Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Review Mouse de Gaming Logitech G302 Daedalus Prime, entry level-ul aproape perfect

1. Introducere

Cu nici un an in urma aveam ocazia sa imi dau cu parerea despre un moue entry level al Logitech , modelul respectiv fiind daca nu ma insel G100s. Modelul, foarte decent de altfel a si ramas in posesia mea si pot spune ca si-a facut datoria asa cum trebuie , fara probleme de nici un fel in ciuda utilizarii intensive (as putea spune) de 8-9 ore pe zi la serviciu. Nu credeam ca cei de la Logitech vor scoate atat de curand un model care sa il inlocuiasca in persoana mouse-ului din review-ul de astazi , Logitech G302 Daedalus Prime dar uite ca au facut-o intr-un mod care m-a entuziasmat, facand din entry level-ul curent al Logitech o oferta deosebit de tentanta chiar si pentru mine ( care detin deja varful de gama ).

2. Ambalaj

Am asistat impreuna la o schimbare a ambalajelor Logitech, cel putin atunci cand vine vorba de mousi. Ambalajele mousilor G502, G402 si acum G302 sunt mult mai mici ca si dimensiuni decat cele ale modelelor mai vechi cu ar fi de exemplu cel al G500s model de top mai vechi despre care imi aduc aminte cu placere. Calitatea ambalajului si cantitatea informatiilor cuprinse pe cutie raman insa relevante si in acelasi ton cu care producatorul ne-a obisnuit. Logitech goes Green ? .

Click image for larger version

Name:	Ambalaj Logitech G302 (2).jpg
Views:	121
Size:	156.8 KB
ID:	3557Click image for larger version

Name:	Ambalaj Logitech G302 (1).jpg
Views:	127
Size:	175.4 KB
ID:	3554Click image for larger version

Name:	Ambalaj Logitech G302 (3).jpg
Views:	133
Size:	241.1 KB
ID:	3555Click image for larger version

Name:	Ambalaj Logitech G302 (4).jpg
Views:	372
Size:	251.9 KB
ID:	3556

3. Specificatii si software

Butoane: 5 Programabile
    Buton de schimbare DPI situat in spatele rotitei de scroll
    Timp de raspuns 1 milisecunda
    Conexiune USB 2.0
    Procesor ARM 32 biti
    Forma ambidextra
    Acceleratie maxima: 20G
    DPI: de la 240 la 4000 DPI
    Viteza maxima : 3 metri per secunda
    Butoane de click stanga si dreapta ( cele principale ) testate la 20 milioane click-uri
    Dimensiuni: 115 x 65 x 37 mm
    Greutate : 127 grame cu tot cu cablu si 87 grame fara

In ceea ce priveste softul, nu trebuie sa va ascund ca am avut o problema din acest punct de vedere pe un PC cu windows 7 care detecta fara probleme mouse-ul in UEFI/BIOS dar odata cu bootarea sistemului de operare mouse-ul nu a mai fost recunoscut nici chiar dupa instalarea Logitech Gaming Software , prin urmare nu putea fi utilizat atat pe USB 2.0 cat si pe USB 3.0. Problema nu s-a putut rezolva decat atunci cand am schimbat sistemul de operare la windows 8.1 , sistem de operare care a detectat instantaneu dupa boot mouse-ul permitandu-mi si sa instalez software-ul oferit de Logitech , prin urmare sa schimb si setarile in concordanta cu nevoiele mele.

Din punct de vedere al interfetei softului pentru G302, este aceeasi ca si cea pentru orice alt periferic de gaming de la Logitech, software-ul fiind unificat din acest punct de vedere pentru toate produsele. Am inclus in screenshot-urile de mai jos toate tab-urile principale care in majoritatea lor sunt autoexplicative. Se poate seta sensibilitatea senzorului mouse-ului, numarul de raportari per secunda, se poate realiza update-ul de firmware in cazul in care acesta va exista pe viitor si, pentru cei care nu se simt confortabili cu un mouse cu LED-uri acestea pot fi reglate ca si intensitate sau stinse de tot pentru a nu distrage pe durata utilizarii.

Name:	4.png
Views:	135
Size:	351.8 KB
ID:	3580Click image for larger version

Name:	2.png
Views:	346
Size:	319.2 KB
ID:	3581Click image for larger version

Name:	1.png
Views:	142
Size:	389.7 KB
ID:	3578Click image for larger version

Name:	3.png
Views:	134
Size:	369.9 KB
ID:	3582Click image for larger version

Name:	5.png
Views:	122
Size:	201.5 KB
ID:	3579

4. Inspectia vizuala

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (1).jpg
Views:	123
Size:	126.6 KB
ID:	3599Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (14).jpg
Views:	147
Size:	123.3 KB
ID:	3591Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (17).jpg
Views:	379
Size:	217.9 KB
ID:	3592Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (13).jpg
Views:	133
Size:	122.5 KB
ID:	3593

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (2).jpg
Views:	129
Size:	100.8 KB
ID:	3594Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (12).jpg
Views:	130
Size:	131.1 KB
ID:	3595Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (5).jpg
Size:	117.1 KB
ID:	3596Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (19).jpg
Views:	125
Size:	165.7 KB
ID:	3600

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (15).jpg
Views:	374
Size:	126.2 KB
ID:	3601Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (18).jpg
Views:	159
Size:	173.3 KB
ID:	3590Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (7).jpg
Size:	120.1 KB
ID:	3589Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (16).jpg
Views:	128
Size:	134.0 KB
ID:	3598

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (6).jpg
Views:	126
Size:	114.6 KB
ID:	3597Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (20).jpg
Views:	418
Size:	147.0 KB
ID:	3583Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (10).jpg
Views:	132
Size:	116.0 KB
ID:	3584Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (9).jpg
Views:	359
Size:	129.0 KB
ID:	3585

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (8).jpg
Views:	119
Size:	94.5 KB
ID:	3586Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (4).jpg
Views:	125
Size:	91.1 KB
ID:	3587Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (3).jpg
Views:	144
Size:	132.3 KB
ID:	3588Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala Logitech G302 (11).jpg
Views:	126
Size:	123.2 KB
ID:	3602

5. Experienta in utilizare, pareri personale

G 302 este unul dintre putinele modele de mousi Logitech cu forma ambidextra si un design lipsit de unghiuri ascutite sau suprafete complicate fiind evident orientat catre cei care prefera un mouse de o forma ceva mai clasica, confortabila atat dpdv ergonomic cat si estetic.

Pe corpul mouse-ului veti gasi doar 6 butoane si spun asta din pricina faptului ca producatorul spune despre Daedalus Prime ca este un mouse de MOBA. Parca pentru MOBA-uri sunt necesare mai multe butoane in general... sau ma insel eu? In fine, dintre cele 6 butoane trei sunt cele obisnuite ( click dreapta , click stanga si rotita de scroll ce poate servi si ea la nevoie ca un buton ). In spatele rotitei de scroll avem butonul de schimbare "din mers" a sensibilitatii DPI-ului iar in partea stanga, in dreptul degetului mare doua butoane customizabile. Design-ul este simplu, fara pretentii exact asa cum ii sta bine unui mouse entry level gandit sa atraga noi si noi clienti catre brand , doar partea din spate a carcasei mouse-ului serveste un dublu rol fiind gandita sa ofere un pic de "bling" prin sectiunea lucioasa semitransparenta prin care razbate lumina albastra a LED-urilor onboard dar care ofera si un grip imbunatatit acolo unde este strict necesar.

La doar 127 de grame ( greutate cu tot cu cablu ) este un mouse mai usor decat m-as fi asteptat doar privindu-l, ramanand totusi destul de greu incat sa nu para un periferic de calitate indoielnica , o carcasa de plastic goala pe care o plimbi de colo pana colo... Materialul carcasei este deosebit de dur, perfect finisat si imbinat cu maxima precizie astfel incat in mana G302 Daedalus Prime lasa o impresie placuta, monolitica in timp ce spatele semitransparent pe alocuri cu finisare cauciucata permite asa cum spuneam si mai devreme un grip precis.

Trebuie sa revunosc, nu prea sunt adeptul MOBA-urilor, specialitatea mea fiind shooterele in special si de curand side scrollerele asa ca nu pot sa imi dau cu parerea din punctul de vedere al unui jucator de MOBA caruia ii sunt adresate zecile de milioane de click-uri de care sunt capabile butoanele principale ale mouse-ului insa din punctul de vedere al FPS gamer-ului insa pot spune cu certitudine ca performanta senzorului de pe G302 Daedalus Prime egaleaza fara probleme ( pana in 4000 dpi, setarea maxima ) performantele senzorilor incluse de acelasi producator pe modelele din gama superioara ( G 402 si varful de gama curent G502 ).

Nu se fac simtite in nici un moment al utilizarii indiferent de setari si tipul de suprafata pe care este utilizat o schimbare a sensibilitatii sau preciziei senzorului si cand zic suprafata ma gandesc strict la mouse pads textili sau duri , de plastic sau metal. Mouse-ul functioneaza la fel de bine pe orice suprafata iar daca vreti sa schimbati felul in care se simte in timpul utilizarii sa achizitionati un mousepad texil daca doriti sa mariti coeficientul de frecare incetinind astfel un pic mouse-ul sau un mousepad dur pentru a grabi alunecarea mouse-ului. Eu l-am utilizat impreuna cu un mouse pad textil la setarea de 2400 DPI pe toata perioada testarii , setari care pe mine unul m-au serivt cat se poate de bine pe un monitor Full HD si 27 de inchi in orice aplicatie fie ca era vorba despre editare foto-video sau gaming.

6. Ganduri de final

Intregul mouse este gandit si construit de la stadiul de concept ca sa fie un pur sange dedicat in special gaming-ului si MOBA-urilor ( jocuri gen DOTA 2 pentru cei care nu cunosc acronimul ) in special prin adaugarea unor butoane principale extra rezistente ( 20.000.000 click-uri ) pentru acest tip de jocuri. Totusi, forma si senzorul optic de "doar" 4000 DPI avantajeaza in egala masura si jucatorii de FPS-uri.

Rotita de scroll are o actiune uniforma si o textura ce permite la nevoie folosirea sa cu incredere ca un al treilea buton principal. Daedalus Prime ( Logitech G302) este un mouse usor, al carei forma usor ovalizata permite atat celor cu maini mici dar si mari sa gaseasca repede o pozitie confortabila in timp ce butoanele frontale latite fata de alte modele permit degetelor sa se "odihneasca" pe ele fara a impiedica insa in nici un fel timpii de reactie, calitate regasita destul de rar chiar si la mousii de top. Este fara indoiala un mouse potrivit inclusiv pentru editare foto-video tracking-ul si precizia senzorului fiind impecabile insa ma tem ca pentru lucurul cu fisiere lungi de tip text acolo unde functia de scroll trebuie sa fie la putere , exista mousi chiar de la Logitech care il depasesc sub acest aspect datorita functiei FreeSpin care este inclusa doar pe varfulde gama , Logitech G502.

Ca si recomandare finala, Logitech G302 Daedalus Prime este asa cum spuneam si mai sus un mouse pur sange, usor, ce are implementat strictul encesar pentru a fi un mouse de prima mana pentru un gamer, si il consider o achizitie esentiala minima pentru orice gamer. Nu avem in cazul sau implementate prea multe extra functii, sisteme de reglare a greutatii sau te miri cate scheme de iluminare fapt ce imi place sa cred ca il aduce ca si pret la un nivel la care cat mai multi gameri si-l pot permite. Mi-a placut modelul si il consider un bun punct de intrare in ceea ce inseamna brandul de periferice Logitech.

Reply to Thread

Tags for this Thread