In scurtul review de astazi am sa continui ceea ce am inceput aici : http://forum.mediadot.ro/showthread....tru-necunoscut odata cu review-ul cooler-ului Reeven Justice si care mi s-a parut sincer un cooler foarte bun pentru categoria sa de pret cu scurtul review sau prezentarea ( cu teste ) daca doriti a fratelui sau mai mic, cooler-ul Reveen ARCZIEL. Materialele utilizate la constructia cooler-ului aceleasi ca si in cazul Reveen Justice cu care imparte si calitatea imbinarilor sau finisarea de tip oglinda a talpii metalice care ia contact cu procesorul, preluand chiar si clipsurile de plastic ce prind ventilatorul de radiatorul cooler-ului, un sistem de prindere neobisnuit si dealtfel, foarte bun.

Click image for larger version

Name:	Reveen Arcziel - Ambalaj (2).jpg
Views:	158
Size:	200.9 KB
ID:	3163 Click image for larger version

Name:	Reveen Arcziel - Ambalaj (1).jpg
Views:	423
Size:	256.0 KB
ID:	3162

Specificatii :

Socket-uri compatibile: INTEL: LGA 775 / 115x / 1366 , AMD: AM2(+) / AM3(+) / FM1 / FM2(+)
Dimensiuni: 101 x138 x89mm
Dimensiuni ventilator: 92 x 92 x 25mm
Heatpipe-uri: 6 milimetri diametru x 3
Viteza ventilator: 300 ~ 2500RPM
Airflow: 6.7 ~ 55.55CFM
Presiune statica: 0.029 ~ 0.090inchH2O
Nicel de zgomot: 7.2 ~ 31.1dBA
Greutate ( cu ventilator ) : 480g

Reveen Arcziel este un cooler obisnuit dedicat in general procesoarelor non-overclockabile ( si o sa vedeti ceva mai tarziu de ce spun asta ) si procesoarelor in general mai putin puternice cum ar fi de exemplu seria de apu-uri A4 si A6 a AMD sau seriile , Celeron, I3 sau I5 ale Intel de aceea cred ca in testul de stress al procesorului Intel Core I7 4770K TDP-ul procesorului este cam prea mult pentru radiatorul relativ mic al acestui model de cooler si pentru ventilatorul de doar 92 de milimetri al acestuia.

Testul conceput pentru coolere a fost conceput de mine pentru a masura in conditii normale la frecventele din fabrica a procesorului dar si in overclock de 4.5 GHZ atat in Idle cat si in stress test o incarcare de 100% a procesorului si a capacitatii reale de racire a coolerului fara a acorda vreun tratament special platformei de testare sau cooler-ului in sine. De aceea, platforma de teste este aceeasi , configuratia este construita pe un bench test open air fara nici un fel de airflow prestabilit iar pasta termica nu este ceva extraordinar ci o simpla pasta termica obisnuita, ceramica produsa de catre Cooler Master, cel mai ieftin model al lor.

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (5).jpg
Views:	396
Size:	166.2 KB
ID:	3167Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (8).jpg
Views:	130
Size:	202.9 KB
ID:	3164Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (1).jpg
Views:	126
Size:	167.4 KB
ID:	3171

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (4).jpg
Views:	133
Size:	237.2 KB
ID:	3168Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (3).jpg
Views:	435
Size:	302.9 KB
ID:	3165Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (6).jpg
Views:	137
Size:	184.8 KB
ID:	3172

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (2).jpg
Views:	111
Size:	173.3 KB
ID:	3169Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (9).jpg
Views:	125
Size:	238.4 KB
ID:	3166Click image for larger version

Name:	Reveen ARCZIEL - inspectia vizuala (7).jpg
Views:	135
Size:	208.3 KB
ID:	3170

Configuratia de teste:

Procesor: Intel Core I7 4770K
Placa de baza : Gigabyte G1 Sniper Z97
RAM: Kingston Hyper X Beast 2400 Mhz
SSD: Kingston 3K 120 GB
Sursa: Super Flower Golden Silent Fanless 500W Platinum
Cooler: Reeven Arcziel

In conditiile evidentiate mai sus, avem pentru Reveen Arcziel, urmatoarele rezultate:

Intel Core I7 4770K, setari default – Idle , Reeven Arcziel – 36 grade Celsius
Intel Core I7 4770K, setari default – maximum turbo, Full Load, Reeven Arcziel – 80 grade Celsius
Intel Core I7 4770K, OC 4.5 Ghz – Idle , Reeven Arcziel – 42 grade Celsius
Intel Core I7 4770K, OC 4.5 Ghz , Full Load, Reeven Arcziel – Fail, procesorul intra in protectie

Bineinteles, asa cum spuneam si mai sus, testul este peste puterile de rezolvare ale cooler-ului de astazi insa ne da o masura asupra capacitatii sale de racire , as avea curajul sa spun deloc rea pentru un cooler de talia lui care la momentul publicarii acestor randuri depaseste cu putin pragul de 100 de lei.
Reveen Arcziel este un cooler de tranzitie in opinia mea, intre coolerele stock primite in pachetele procesoarelor si solutiile high end cu radiatoare si ventilatoare mai mari, implicit si o capacitate imbunatatita de racire. Astfel, isi face datoria foarte bine chiar si pe un procesor de top atat timp cat acesta nu este overclockat dar datorita lipsei unei suprafete mai mari a radiatorului si a dimensiunilor reduse ale ventilatorului nu reuseste sa faca fata unor solicitari extreme.

Prin urmare, pot recomanda cooler-ul Reveen Arcziel ca alternativa ieftina si suficient de performanta pentru a putea inlocui cu succes coolerele de slaba calitate ce sosesc de obicei in pachetul retail al procesoarelor insa nu pentru utilizarea impreuna cu procesoare dedicate overclocking-ului ( cu teminatia K sau X la finalul denumirii ) teritoriu in care fratele sau mai mare se descurca onorabil, din nou avand in vedere bracket-ul de pret scazut din care face parte cooler-ul.