Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 14 of 14
    Mi-am cumparat pana la urma 558-urile, dar am o mica problema cu ele. Au un mic peak pe inalte pe la 4-8Khz, care le fac foarte deranjante. De exemplu cand o ascult pe Adele, ma zgarie foarte tare pe creier inaltele. Intai am crezut ca sunt de la placa audio, un Asus D1, asa ca am facut un upgrade. Cum nu am gasit nicaieri Asus STU mi-am luat asa ceva, care ar trebui sa fie cam in aceeasi categorie de fidelitate: Matrix Mini-i. https://www.avstore.ro/dac-uri/matrix-mini-i/. Din pacate problema persista, se aud aproximativ la fel, cu aceleasi inalte deranjante. Poti te rog sa imi spui daca castile tale au acelasi comportament ? Ca sa scap de probleme egalizatorul meu arata asa :
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	119
Size:	274.8 KB
ID:	3743  

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Nu am mai intalnit acest comportament la un set de 558-uri. Au un pic de accentuare pe la 5 khz dar in nici un caz pe un spectru atat de larg ca la tine. Cam asa ar trebui sa arate graficul pentru ele: http://www.bestheadphonesguide.com/w...1/11/HD558.jpg . Poate trebuie sa le faci un burn-in... " Overall the frequency response is very smooth despite the bump."

Multumesc foarte mult de raspuns. Foarte folositor graficul, am modificat egalizatorul si am scazut doar banda de 5Khz. Acolo era problema, acum e mult mai bine. Am gasit si un program care sa imi ofere un egalizator general pentru Windows, pentru ca dac-ul nu are un program cu asa ceva. Castile au doua luni, am ascultat le ele peste 100 de ore, cred ca si-au facut burn-in. S-ar putea si sa fiu eu sensibil la acea frecventa, nu sa fie doar vina castilor, am observat ca sunetul sirenei ambulantelor ma deranjeaza foarte tare ( lucrez la pompieri si aud sirene destul de des).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	112
Size:	75.2 KB
ID:	3749  

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Da, adevarul e ca si pe mine ma deranjeaza de trebuie sa imi bag degetele in curechi ca sa trec pe acolo. Ma bucur ca ai rezolvat. O sa vezi, cu trecerea timpului vor imbatrani foarte frumos daca ai grija de ele.

Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2