Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7
    Junior Member kosmin90 is on a distinguished road

Sabertooth Z97 vs Maximus VI Z87

Salutare!

Am nevoie de un sfat de la voi, in special de la @Soulwise.

Am scapat de platforma AMD si acum vreau sa trec pe Intel, dar am niste nelamuriri.

Pe partea de CPU am sa cumpar un G3258, cu ceva OC momentan nu o sa am probleme, ulterior am sa ma indrept spre un i5/i7 deblocat.

Pe partea de mobo am niste nelamuriri, in sensul ca nu stiu ce sa aleg dintre Sabertooth Z97 Mark 1 si Maximus 6 Formula Z87.

Imi plac ambele modele, dar as tinde spre Maximus, imi pare o placa mai aratoasa, plus ca are sunetul onboard ceva mai bun, plus modulul wifi/bt.

Problema e ca nu stiu cu ce bios vine din fabrica Maximus 6 Formula, si daca-mi va suporta G3258-ul "out of the box".

Chiar si asa, sa presupunem ca placa nu vine cu ultimul bios.
    Bios Flashback-ul ma poate scapa de problema asta?
    Sa-i fac upgrade fara CPU si apoi sa instalez procesorul?

Daca aveam bugetul pentru Maximus 7 Formula, nu mai eram in dilema asta...

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Salut. Desi, stiu ca maximus este mult mai tentanta cel putin dpdv vizual recomand daca nu vrei sa iti dedici timpul overclocking-ului sa achizitionezi Z97 sabertooth mark 1. Atunci cand i-am facut review-ul, testele in sine a aratat caracteristici de overclocking foarte bune pentru categoria din care face parte iar suita software AI Suite 2 este foarte folositoare in special pentru silentiozitate. In plus chipzstul Z97 vine cu suport nativ pentru procesoarele pe care le propui, cealalta placa ar putea avea nevoie de update. In plus, sabertooth Z97 mark 1 isi face automat update la ultimul BIOS chiar din windoiws, odata cu instalarea AI Suite. Pentru cei mai putin experimentati este o optiune excelenta.

PLaca monitorizeaza multiple puncte de temperatura plus ca ofera in pachet inca trei senzori pe care ii poti plasa unde doresti tu, apoi din datele furnizate de senzori placa ajusteaza orice ventilator legat de ea in functie de diversi parametri legati de incarcarea sistemului.
    In pc-ul meu atunci cand in folosesc pentru browsing sau media , toate ventilatoarele in afara de cele 3 ale carcasei sunt la 0 RPM, ceea ce mi se pare foarte tare si ma ajuta mai ales noaptea.
    In plus mie unuia mi se pare mai "clean" ca si estetica. Uite aici in thread-ul asta: cateva detalii despre setup-ul meu si despre software-ul placii de baza precum si cateva fotografii ale placii/sistemului: http://forum.mediadot.ro/showthread....ise-s-PC/page3.
    Daca mai ai nevoie si de alte detalii, te rog sa nu eziti.

Iti multumesc pentru promptitudine si ajutor Marian!

OC sigur o sa fac, asta e motivul pentru care m-am si indreptat spre aceste modele, VRM solid, 8 faze digitale, constructie solida, thermal armor+backplate-ul arata superb.

De racire nu se pune problema, am un HAF XB, ventilatoare in toate locasurile, cel din tavan nu l-am mai instalat, dar se poate folosi oricand(zace in sertar).
    Pe partea de CPU am un cooler Zerotherm ZT-10D cuplat cu 2 ventilatoare UF140, super multumit de el, mi-a tinut Phenom x4 955 OC-at la 4.2Ghz cu 1.48v la 55 de grade in load.

Ce-mi face alegerea mai grea e faptul ca nu stiu cu ce BIOS vin placile din fabrica.

As merge pe Sabertooth Z97 Mark 1, dar am inteles ca nici asta nu vine cu BIOS-ul pt Haswell Refresh din fabrica, motiv pentru care ar trebui sa-i fac update cu Bios Flashback-ul de pe placa.

La Maximus 6 Formula, ma atrage design-ul, arata superb fara doar si poate, dar si solutia audio onboard.

Daca nu sunt diferente foarte mari dintre placi, pe partea de audio, atunci probabil ca am sa merg pe Sabertooth.

Esti multumit de onboard-ul Sabertooth-ului?

Ambele modele imi plac, doar micile detalii imi fac alegerea grea.

BTW, frumos setup, curat, silentios si puternic, visul oricarui pasionat de hardware.

Member GGI78 is on a distinguished road GGI78's Avatar
    Maximus VII GENE... merge foarte bine atat pe CPU cat si pe memorii daca te intereseaza in mod special overclocking-ul... permite SLI/CF... in cazul in care te deranjeaza formatul mATX... singura care merita din cele ATX este Z97 OC Formula

Multumesc pentru ajutor baieti!

Nu caut modele mATX fiindca nu sunt interesat de asa ceva, plus ca arata nasol intr-o carcasa ce suporta placi de baza full ATX.

Nu ma intereseaza OC-ul de performanta, caut o placa de baza solida, capabila sa-mi tina un procesor in 4.5Ghz pe termen lung, fara sa se incinga sau alte probleme.

Alegerea e strict in modelele prezentate in titlu, nu ma intereseaza alte variante.

Cel mai probabil am sa merg pe Sabertooth Z97 Mark 1.

O seara placuta va urez!

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Quote Originally Posted by kosmin90 View Post
    Iti multumesc pentru promptitudine si ajutor Marian!

------------------------------------

As merge pe Sabertooth Z97 Mark 1, dar am inteles ca nici asta nu vine cu BIOS-ul pt Haswell Refresh din fabrica, motiv pentru care ar trebui sa-i fac update cu Bios Flashback-ul de pe placa.

----------------------------------------------------

Daca nu sunt diferente foarte mari dintre placi, pe partea de audio, atunci probabil ca am sa merg pe Sabertooth.

--------------------------------------------------------

Esti multumit de onboard-ul Sabertooth-ului?

-----------------------------------------------------------

Ambele modele imi plac, doar micile detalii imi fac alegerea grea.

BTW, frumos setup, curat, silentios si puternic, visul oricarui pasionat de hardware.
    Placa este complet compatibila cu Haswell refresh. La mine a bootat cu haswell refresh desi avea prima sau a doua versiune de bios ( cele care sunt acum pe piata au ultimele BIOS-uri ) a bootat cu 4790 fara pobleme, am facut update folosind utilitarul inclus chiar in BIOS , apoi la cateva zile a aparut un alt bios si ala l-am facut automat folosind AI Suite.

Cel putin din cate am testat eu pana acum pentru canalul de youtube si din specs , nu sunt mari diferente pe partea audio intre cele doua placi de baza sau intre cele doua categorii de placi de baza , respectiv TUF si ROG.

Nu as putea spune insa cat de multumit sau nemultumit sunt despre placa de sunet onboard in scenarii de folosire indelungata pentru ca utilizez de foarte mult timp placi audio separate ( Xense si Essence STU ) deci dezactivez inca de la primul boot solutiile audio onboard ale placilor de baza de pe PC-ul personal.

Junior Member angelheart is on a distinguished road

dilema, alegere placa de baza

am o dilema in ceea ce priveste alegerea placii de baza. am procesor 4790k si am de ales dintre saberthot mar 1, maximus 7 hero sau maximus 6 formula? multumesc.