Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Cougar 700K - Review Tastatura Mecanica

1. Introducere

Daca am avut ocazia sa va explic cate ceva despre noul mouse pe care cei de la Cougar ( o firma care producea in mod traditional mai mult carcase si surse ) l-au scos de curand pe piata ( Review aici: http://forum.mediadot.ro/showthread....ng-Cougar-700M ) , era parca pacat sa nu intregim setul cu inca un review, cel al tastasurii pereche Cougar 700 K pe care la momentul scrierii acestor randuri o utilizez de peste trei saptamani, prin urmare am pretentia ca am strans suficiente pareri gata de imparatasit cu voi. Dar, inainte de toate cred ca ar fi bine sa lasam intai producatorul si al sau "aparat" de marketing sa ne spuna cateva cuvinte despre noul produs:

Quote Originally Posted by Cougar
    COUGAR 700K is a premium mechanical gaming keyboard aimed at serious and professional gamers. Inspired by military “stealth technology”, the design is created from elements of geometric facet; Mechanical key modules are mounted on exposed and bended aluminum structure with premium brushed surface treatments, this structure provides the user with more efficient typing, not to mention a sturdy and strong structural foundation. The ends are then wrapped in a plastic frame to create a protected feel. Intuitive key and button groupings are neatly integrated into the plastic frame. Thereby drawing and driving attention towards key areas and allowing the gamers to concentrate and focus on their competitive matches. An extra FPS palm rest with magnetic attachment on the palm rest area provides great ergonomic support for WASD keys control.

2. Ambalaj

Nu s-ar spune privind ambalajul ca cei de la Cougar de abea au inceput calatoria pe drumul anevoios al pietei de gaming. Totul de la design-ul cutiei, dimensiuni, printare dar si modalitatea de ambalare propriuzisa dau mai degraba impresia de produs premium ce apartine unei firme experiemtnate in domeniu. Prin asta inteleg ca s-a investit destul de mult in R&D la Cougar pentru a dezvolta acest line-up de produse iar asta ma bucura foarte mult, semn ca produsul de la interior trebuie sa fie unul de buna calitate.

Click image for larger version

Name:	Ambalaj - Cougar 700K (3).jpg
Views:	183
Size:	369.6 KB
ID:	3468Click image for larger version

Name:	Ambalaj - Cougar 700K (1).jpg
Views:	694
Size:	304.1 KB
ID:	3465Click image for larger version

Name:	Ambalaj - Cougar 700K (4).jpg
Views:	182
Size:	401.5 KB
ID:	3466Click image for larger version

Name:	Ambalaj - Cougar 700K (2).jpg
Views:	196
Size:	308.3 KB
ID:	3467

3. Specificatii si software

Switch-uri utilizate: Cherry MX Black ( cel putin la varianta pe care am avut-o eu la dispozitie pentru review ). In alta ordine de idei, cred ca ar trebui sa fie disponibila in Romania si pe varianta Brown pentru ca comunitatea de Gaming din Romania evolueaza rapid iar multi dintre cunoscutii mei si-au rafinat in timp gusturile si prefera switch-urile Brown sau Red pentru ca necesita o forta de apasare mai mica. Vom vedea ce ne aduce viitorul.
    Procesor integrat: ARM Cortex M0 32 biti ( foarte probabil o varianta foarte asemanatoare a procesoarelor introduse in mousii ultra high end )
    N-Key Rollover
    Taste iluminate ( o singura culoare – portocaliu ) in trei trepte de intensitate si un mod "breathing" plus un mod de iluminare random atunci cand tastatura este in stand-by
    Recomandata de producator pentru urmatoarele tipuri de jocuri: FPS / MMORPG / MOBA / RTS
    Memorie On-Board ( da, dar nu se specifica exact cantiatatea de memorie pe site-ul oficial, banuiesc 256 Kb, suficient pentru cateva sute de macro-uri ).
    Pooling rate maxim: 1000 Hz
    Repeat rate: x1, x2, x4, x8 ( un fel de auto fire caruia personal nu i-am gasit utilizarea )
    Material: plastic dur usor texturat, aluminiu si cauciuc ( partial pentru wristpad )
    Software: COUGAR UIX™ SYSTEM , unul dintre cele mai complexe softuri de control pe care l-am intalnit pana acum la o tastatura
    Taste programabine aditionale : 6 ( de fapt 5, ca al 6-lea cam trebuie setat in software ca un al doilea buton de Space, dar o sa vedeti mai tarziu de ce )
    Palm rest inclus
    Prelungitor pentru cablurile audio de la casti si microfon + port aditional USB pe tastatura
    Interfata: USB
    Lungime cablu: 1.8 m
    Dimensiuni: 230 X 487 X 40 mm
    Greutate: 1.2 kg
    Compatibila cu sisteme de operare Windows incepand de la Windows XP pana la Windows 8.1 atat 32 cat si 64 de biti.

Interfata softului ar putea fi putin mai aerisita, de dimensiuni un pic mai mari si reorganizata din punct de vedere al ergonomiei, nefiind absolut intuitiv totul la o prima vedere insa cu un pic de exercitiu de atentie si un pic de butonat , se descopera totul in maxim 30 de minute. Partea buna a softului este ca la prima instalare pe PC, acesta verifica si updateaza firmware-ul tastaturii la ultima versiune asa ca primul setup poate dura ceva mai multicel, cateva minute in functie de viteza conexiunii la Internet.

Name:	Software Cougar 700K (6).jpg
Views:	668
Size:	246.8 KB
ID:	3484Click image for larger version

Name:	Software Cougar 700K (5).jpg
Views:	176
Size:	217.7 KB
ID:	3481Click image for larger version

Name:	Software Cougar 700K (2).jpg
Views:	217
Size:	196.3 KB
ID:	3485

Name:	Software Cougar 700K (4).jpg
Views:	193
Size:	215.6 KB
ID:	3482Click image for larger version

Name:	Software Cougar 700K (1).jpg
Views:	191
Size:	223.0 KB
ID:	3486Click image for larger version

Name:	Software Cougar 700K (3).jpg
Views:	173
Size:	207.8 KB
ID:	3483

4. Inspectia vizuala

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (8).jpg
Views:	659
Size:	255.7 KB
ID:	3492Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (5).jpg
Views:	632
Size:	310.8 KB
ID:	3497Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (9).jpg
Views:	158
Size:	394.6 KB
ID:	3496Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (2).jpg
Views:	189
Size:	314.1 KB
ID:	3495

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (11).jpg
Views:	194
Size:	224.7 KB
ID:	3494Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (1).jpg
Views:	705
Size:	287.6 KB
ID:	3493Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (6).jpg
Views:	180
Size:	121.6 KB
ID:	3490Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (7).jpg
Views:	181
Size:	274.1 KB
ID:	3489

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (12).jpg
Views:	661
Size:	271.6 KB
ID:	3488Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (3).jpg
Views:	160
Size:	281.6 KB
ID:	3487Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (10).jpg
Views:	191
Size:	267.3 KB
ID:	3491Click image for larger version

Name:	Inspectia vizuala - Cougar 700K (4).jpg
Views:	186
Size:	417.8 KB
ID:	3498

5. Experienta in utilizare, pareri personale

Daca ar fi sa ma intrebati despre calitatea materialelor folosite la realizarea acestei tastaturi as putea spune fara nici o rezerva ca este exceptional de bine facuta, comparabila de la egal al egal cu modelele de tastaturi Corsair cu care mi se pare ca imparte o parte din design si, cu siguranta placa de aluminiu situata sub taste. Nimic, de la cea mai mica mufa a cablului de conectare pana la wristpad nu da dovada de vreo slabiciune in utilizare, nu scartaie si nici nu se "balangane". Glumesc, desigur .. dar ideea principala este ca, calitatea este uan exceptionala la care nu m-am asteptat atunci cand am primit produsul. Partea care imi place foarte mult si pe care o gasesc atragatoare este grija suplimentara pentru gamerii de FPS-uri de care au dat dovada cei care eu proiectat tastatura adaugand wristpad-ului standard cu inclinare mica inca o componenta de cauciuc detasabila ceea ce mareste putin inaltimea incheieturii mainii stangi cea care sta de obicei pe tastele WASD si reduce stress-ul acumulat in orele lungi de gaming. La inceput pare ciudat dar te obisnuiesti repede cu acest addon si dupa o saptamana maxim incepe sa devina o a doua natura sa joci cu el sub incheietura.

Si din punct de vedere al switch-urilor Cougar 700K m-a surprins placut, asteptandu-am initial sa foloseasca switch-uri mecanice de mai proasta calitate insa nu a fost cazul. Bine, nu toate tastele sunt mecanice, cele de schimbare a profilului sau cele multimedia fiind bazate pe switch-uri mecanice de mici dimensiuni si cateva chiar pe vechea tehnologie rubber dome pentru tastele volume up, down sau mute daca ar fi sa ne luam dupa feedback-ul oferit la apasarea lor. Personal prefer o rotita de control pentru volum dar fiecare cu gusturile si design-ul lui. Poate la o alta revizie sau alt model... Tastele care conteaza insa, sunt mecanice in totalitate, inclusiv cele G, laterale fiind garantate la milioane si milioane de apasari ( macar daca am avea timp de gaming cat tin switch-urile astea ... ).

Din pacate, pentru ca nu este vorba despre un video Review ma tem ca imaginile pe care vi le-am putut oferi nu fac dreptate optiunilor extinse de iluminare, acestea fiind foarte multe si controlabile in cel mai mic detaliu. De la trei moduri separate de iluminare din fabrica, fiecare cu nivele de intensitate la grupuri de taste sau chiar taste individuale aprinse dupa pofta inimii softul disponibil pentru tastatura permite orice combinatie, in functie de profilul ales. Aproape imi pare rau ca modelul de fata nu permite o combinatie de culori asa cum au inceput sa puna la dispozitie cele mai noi modele dar tinaind cont de pretul tastaturii de astazi optiunile de iluminare raman totusi foarte extinse.

Bineinteles, acelasi soft ( COUGAR UIX™ SYSTEM ) permite si setarea macro-urilor, sau a a grupurilor de macro-uri ori remaparea in detaliu functiilor fiecarui buton in parte , totul fiind stocat in memorie onboard iar daca dispuneti si de un mouse de la Cougar unele dintre functiile tastaturii pot fi transmise catre acesta fara nici o problema. Asa ca , desi un pic inghesuit pentru gustul meu, explorarea in detaliu a software-ului foarte bine pus la punct va va oferi satidfactie.

Ca la orice tastatura, nu totul este absolut perfect, nici nu are cum sa fie pentru ca altfel s-ar vinde un singur model de la un singur producator... Nu reusesc sa inteleg decizia de a desparti in jumatate bara de "Space" ceea ce duce initial la probleme de tastare atunci cand ai de scris un document lung, eu unul reusind de prea putine ori sa "lovesc" cu degetul mic fix in mijlocul micro-barei de "Space" iar daca lovesc pe capete stabilitatea redusa oferita de solutia asta ma face sa ratez apasarea spatiului in destul de multe cazuri. De ce zic Micro-bara ? Pentru ca din fabrica doar jumatatea stanga a barei de spatiu are functia normala, cealalta jumatate fiind desemnata ca buton suplimentar de Gaming, adica F6. In soft se rezolva problema ( daca poate fi numita asa ) repede, setand un macro cu functia Space pe butonul F6 dar ... oare merita un buton probramabil in plus hack-ul acesta? Parca preferam o bara de spatiu solida... In fine probabil au avut ei o filozofie de design care a stat in spatele acestei solutii si se rezolva cu cateva zile de exercitiu si treaba asta.

6. Ganduri de final

Cougar 700K este o tastatura mecanica impresionanta daca tinem cont ca vine din partea unui producator oarecum neexperiementat. Au luat toate deciziile de design potrivite de la materialele utilizate la finisare si asezare a tastelor si functiilor atat pe tastatura cat si in software deviind insa un pic de la norma atunci cand au luat decizia split-ului barei de spatiu pe care eu am gasit-o deranjanta la inceput pentru ca apoi sa ma obisnuiesc destul de repede cu un pic de tweaking si exercitiu. Celor care cauta o tastatura mecanica si pe care ii atrage design-ul modelului de fata si sunt dispusi sa petreaca putin pana se obisnuiesc cu tasta space "anormala" le transmit ca nu au de ce sa se teama din nici un punct de vedere chiar daca brandul nu este unul arhicunoscut. Fara indoiala Cougar 700K este in stare sa tina piept de la egal la egal din orice punct de vedere si celui mai "rasat" model al competitiei. Tastatura mecanica Cougar 700K va fi disponibila in curand pe site-ul MediaDOT.ro urmand ca la momentul aparitiei sale in oferta review-ul sa fie introdus si pe pagina din site a produsului.

Tags for this Thread