Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Radu9501 is on a distinguished road

Inlocuire Cooler CPU / carcasa cu un alt model

Buna ziua! Sunt Radu, si am un calculator cumparat de la voi si vreau sa-i schimb coolerul procesorului ( amd fx 6300 ) stock cu un model mai bun (hypermaster 212 evo) si sa mai adaug 2/3 coolere carcasei care este : CoolerMaster K280 ( eventual model artic cooling f12 ).
    Vreau sa stiu daca am nevoie de programare si de comanda online si daca pot sa vin luni sau marti sa fac aceasta schimbare. Calculatorul este inca in garantie si inlocuirea asta poate fi facuta numai la voi.Daca este nevoie de programare , vreau sa considerati acest mesaj ca o cerere de programare pentru ca vin din provincie si vreau ca inlocuirea sa se faca in aceeasi zi cu comanda.
    Astept un raspuns cat mai repede posibil de la voi , multumesc anticipat.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Daca este nevoie de programare , vreau sa considerati acest mesaj ca o cerere de programare pentru ca vin din provincie si vreau ca inlocuirea sa se faca in aceeasi zi cu comanda.
    Cererea de programare NU SE FACE pe forum. Exista pagina de contact pe site, unde poti vorbi cu colegii mei si poti agrea cu ei ce e de facut. In niciun caz nu se poate monta un cooler fara comanda prealabila si tinand cont de perioada aglomerata nu cred ca pana marti (daca comanzi acum) ajung coolerele. Depinde de ce modele vrei si daca sunt in stocul MediaDOT sau la furnizor.

Calculatorul este inca in garantie si inlocuirea asta poate fi facuta numai la voi.
    Daca PC-ul este asamblat de noi (eu asa inteleg din ce zici tu) este gresit ce zici. Garantia nu o ai pe PC ci pe componente, daca te uiti nu exista sigiliu pe PC. Deci daca-ti comanzi ventilatoarele le poti monta personal daca te pricepi sau poti apela la cineva care stie ce face, daca nu te pricepi.

In ambele cazuri este putin probabil sa primesti ventilatoarele pana la craciun chiar daca pui comanda azi. Exceptand evident cazul in care modelele alese de tine sunt in stocul MediaDOT.

O seara buna!

Junior Member Radu9501 is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by Bogdan View Post
    Cererea de programare NU SE FACE pe forum. Exista pagina de contact pe site, unde poti vorbi cu colegii mei si poti agrea cu ei ce e de facut. In niciun caz nu se poate monta un cooler fara comanda prealabila si tinand cont de perioada aglomerata nu cred ca pana marti (daca comanzi acum) ajung coolerele. Depinde de ce modele vrei si daca sunt in stocul MediaDOT sau la furnizor.

Daca PC-ul este asamblat de noi (eu asa inteleg din ce zici tu) este gresit ce zici. Garantia nu o ai pe PC ci pe componente, daca te uiti nu exista sigiliu pe PC. Deci daca-ti comanzi ventilatoarele le poti monta personal daca te pricepi sau poti apela la cineva care stie ce face, daca nu te pricepi.

In ambele cazuri este putin probabil sa primesti ventilatoarele pana la craciun chiar daca pui comanda azi. Exceptand evident cazul in care modelele alese de tine sunt in stocul MediaDOT.

O seara buna!
    Si daca se strica procesorul cand am coolerul nou care este montat de un profesionist, mai am garantie la procesor?

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Si daca se strica procesorul cand am coolerul nou care este montat de un profesionist, mai am garantie la procesor?
    Daca este CORECT montat (un "profesionist" nu ar trebui sa aiba probleme) beneficiezi in continuare de garantie, daca NU ESTE CORECT montat cu siguranta nu mai ai. Totusi greu sa strici in modul asta un procesor. Ar trebui sa treci si peste setarea din BIOS care iti stinge PC-ul atunci cand procesorul se incalzeste peste limita la care poate functiona in bune conditii... adica sa-l strici cumva "intentionat".

De retinut ca MedaDOT ofera gratuit asamblarea PC-ului compus din piese cumparate de la noi. Ce vrei tu este mentenanta / upgrade care cade 100% in sarcina ta. Nu e nevoie ca de fiecare data sa vii la noi pentru a mai adauga un HDD, a schimba o placa video sau a curata de praf PC-ul. Mai ales ca garantia este pe componente si nu pe PC (acesta n ue sigilat).

Evident daca doresti te putem ajuta cu placere in masura in care acest lucru este posibil, dar nu asa cu "programare" pe forum, instiintare duminica ca ai vrea sa vii luni (desi nu ai comanda si poate produsele nu sunt in stoc) ...

Ma gandesc ca fiin in provincie este destul de "peste mana" sa vii mereu cand vrei sa faci ceva la PC in Bucuresti. E mult mai comod sa apelezi la cineva de acolo care stie ce face. Evident daca face ceva prost si strica ceva (procesorul de exemplu, ca tot vorbeai de el), poti sa-i imputi lui treaba asta Poti eventual apela la o firma locala care se ocupa de asta....

O seara buna.

Reply to Thread

Tags for this Thread