers on my computer" ---> Dati un scroll la capatul listei acolo und escrie "Xbox 360 Peripherals", click pe el si mergeti la ---> Choose the "Xbox 360 Controller for Windows Version xxxxxxxxx apoi click pe Next ---> Rezolvat. Credeti-ma, scris in felul asta pare complicat insa in realitate sunt cativa pasi pe care ii faceti o singura data pentru ca apoi indiferent de situatie imediat ce treziti controller-ul din "sleep" este gata de actiune la orice ora. Un sfat, daca aveti multe dispozitive pe banda wireless de 2.4 GHZ folositi cablul de prelungire prezent in pachet si asezati-l pe cat posibil in apropierea controller-ului. Nu, nu am avut nici o problema cu el din punct de vedere al receptiei insa urmand aceasta metoda cred ca am impiedicat orice astfel de de ocazie sa apara. Preventia e mai buna decat tratamentul .

3. Specificatii si constructie

Metoda de conectare: Wireless 2.4 GHZ cu dongle mic pe USB ( poate fi lasat fara probleme in portul Usb atasat, nu derenjeaza cu nimic fie si pe un laptop )
    Motoare de vibratii pentru feedback. O functie care mareste gradul de imersiune in oric ejoc insa cum motoarele au obiceiul de a manca pe paine bateriile AA / R6 cu ajutorul carora functioneaza controller-ul, am preferat sa nu activez prea mult aceasta functie desi.. recunosc, mi-ar fi placut sa le am ON aproape tot timpul.
    Standarde de control: Xinput sau DirectInput, poate cele mai folosite standarde de control atunci cand vine vorba de gamepad-uri
    Compatibil cu Steam Big Picture
    D-pad imbunatatit
    Design familiar ( da, chiar seamana si cu controller-ul de Xbox gratie butoanelor XYAB si a compatibilitatii cu jocurile dar si cu forma si posibilitatile de control al unui controller PS 3, intr-adevar ).
    Continut ambalaj:
    Gamepad
    Nano – receptor pe USB
    2 baterii AA/R6 preinstalate in controller
    Cablu de extensie pentru Receptorul pe USB
    Documentatie

Constructia este monolitica, spatele controller-ului cu o finisare usor catifelata ce imbunatateste gripul fiind fixat cu 5 suruburi autofiletante iar placa , PCB-ul propriuzis cu, componente electronice cu inca doua suruburi de partea frontala a controller-ului. In orice caz, imbinarile sunt perfecte si nu ma astept sa existe probleme in ceea ce priveste integritatea fizica a produsului decat daca.. stiu eu, il scapati de la balcon.

Name:	F710 (100 of 3).jpg
Views:	305
Size:	281.7 KB
ID:	3607Click image for larger version

Name:	F710 (102 of 3).jpg
Views:	325
Size:	138.2 KB
ID:	3608Click image for larger version

Name:	F710 (101 of 3).jpg
Views:	1324
Size:	191.9 KB
ID:	3609

4. Inspectia vizuala

Name:	F710 (17 of 21).jpg
Views:	330
Size:	146.7 KB
ID:	3610Click image for larger version

Name:	F710 (19 of 21).jpg
Views:	1281
Size:	128.4 KB
ID:	3624Click image for larger version

Name:	F710 (18 of 21).jpg
Views:	278
Size:	109.8 KB
ID:	3623Click image for larger version

Name:	F710 (10 of 21).jpg
Views:	1280
Size:	223.9 KB
ID:	3622

Name:	F710 (11 of 21).jpg
Views:	346
Size:	141.1 KB
ID:	3621Click image for larger version

Name:	F710 (12 of 21).jpg
Views:	328
Size:	149.5 KB
ID:	3620Click image for larger version

Name:	F710 (8 of 21).jpg
Views:	314
Size:	165.1 KB
ID:	3619Click image for larger version

Name:	F710 (4 of 21).jpg
Views:	331
Size:	165.2 KB
ID:	3618

Name:	F710 (15 of 21).jpg
Views:	349
Size:	109.7 KB
ID:	3617Click image for larger version

Name:	F710 (7 of 21).jpg
Views:	320
Size:	217.1 KB
ID:	3616Click image for larger version

Name:	F710 (5 of 21).jpg
Views:	310
Size:	202.1 KB
ID:	3615Click image for larger version

Name:	F710 (6 of 21).jpg
Views:	296
Size:	176.9 KB
ID:	3614

Name:	F710 (13 of 21).jpg
Views:	1313
Size:	170.9 KB
ID:	3613Click image for larger version

Name:	F710 (20 of 21).jpg
Views:	1189
Size:	131.9 KB
ID:	3612Click image for larger version

Name:	F710 (9 of 21).jpg
Views:	312
Size:	208.4 KB
ID:	3611Click image for larger version

Name:	F710 (16 of 21).jpg
Views:	329
Size:	111.7 KB
ID:	3625

5. Experienta in utilizare, pareri personale

Spuneam ca, constructia este pe cat se poate de buna iar finisarea spatelui si a lateralelor este catifelata pentru a imunatati grip-ul. Controller-ul poate fi utilizat imediat ce este luat in mana, comunicarea dintre el si receptor fiind restabilita intr-o fractiune de secunda odata cu apasarea oricerui buton. Nu exista un mod OFF sau un buton pe care trebuie sa il apesi pentru ca gamepad-ul sa isi reia activitatea ceea ce ne poate duce cu gandul ca bateriile puse la dispozitie in pachet se duc vazand cu ochii. Nimic mai gresit pentru ca intai de toate formarea unui contact propriuzis al bateriilor incluse cu restul circuitului este impedicata in pachet de o bucatica de plastic ceea ce inseamna ca circuitul primeste curent de abea dupa desigilarea ambalajului si inlaturarea respectivului Tab. Apoi .. cunoscand tipul de conexiuni wireless gandite si implementate de inginerii Logitech va pot spune ca solutiile low power implementate de acestea functioneaza fara gres si fara un consum perceptibil de energie ceea ce inseamna ca un set bun de baterii ( sau de ce nu de acumulatori ) incarcati in F710 vor tine fara indoiala foarte mult timp. Cat anume insa, nu va pot spune cu exactitate , cert este ca am folosit gamepad-ul timp de o luna inainte de a scrie acest review iar bateriile originale incluse in pachet de catre Logitech ( Duracell, ce de obicei ) nu au dat nici cel mai mic semn de oboseala, ce e drept cu motorasele de vibratii oprite in cea mai mare parte din timp.

Am reluat si am terminat cu ajutorul F710 Devil May Cry , am trecut apoi cu placere peste cateva nivele de Sonic Generations si am terminat jucand in mare parte seara si in weekend-uri excelentul Rayman Origins pe care il recomand cu caldura oricarui iubitor de side scrollere. Experienta in timpul jocului a fost foarte buna in ciuda mainilor mele mari potrivite mai degraba cu dimensiunile unui controller Xbox sau Speedlink Xeox PRO care sunt de fapt cam acelasi lucru. Am gasit ca, daca nu ma cramponez foarte tare si nu incordez exagerat mainile in timpul jocului balansul foarte bun si greutatea adaugata de cele doua baterii ce alimenteaza controller-ul aduc o pozitie de control buna cu grip suficient pentru cateva ore de joc in sir folosind F710. E adevarat, mi-as fi dorit in mod ideal ca F710 sa fie o idee mai mare dar benficiile aduse de ceea ce as putea numi functia pick up and play si controalele familiare si bine implementate m-a facut sa uit repede de aceasta dorinta.

6. Ganduri de final

Logitech Wireless Gamepad F710 este un controller foarte bun si foarte confortabil recomandabil oricui vine de exemplu catre gamingul pe PC de la un PS 3 de exemplu , forma controller-ului fiind una familiara. Cei cu mainile mari la fel ca mine, sau chiar mai mari ar putea prefera dimensiunile unui controller Xbox 360, de asemenea la fel ca F710 perfect compatibil cu Steam-ul si cu jocurile ce ofera posibilitatea de control cu ajutorul gamepad-ului insa am gasit ca pentru mine dimensiunile F710 nu m-au impiedicat cu nimic sa ma bucur la maxim de fiecare minut pestecut in Rayman Origins sau Devil May Cry ceea ce ma face sa il recomand oricui vrea un gamepad fara fir, de calitate care pur si simplu merge de rupe .. vorba romanului.

Design clasic, retro as putea spune. De la ambalaj pana la produsul finit.
    Detaliat review, ca de obicei!

Multumesc Madalin.. ma straduiesc.
    Trebuie sa spun ca dintre toate controllerele de genul asta , F710-le mi-a placut cel mai mult. A fost cel mai putin pretentios in ceea ce priveste setarile. Sa speram ca in curand se vor rezolva si treaburile cu softul ca sa fie totul in absoluta ordine.

Reply to Thread