Reply to Thread
Page 17 of 17 FirstFirst ... 7 15 16 17
Results 161 to 167 of 167
    Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar

Lansare drivere AMD Crimson Edition pentru toate placile GCN (Graphics Core Next)

GCN 1.0 Seria 7000 ( 78xx, 79xx )
    GCN 1.1 Seria 200, 300
    GCN 1.2 Radeon 380, 380X, Radeon Fury/Nano/Fury X

- Cresteri intre 2% si 20% la performanta in toate jocurile moderne
    - Noua interfata grafica pentru "Control Center"
    - Frame Pacing / Frame Rate Control / Freesync pentru jocuri DX9 (majoritatea jocurilor online)
    - Multe altele !

Download links:
    Windows 7 - 64 biti
    Windows 7 - 32 biti
    Windows 10 - 64 biti
    Cei cu windows 8.(x).... va descurcati singuri :P

---

Posesori ai placilor AMD Radeon, bucurati-va ! Tocmai v-a crescut valoarea placilor... hehe !
    Dupa ce apar mai multe benchmark-uri, voi reface lista cu performantele relative intre placi AMD/nVidia.
    Cu siguranta cu acest driver nou s-a schimbat putin ordinea...

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Sunt curios de doua, trei placi cum se vor descurca acum
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Primele impresii

- Frame Rate Control pe joc DX9 merge, insa introduce tearing nasol de tot (practic, pulseaza ecranul cu o frecventa echivalenta cu diverenta de refresh a monitorului si framerate-u jocului). Este complet inutilizabil fara un monitor FreeSync

- Frame Pacing pentru CrossFire in schimb MERGE PERFECT, si am o imagine super-smooth cu V-Sync activat. Evident, intarziera specifica V-Sync exista, insa m-am obisnuit deja cu ea. Practic, merge la 60Hz "ca uns"

- Driver-ul pare instabil. Am avut un crash deja dupa doar o ora... sa speram ca a fost doar ceva ocazional /intimplator si nu imi face in fiecare zi asta.

- Ca performanta nu am vazut nici o diferenta pe 7970GE x2 ... probabil placile noi vor putea da mai mult

- Am putut activa "custom resolution" la DELL-ul meu, si practic am maximum acum 2560x1440 x 75 Hz. Din pacate jocurile pe care le joc aparent nu suporta 75Hz corect si am stuttering (senzatie de sacadare). Asa ca am revenit la 60....

Edit.
    Am descoperit de ce aveam stuttering... aparent monitorul are "frame drop", adica in ciuda faptului ca pe cablu vin 75 frame-uri, pe ecran se afiseaza doar 60. Restul de 15 dispar in neant...
    Pentru cei care vor sa-si testeze calitatea monitorului:

http://testufo.com/

(doar cu Google Chrome - Firefox sau IE "rateaza" afisarea corecta a frame-urilor)
    Last edited by wavetrex; 25-11-2015 at 17:31.

Gigabyte loveste din nou. GTX 980 Ti Waterforce

Intrebare: Ce rezulta din combinarea celui mai rapid chip video existent cu o racire cu apa ?
    Raspuns: Un monstru !

GeForce GTX 980 Ti WaterForce

Ca sa vedeti diferenta dintre placile care se cumpara uzual pe aici si acest monstrulica:

A se observa ca e mai rapida decat doua 970-uri in SLI !

Si daca asta nu e suficient ... overclock:

64% mai rapida decat Radeon HD 390X ...

[ Cititi mai mult aici - Engleza ]
    [ Articol complet ]

... deci mda
    Last edited by wavetrex; 30-11-2015 at 02:58.

Moderator Emil is on a distinguished road Emil's Avatar
    Parca mai era un hibrid pe aer si apa tot la GTX 980ti (Seahawk de la Corsair)... Intre aceste doua placi as vrea sa vad un bench.
    ----------------------------------------------------------------------------
    Mobile Monster:
    ASUS ROG G751JT

PC:
    Procesor: i5-4460
    Placa de baza: AsRock H97
    Placa video: R9 270X
    RAM: 12 GB

Sunt cateva hibride, insa conform review-urilor gasite pe net Gigabyte-u asta este la ora actuala cea mai rapida placa video single-GPU existenta.
    Mai rapida decat MSI Lightning, Inno3D iChill, EVGA Hybrid sau Hydro Copper, Zotac ArcticStorm
    Pur si simplu bate TOT. Inclusiv Titan si tot ce vrei.

Si culmea, cu un pret de referinta de 720$, e posibil sa fie mai ieftina ca ele... si cand intra in Romania, sa intre cu un pret sub 4000 lei.

---
    Punem pe lista pentru upgrade
    Daca se intimpla sau nu... depinde de "cand" se speculeaza aparitia generatiei urmatoare "Pascal". Momentan nu se stie... si nici nu se stie ce clasa apare initial...

Parca vad ca intai intra cele "mai lente", gen GTX 1080, cu performanta cam la fel ca 980 Ti-urile, apoi mai dureaza cateva luni pana vedem "big chip", un GTX 1080 Ti sau ceva de genul, care va rupe tot

Ah da... si ma intreb cum ar merge cu DOUA d-astea ^.^

Nvidia Pascal

Data posibila de lansare pentru chip-urile GP104 - Mai 2016

http://wccftech.com/nvidia-pascal-ge...080-gp104-gpu/

Nu se stie daca se va numi GTX 1080 sau nVidia va inventa o alta nomenclatura, insa ce este sigur e ca primele chip-uri Pascal vor fi urmasele GTX 980/970 si NU urmasele GTX 980 Ti/GTX Titan X

Ce inseamna asta ? Diferenta de performanta intre GTX 980 Ti si viitorul "GTX 1080" s-ar putea sa nu existe sau sa fie nesemnificativa.
    In cazul Maxwell, GM204 din 980/970 este un chip considerabil mai mic decat GM200 din 980Ti/Titan. Pastrand acelasi principiu, GP104 va fi considerabil mai mic decat GP100.

Per total, se castiga eficienta. Viitorul GP104 (GTX 1080) poate fi la acelasi pret ca actualul GTX 980, sau daca avem noroc... chiar mai ieftin, avand performanta asemanatoare cu GTX 980 Ti.

Cei care vor "varful" vor mai avea de asteptat, probabil pana in toamna sau mai mult, pentru lansarea GP100 ca si placa video "consumer".
    Evident, primele utilizari pentru "BIG PASCAL" vor fi chip-urile profesionale "Quadro", "Tesla", urmand ca noi gamerii sa primim ramasitele... initial sub forma de Titan, apoi si mai tarziu un GTX 10x0 Ti sau ceva de genul.

Reply to Thread
Page 17 of 17 FirstFirst ... 7 15 16 17

Tags for this Thread