Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 23
    Member marius_mym is on a distinguished road marius_mym's Avatar

Lightbulb marius_mym 's modz

Salutare din nou,

Stiu ca v-am spus aici, ca imi plac PC-urile aspectuoase, dar de fapt e mai mult de-atat.
    Imi place moddingul si pun foarte mare accent pe aspect. Astfel, in anumite momente am fost nevoit sa imi fac singur carcasele pentru ca la momentul respectiv nu gasisem nimic care sa ma satisfaca din toate punctele de vedere (capacitate de WM, capacitate de w.c., ASPECT).
    Inca sunt de parere ca daca vrei o carcasa care sa corespunda 100% nevoilor tale (inclusiv din punct de vede al aspectului) trebuie sa ti-o faci singur, dar ca sa iti iasa ceva flawless trebuie sa dispui in primul rand de scule si materiale, iar prin scule nu ma refer la pile, clesti & co :P.

Cam asta e ceea ce am realizat eu in materie de modding pana acum (din motive evidente, o sa postez ceea ce vor 90% dintre voi, pozele finale:P) :

1. Little Blue Lightning (carcasa construita de la zero) :
    Click image for larger version

Name:	DSCN3202.jpg
Views:	369
Size:	57.5 KB
ID:	1500 Click image for larger version

Name:	DSCN3217.jpg
Views:	367
Size:	94.0 KB
ID:	1502 Click image for larger version

Name:	DSCN3206.jpg
Views:	358
Size:	71.9 KB
ID:	1504 Click image for larger version

Name:	DSCN3205.jpg
Views:	385
Size:	78.8 KB
ID:	1503 Click image for larger version

Name:	DSCN3229.jpg
Views:	357
Size:	65.0 KB
ID:	1510 Click image for larger version

Name:	DSCN3388.jpg
Views:	381
Size:	84.1 KB
ID:	1509

2. Noir

Name:	DSCN6566.jpg
Views:	382
Size:	39.8 KB
ID:	1494 Click image for larger version

Name:	DSCN6539.jpg
Views:	325
Size:	38.3 KB
ID:	1493 Click image for larger version

Name:	DSCN6567.jpg
Views:	329
Size:	56.3 KB
ID:	1505 Click image for larger version

Name:	DSCN6555.jpg
Views:	362
Size:	46.0 KB
ID:	1506 Click image for larger version

Name:	DSCN6595.jpg
Views:	376
Size:	57.2 KB
ID:	1512 Click image for larger version

Name:	DSCN6602.jpg
Views:	388
Size:	47.6 KB
ID:	1497

3. HEXA (carcasa construita de la zero)

Name:	DSCN5938.jpg
Views:	354
Size:	85.6 KB
ID:	1501 Click image for larger version

Name:	DSCN5927.jpg
Views:	351
Size:	78.5 KB
ID:	1496 Click image for larger version

Name:	DSCN5921.jpg
Views:	345
Size:	91.3 KB
ID:	1499 Click image for larger version

Name:	DSCN5939.jpg
Views:	383
Size:	77.9 KB
ID:	1495

4. Silent Shadow

Name:	DSCN5964.jpg
Views:	336
Size:	73.0 KB
ID:	1507 Click image for larger version

Name:	DSCN5979.jpg
Views:	319
Size:	73.8 KB
ID:	1508 Click image for larger version

Name:	DSCN5993.jpg
Views:	313
Size:	87.9 KB
ID:	1498 Click image for larger version

Name:	DSCN5998.jpg
Views:	331
Size:	89.2 KB
ID:	1511

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Ma bucur ca te-ai decis sa-ti postezi si aici lucrarile.
    Trebuie sa recunosc, ale mele nu au atins niciodata nivelul asta de complexitate.

Beeahh....aiurea maestre, sa nu uitam de Blue Flame !

Ma bucur sa vad ca iti plac proiectele mele . Imi pare rau ca nu am timpul necesar sa le prezint mai in amanunt.

Si mie imi pare foarte rau ca nu mai dispun de finantele si de timpul necesar sa imi pun restul proiectelor in aplicare. Totusi, este foarte frumos sa revad lucrarile tale pe care le-am admirat intotdeauna.
    Sper totusi ca anul acesta sa de depasesc, daca totul merge asa cum ar trebui.

Pai... nu ma pot decat sa iti urez MULT succes !

Si eu mai am cate ceva in cap, dar e foarte greu sa fac rost de componente (din lipsa de fonduri).
    Adica....sa zicem ca pentru carcasa si materiale se gasesc fonduri, dar greul (din punct de vedere financiar) incepe abia cand te apuci de cumparat placi de baza, procesoare & co. si beleaua e ca dupa ce ai bagat banii in ele si ti-ai facut damblaua, constati ca nu prea ai la ce sa il folosesti. Adica eu, spre exemplu, am acum doua pc-uri 100% functionale, un sistem cu AMD 955 + HD 5770 si sistemul intel 3570k + HD7950.
    Sa zicem ca mai fac unul (ceea ce e foarte posibil) pentru ca mai am un proiect in cap, intrebarea e ce fac cu sistemul apoi ?

Din cauza asta ma bate gandul sa incept sa caut "ajutor" pe la importatori sau diverse magazine urmand ca produsul finit sa il pun la dispozitia lor (pentru expunerea pe la diverse evenimente).

Exact.

Senzationale rezultatele! Le mai vazusem si in alte locuri. Si eu ma bucur ca ai decis sa le postezi pe aici! Total de acord ca pentru a avea carcasa perfecta nevoilor tale cel mai bine ti-o confectionezi. Din pacate nu toti detinem abilitatile necesare, timp si rabdare. Oricum felicitari! Imi pot imagina ca a fost multa munca in fiecare din ele!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

@ Soulwise Maestre, ce sa zic, daca vreodata te pot ajuta cu ceva, o unealta (am norocul sa stau la casa si am o mica colectie de scule si unelte) sau un material, ceva (de regula nu imi lipseste din casa foaia de aluminiu de 1,5mm ) sau cu orice altceva, nu ezita sa imi dai de stire.

In ultimul timp m-am specializat foarte mult pe tot ceea ce inseamna custom wires (scurtare, prelungire, sleev-uire), atat din punct de vedere al materialelor cat si al uneltelor :P.

@ albertstaicu Multumesc de aprecieri ! Sincer, daca as avea la dispozitie un CNC (nu sa fie al meu, dar sa am acces la el), cred ca ar curge cu carcase, chiar daca nu as avea cu ce sa le umplu ) !

Legat de munca depusa, chiar daca rezultatul nu e foarte spectaculos, cea mai multa munca s-a depus la HEXA, multi nu isi dau seama cat de greu e sa faci un luncru simplu atunci cand nu ai sculele necesare.

Care e cel mai simplu lucru care e greu de facut ?
    Sa tai in linie dreapta ! Pare aiurea, dar cand nu ai cu ce, e aproape imposibil.
    In orice caz, fiindca tot am adus vorba de HEXA, mai pun 2-3 poze intermediare (in prima poza, se poate vedea cadrul).

P.S.: Daca cineva are intrebari despre cum am facut X lucru la carcasa Y nu ezitati sa ma intrebati, este posibil sa am si poze cu respectiva operatiune.

Name:	DSCN3520.jpg
Views:	281
Size:	30.2 KB
ID:	1514 Click image for larger version

Name:	DSCN3531.jpg
Views:	326
Size:	52.2 KB
ID:	1513 Click image for larger version

Name:	DSCN3986.jpg
Views:	286
Size:	55.0 KB
ID:	1515

Ca inginer inteleg chiar foarte bine cat de greu se fac lucrurile care par simple. Un CNC se gaseste destul de dificil (nu de cumparat, ci accesul la el) Si lipsa de scule adecvate te poate tine pe loc. Eu a trebuit sa-mi fac uneori chestii custom pentru desfacut sau prins
    Mi-ar placea foarte mult sa vad si pe aici prin Romania oameni care fac bani din customizat sisteme (e plin pe youtube de canale ale unor astfel de mesteri) Ceva potential cred ca ar exista.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Quote Originally Posted by albertstaicu View Post
    [...] Eu a trebuit sa-mi fac uneori chestii custom pentru desfacut sau prins
    Mi-ar placea foarte mult sa vad si pe aici prin Romania oameni care fac bani din customizat sisteme (e plin pe youtube de canale ale unor astfel de mesteri) Ceva potential cred ca ar exista.
    Nu esti sigurul care si-a facut scule, pentru a putea realiza diverse aplicatii.
    Spre exemplu a trebuit SA IMI FAC un abkant ca sa pot indoii o anume piesa (vezi imaginea) pentru proiectul Silent Shadow. A trebuit sa o fac pentru ca nu am gasit pe nimeni care sa imi ofere acces la asa ceva.
    Asta e, nu avem ce face, ii dam inainte cu ce avem si cand nu avem, cumparam, imprumutam sau ne construim !

Legat de partea de customizare, mi-ar place sa pot sa lucrez macar la o firma care face asa ceva in Romania (nu zic sa o detin eu), dar din pacate lumea nu prea e interesata de asa ceva pe la noi si atunci cand o sa prinda si la noi amploare fenomenul o sa fie prea tarziu, pentru ca pc-urile astea "clasice" nu stiu cat viitor o sa mai aiba (cel putin asa vad eu lucrurile) :P.

Name:	DSCN7446.jpg
Views:	265
Size:	51.5 KB
ID:	1517 Click image for larger version

Name:	DSCN7448.jpg
Views:	262
Size:	45.0 KB
ID:	1516 Click image for larger version

Name:	DSCN7449.jpg
Views:	251
Size:	45.6 KB