Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

[PRE]View ASUS ROG Gladius - Mouse Gaming

1. Introducere

Cu nici o saptamana in urma aveam ocazia sa va povestesc aici: http://forum.mediadot.ro/showthread....g-Mouse-Review despre primul mouse ASUS din noua gama de produse "STRIX" dedicat celor cu grip de tip CLAW, acesta fiind si numele mouse-ului in cauza. Fara sa am prea multe idei despre strategia de dezvoltare a ASUS in domeniul perifericelor mi s-a parut un pic ciudata decizia de a scoate pe piata un mouse specialzat dedicat claw gripperilor cand cele mai multe branduri concurente in segmentul asta se straduiesc sa obtina de la mousii lor forme cat mai alungite pentru palm grip si forme daca se poate cat mai neutre , usor de folosit atat de catre stangaci cat si de catre dreptaci. Misterul s-a rezolvat acum cand am in maini mouse-ul Gladius din gama Republic of Gamers a ASUS care este cu siguranta un mouse optimizat pentru palm grip si prin urmare perechea Strix CLAW-ului de mai devreme chiar daca cele doua periferice fac parte din game diferite. In orice caz, ca sa incepem cu dreptul , ASUS Gladius este in opinia mea evolutia naturala si benefica de la vechiul ( deja ) ASUS GX 1000 ( review aici: http://forum.mediadot.ro/showthread....highlight=1000 ).

2. Ambalaj si accesorii

Nu cred ca putem avea surprize aici. Este evident design-ul ROG atent printat care plaseaza mouse-ul intr-o gama de produse de prestigiu deci asteptarile automat sunt mari. La interior gasim doua cabluri USB-MicroUSB detasabile ( explicatii curand ) , o punguta cu switch-uri mecanice suplimentare , picioruse suplimentare pentru mouse ( Un plus important mai ales in cazul acestui mouse ) si un pouch de transport, un sticker ROG impreuna cu ceva documentatie.

Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (3).jpg
Views:	985
Size:	144.6 KB
ID:	3103Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (7).jpg
Views:	255
Size:	151.4 KB
ID:	3107Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (5).jpg
Views:	245
Size:	177.0 KB
ID:	3104Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (1).jpg
Views:	236
Size:	162.1 KB
ID:	3108

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (4).jpg
Views:	221
Size:	107.4 KB
ID:	3105Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (8).jpg
Views:	264
Size:	177.1 KB
ID:	3102Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (6).jpg
Views:	238
Size:	152.0 KB
ID:	3109Click image for larger version

Name:	ASUS GLADIUS Ambalaj (2).jpg
Views:	248
Size:	228.3 KB
ID:	3106

3. Specificatii si software

Tip Mouse: Cu Fir
    Senzor : Optic , rezolutie maxima 6400 DPI
    Compatibilitate cu sisteme de operare: Windows 8, 8, 8.1
    Dimensiuni: 116 g
    Interfata: USB
    Culoare: Gri otel ( sau mai bine zis un gri aproape negru .. cel putin asa il vad eu )
    Switch-uri interschimbabile.
    Lista de switch-uri compatibile : Seriile Omron D2F: D2F, D2F-F, D2F-01, D2F-01F , Seriile Omron D2FC : D2FC-3M, D2FC-F-7N, D2FC-F-7N(10M), D2FC-F-7N(20M) . ( se gasesc pe E-Bay la ~ 5 dolari perechea din cate imi amintesc ).

Software-ul este autoexplicativ prin simplitatea sa. Se poate "tuna" raspunsul senzorului in functie de suprafata pe care este asezat, se poate regla un lift-off distance, macro-uri , etc , tot ce stie un mouse standard de calitate din ziua de azi insa eu unul nu am recurs la aceste functii ci doar la functiile de baza ale mouse-ului adica .. point and shoot ca la cemerele foto... deschide jocul si impusca pe toata lumea. L=am folosit la shootere in general unde s-a comportat bine dar am resimtit o lipsa destul de mare. Nu are buton de sniping la fel ca la ASUS Strix CLAW si alti mousi dedicati pentru FPS-uri.

Name:	1.jpg
Views:	1010
Size:	92.3 KB
ID:	3132Click image for larger version

Name:	bUTOANE, FUNCTII.jpg
Views:	248
Size:	81.4 KB
ID:	3128Click image for larger version

Name:	Update.jpg
Views:	220
Size:	39.7 KB
ID:	3131Click image for larger version

Name:	Update2.jpg
Views:	209
Size:	32.8 KB
ID:	3126

Name:	2.jpg
Views:	219
Size:	114.2 KB
ID:	3130Click image for larger version

Name:	MAcro.jpg
Views:	235
Size:	61.6 KB
ID:	3133Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	255
Size:	82.3 KB
ID:	3127Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	222
Size:	76.9 KB
ID:	3129

4. Inspectia vizuala

Name:	Mouse ASUS (21 of 28).jpg
Views:	222
Size:	179.2 KB
ID:	3139Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (15 of 28).jpg
Views:	864
Size:	167.1 KB
ID:	3150Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (11 of 28).jpg
Views:	254
Size:	166.1 KB
ID:	3149

Name:	Mouse ASUS (23 of 28).jpg
Views:	217
Size:	170.5 KB
ID:	3148Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (26 of 28).jpg
Views:	260
Size:	142.6 KB
ID:	3147Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (9 of 28).jpg
Views:	224
Size:	182.8 KB
ID:	3146

Name:	Mouse ASUS (28 of 28).jpg
Views:	238
Size:	138.3 KB
ID:	3145Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (25 of 28).jpg
Views:	899
Size:	132.7 KB
ID:	3144Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (12 of 28).jpg
Views:	882
Size:	191.7 KB
ID:	3143

Name:	Mouse ASUS (18 of 28).jpg
Views:	227
Size:	128.0 KB
ID:	3142Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (27 of 28).jpg
Views:	192
Size:	145.7 KB
ID:	3134Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (10 of 28).jpg
Views:	850
Size:	146.9 KB
ID:	3135

Name:	Mouse ASUS (20 of 28).jpg
Views:	241
Size:	167.1 KB
ID:	3140Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (14 of 28).jpg
Views:	856
Size:	125.1 KB
ID:	3136Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (13 of 28).jpg
Views:	229
Size:	179.1 KB
ID:	3137

Name:	Mouse ASUS (22 of 28).jpg
Views:	208
Size:	179.0 KB
ID:	3138Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (19 of 28).jpg
Views:	249
Size:	140.7 KB
ID:	3141Click image for larger version

Name:	Mouse ASUS (24 of 28).jpg
Views:	221
Size:	159.2 KB
ID:	3151

5. Experienta in utilizare

In primul rand privesc noul ASUS Gladius nu ca pe o revolutie si ca pe o evolutie atat a mousilor conceputi de ASUS cat si a mousilor in general pentru ca Gladius ofera doua functii noi, cu potential. Una ar fi posibilitatea de detasare a cablului USB nu din spatele PC-ului ci direct din mouse prin actionarea unui simplu switch ascuns dedesubtul acestuia ceea ce permite detasarea mult mai facila si utiliarea mouse-ului atat acasa cat si oriunde altundeva. Poate o sa spuneti... "desteptule! Si cablu de unde iau?" pai .. de asta sunt oferite doua cabluri USB cu aceeasi mufa micro usb blocabila la interiorul mouse-ului. Unul ramane infipt in PC-ul de acasa si unul ramana infipt .. in geanta sau in laptopul/pc-ul de serviciu daca aveti un astfel de job... Aceeasi functie inovatoare poate fi foarte utila si in cazul lan party-urilor , atat cat se fac la noi.

A doua functie ce adauga importante trepte pe scara evolutiei mousilor de gaming si nu numai este posibilitatea de a schimba switch-urile de click dreapta si stanga ale ASUS Gladius atat cu cele de schimb oferite standard in pachet cat si cu oricare alt switch Omron din lista de specificatii. Poate ca nu este cazul acum insa in curand, daca se continua cu acest trend vom avea foarte probabil aceeasi versiune a unui mouse cu diferite tipuri de switch-uri pe car eni-l vom putea alege dupa preferinte, intocmai asa cum se intampla in cazul tastaturilor mecanice .. iar asta este un lucru bun. Daca tot platim un premium pentru hardware de top noi astia de ne place sa ne denumim gameri sau pasionati ... de ce sa nu primim si ultimul strop de customizabilitate din partea producatorilor ? In orice caz, mi se pare un pic ciudat ca aceasta functie a fost adusa in atentia publicului de un brand fara foarte multa experienta in periferice ... insa poate ca de asta este nevoie ca segmentul asta al pietei sa mearga inainte. Daca cei de la ASUS s-au gandit la aceasta idee atunci felicitari lor, daca au prealuat-o de la un producator OEM atunci sa ramana alaturi de acesta pe viitor, pare ca stie ce face... el, producatorul... sa zicem .

Acum, nu ma intelegeti gresit, posibilitatea asta de a schimba switch-urile pentru principalele butoane de click ale mouse-ului ASUS Gladius , desi este un pas in directia cea buna in opinia mea nu este o functie de care trebuie sau putem sa abuzam si asta pentru ca ( orice pasionat stie ) odata dezlipite, orice picorus de mouse nu se va mai lipi intocmai cuma fost la loc in special datorita materialului din care sunt facute asa ca trebuiesc neeaparat schimbate cu unele noi, de aici si piciorusele suplimentare oferite de ASUS in cutia mouse-ului. Numarul total de schimbari permise de configuratia actuala a mouse-ului Gladius este fix 1. Daca cumva unul dintre switch-uri s-a defectat ( desi in atatia ani nu am vazut un Omron defectat, dar recunosc ca am auzit de un caz ), atunci este momentul sa scoateti pachetelul de switch-uri suplimentare, sa dezlipiti piciorusele mouse-ului, sa desurubati cele 4 suruburi ale carcasei si sa le schimbati ( pe ele pe switch-uri ), dupa care neeaparat trebuiesc puse inapoi piciorusele noi, altfel mai ales pe un mousepad textil mouse-ul va agata materialul de dedesubt. Am vazut Gladius-uri cu defectul asta datorat schimbarii demoinstrative a switch-urilor. Eu nu am sa fac asta cu sample-ul meu de review pentru ca deja multi altii s-au ocupat de subiect si exista zeci de fotografii online care exemplifica aceasta functie.

Si pentru ca veni vorba despre faptul ca cineva undeva in spatele conceptului ASUS RoG Gladius stie ce face... materialele portiunii dure ale carcasei sunt parca un pic mai fine decat suprafata mouse-ului CLAW desi nu m-as putea exprima exact in ce masura iar imbunatatirea clara atunci cand vine vorba de grip este adusa de bucatile ce cauciuc moale usor texturat cu un model parca adus de la maiasi aplicate pe lateral, un model ce infatiseaza mai degraba un labirint de linii si care mie unuia imi place ciudat de mult... de parca nu as mai fi vazut asa ceva pana acum .

Din punct de vedere al design-ului si al ergonomiei, liniile curbe si depresiunile celor doua butoane principale mi se par din nou ciudat de cunoscute de parca le-as mai fi vazut undeva.. Ce nu am mai vazut pana acum este distanta destul de mare dintre cele doua butoane de click stanga si dreapta, un pic dezagreabila chiar pentru cei cu maini mici dar acceptabila pentru cei cu maini medii si chiar placuta pentru cei cu lopeti late, asa ca mine. Forma asa cum spuneam parca la inceputul acestui review este optimizata pentru palm grip in principal.

6. Ganduri de final

Asus incepe sa insiste pe piata de periferice pentru ca, de ce sa nu recunoastem aici sunt profituri mai mari decat in zona de componente sau laptopuri si incep incet dar sigur sa vina cu propuneri din ce in ce mai mature, mai competente atat pentru fanii brandului cat si pentru noi musterii ce sunt atrasi catre liniile de produse ASUS. ASUS Gladius este un mouse confortabil pentru palm grip cu cablu detasabil si o durabilitate si flexibilitate marita tocmai datorita posibilitatii de schimbare a switch-urilor principale iar asta impreuna cu senzorul optic precis si stabil cu o sensibilitate de pana la 6500 dpi si design-ul familiar in linii curbe , ergonomice il propune ca pe un posibil candidat de frunte pe lista de cumparaturi a unui gamer. Sa vedem insa, inainte de toate pretul de achizitie la care ne va face onoarea sa apara pe piata romaneasca si apoi vom putea face comparatia de pret cu alte branduri.

Reply to Thread