Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46
    Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Sa-l stapanesti sanatos !

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Sa dezgropam acest thread...

... actualizat la stocurile prezentului.

Scopul sau este sa fie un webserver in primul rand, dar si posibilitatea de lucra pe el ( workstation ), cand sunt in deplasari.
    Nu are RAM deoarece voi folosi 16GB DDR3 din computerul meu (Am 32 si sincer nu prea ii folosesc... trebuiau sa fie pentru RAMDrive insa am cam renuntat la idee, nu fac ceva ATAT de solicitant incat sa aiba nevoie de ramdrive)

Ceva comentarii SeVeN ? Ti-am urmat indicatiile si pus cpu-ul mai ieftin cu 100 lei si fara watercooling.

p.s. - Am o carca de ventilatoare prin casa, unele chiar de marca buna, nu am nevoie de nici un fel de racire suplimentara pe acest wishlist.

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Mno, nu arata rau.
    Desi carcasa aia nu prea-mi place. Cam degeaba ai tu ventilatoare prin casa, daca ea iti mai suporta unul de 60mm pe langa cel inclus. Evident, asta fara sa incepi sa dai gauri prin ea.

O idee mai solida, ai Elite 120 Advanced de la CM.
    O idee si mai solida, daca te tine bugetul, e Node 304 de la Fractal Design.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Elite 120 e mini-itx, si sincer nu imi place formatul, e prea aglomerat. Si de altfel e pe "intreaba"
    Fractal designu iarasi e mini-itx, desi pare misto.

Altceva care sa suporte micro-atx si sa nu arate ca un minitower obosit ?

Nu sunt deosebit de incantat de alegerea mea insa nici nu am optiuni stralucite care sa mai fie si pe stocul MD.
    Scopul principal e sa fie relativ usor portabil, fara a face rabat de la performanta sistemului.
    De aceea chestiile gen NUC sau BRIX nu prea merg.... alea is hardware de laptop fara ecran.

P.s. cred ca te-ai prins pana acum ca nu e cazul sa ma intrebi pe mine de "buget"... numa alea din semnatura sunt >20.000 lei

Ceva mic si care sa fie mATX mai greu.
    Ar fi asa ceva:
    http://www.mediadot.ro/carcase/carca...ter-n200-black
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Hmm... are un oaresice aspect de computer "de marca", small business server... cred ca-mi place

Ok, CoolerMaster sa fie !
    Mai astept doar aprobarea cheltuirii fondurilor si s-a rezolvat

Pai spor la cheltuit atunci.

Comanda #1115273

O schimbare de ultim moment... am renuntat la i5 si am pus un i3 considerabil mai ieftin. Chiar nu are sens quad core la acest computer, va sta 98% din viata lui in IDLE. (De aceea si sursa de mica putere)

Memoria ... o voi folosi sau nu. Nu stiu, depinde... Oricum mai am un Nehalem fara memorie pe undeva prin casa, cred ca poti pune acest 2x2 DDR 1333 pentru el si mai fac un computer functional :P

Pachetul ajunge in 30-50 minute

Tare's curios cum se comporta SSD-ul 840 EVO. Restul componentelor nu au nimic special, insa pentru mine va fi prima data ca instalez un computer DE LA ZERO direct pe SSD ( fara alte artificii gen Intel RST, FancyCache, etc. )

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Tare's curios cum se comporta SSD-ul 840 EVO.
    Va fi impecabil, lafel si instalarea de la ZERO. Nu mai vorbesc de viteza
    Te asteptam cu feedback

Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast