Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Review Router Wireless ASUS RT-N18U

1. Introducere

Cu aproximativ 4 luni in urma aveam ocazia sa va spun cate ceva despre un router din gradina ASUS, un model puternic si "bine facut" ce includea incluzic standardul AC si banda de 5 GHZ. Desigur ca o astfel de alegere a unui produs puternic si plin de performante si specificatii sunt absolut necesare si indicate in cazul celor care au nevoie de functionalitatea respectiva, de acces la standardul Wireless AC si nu in ultimul rand la banda de 5 GHZ, banda prea putin folosita in viata de zi cu zi din cauza suportului producatorilor de echipamente. In fine, ideea este ca ... as fi vrut sa va ofer si sa imi ofer o poveste, un test al unui router puternic cu tot ce ii trebuie si cu cat mai multe functii incluse capabil sa sparga zidurile interferentelor de pe banda de 2.4 Ghz a spectrului wireless ( Bluetooth-ul, cuptoarele cu microunde, retelele vecinilor , toate fiind factori care contribuie la deteriorarea semnalului retelei proprii).
    Ocazia de a va vorbi despre un astfel de router vine tot din partea ASUS ( trebuie sa recunosc ca ma bucur de o relatie foarte buna cu reprezentantii acestui brand, carora le multumesc pentru sample-urile de test oferite de-a lungul timpului ) odata cu modelul de astazi denumir ASUS RT-N18U.
    De ce acest model? Pentru ca este un router puternic ( insa despre asta ceva mai tarziu ), pentru ca integreaza o multime de functii interesante ce poate tine ocupat chiar si un utilizator avansat o perioada buna de timp, pentru ca este in medie cu 150-200 de lei mai ieftin decat modelele din gama AC din oferta marilor producatori si pentru ca taie din lista de specificatii toate benzile si standardele mai putin accesibile romanilor oferind strict ceea ce ne trebuie , adica accesul la standardul N si banda de 2.4 GHZ, banda cu care toate echipamentele wireless posibile sau imposibile se inteleg de minune.

2. Ambalaj si accesorii

Aici, daca ati vazut un ambalaj de router ASUS, le-ati vazut pe toate, mai multe nu prea am de spus. Cred ca este timpul ca echipa ASUS care se ocupa cu retelistica sa aiba in vedere redesenarea ambalajelor routerelor oferite. Stiu design-ul asta de cel putin3 ani.... La interior accesoriile strict necesare : Un adaptor de alimentare de la retea ( ma bucur sa vad ca mufa alimentatorului este una groasa nu de alta dar existau modele de routere in trecut cu mufe de alimentare deosebit de subtiri care erau predispuse accidentelor ) cu adaptoare pentru Europa, Australia si UK , documentatie, cele trei antene ale aparatului ( par a fi destul de puternice de 2-3 dB ) si un patchcord negru solid cu terminatii RJ 45.

Click image for larger version

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (2).jpg
Views:	4630
Size:	201.4 KB
ID:	3082Click image for larger version

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (6).jpg
Views:	1244
Size:	207.5 KB
ID:	3083Click image for larger version

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (5).jpg
Views:	1200
Size:	184.1 KB
ID:	3084

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (1).jpg
Views:	1136
Size:	279.6 KB
ID:	3085Click image for larger version

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (4).jpg
Views:	1081
Size:	246.5 KB
ID:	3086Click image for larger version

Name:	RT N18U Ambalaj si accesorii (3).jpg
Views:	1119
Size:	222.3 KB
ID:	3087

3. Specificatii

Standarde suportate: Wireless IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n. IPv4, IPv6 Ready pe fir.
    Viteze specificate in functie de standard:
    802.11b : 1, 2, 5.5, 11Mbps
    802.11g : 6,9,12,18,24,36,48,54Mbps
    802.11n : up to 450Mbps
    802.11n TurboQAM:pana la 600Mbps
    3 Antene detasabile
    Frecventa de operare: 2.4 Ghz
    Standarde de criptare suportate: 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPA-Enterprise , WPA2-Enterprise , WPS support
    Firewall si acces control: Firewall: SPI intrusion detection,DoS protection, Access control: Parental control, Network service filter, URL filter, Port filter
    Management: UPnP, IGMP v1/v2/v3, DNS Proxy, DHCP, NTP Client, DDNS, Port Triger, Universal Repeater, System Event Log
    Suport VPN: ( IPSec Pass-Throuth, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP server, OpenVPN server, PPTP client, L2TP client, OpenVPN client )
    Tipuri de conexiuni WAN suportate: Automatic IP, Static IP, PPPoE(MPPE supported), PPTP, L2TP, WAN Bridge support, Multicast Proxy support, Multicast Rate Setting support
    Utilitare si facilitati firmware:
    - download master
    - suport BT, NZB, HTTP, ED2K
    - suport criptare, DHT, PEX and magnet link
    - limitare optionala a vitezei de download/upload
    - programare a download-ului
    .Media server: JPEG, mp3, wma, wav, pcm, mp4, lpcm, ogg, asf, avi, divx, mpeg, mpg, ts, vob, wmv, mkv, mov
    - WMM
    - Reguli presetabile pentru fiecare IP, MAC sau port si management pentru rata de ulopad /download
    - Posibilitatea Network setarii a pana la 4 retele wireless suplimentare de tip "Guest".
    - Printer Server: Suport pentru functia de print server ( doar Windows )
    - Server de fisiere: Samba si FTP server cu management al conturilor
    - PPTP VPN server
    - Harta retelei in timp real
    - Monitor de trafic, Log, etc.

Porturi: 5 RJ 45 [ cablu – 1 WAN (net) , 4 LAN (retea) ], 1 port USB 2.0 si 1 port USB 3.0
    Dimensiuni: 207 x 150 x 37 mm
    Grutate: 520 g
    Suport pentru urmatoarele sisteme de operare: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows 2000, Windows ME, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Server 2008, Mac OS X, Mac OS X 10.1, Mac OS X 10.4, Mac OS X 10.5, Mac OS X 10.6, Mac OS X 10.7, Mac OS X 10.8, Linux Kernel (Support Ubuntu only), Linux

Moduri de functionare: Wireless router, Range extender, Access point, Media bridge.
    Asa cum spuneam o sumedenie de functii si posibilitati dar sa vedem cum stam cu puterea de emisie a router-ului.

4. Teste

Testele pe care le-am inteprins sunt ca si data trecuta foarte simple si usor de reprodus.

Pentru viteza de transfer in reteaua LAN am luat router-ul acasa, am montat serverul meu bazat pe FreeNAS-9.2.1.7 si PC-ul personal pe ASUS RT N18U, dupa care am luat un fisier de 20 de GB de pe PC si l-am transferat catre NAS si invers. Rezultatul.. viteza sustinuta in ambele sensuri 108-110 MB/s adica full Gigabit . Vestea proasta este ca RT N18U nu suporta doua legaturi de tip WAN de la doi provideri diferiti la fel ca modelul mai scump RT AC65U revizuit cu cateva luni in urma dar in segmentul asta de pret nu cred ca ne trebuie sa ne asteptam la asa ceva. Este suportat totusi failover-ul pe dispozitive 3G, 4G ( dongle USB sau telefon pe Android ). Testat personal cu un dongle 3G de la Cosmote si cu telefonul meu actual un Sony Xperia Z Ultra.

Pentru testele de putere a semnalului am folosit un software destul de cunoscut de cei care se ocupa de retele adica INSSIDER cu ajutorul caruia am realizat de aceasta data doar un test folosind adaptorul intern al laptopului ( destul de slab, este adevarat ) pe care l-am avut la dispozitie. De obicei imi place sa ma opresc cu testarea in jurul valorii de -60 dB. Mai jos de atat consider rezultatul prea slab, si inchei testul acolo. Rezultatele au fost dupa cum urmeaza:

In aceeasi camera cu router-ul: -25 Db
    In alta camera, cu un perete de beton intre , distanta aproximativa 6 metri – 40 Db
    In afara incintei la 12 metri, in plina strada cu doi pereti de beton intre laptop si router- 58 Db

Rezultatele sunt neasteptat de bune iar RT N18U depaseste evident pe fratele sau mai mare si mai scump RT AC56U pe standardul N si banda de 2.4 GHZ cu 10 dB in aceeasi camera, 12 dB la distanta de 5-6 metri si 3 decibeli la 10-11 metri. Iata avantajul dedicarii aparatului catre o singura gama de frecvente ( 2.4 Ghz ) si un singur standard ( Wireless N ) precum si al montarii unor antene externe ( RT-AC56U avand antene interne ). Good job! Si... asta cu un adaptor wireless de tip consumer ieftin si integrat in laptopul de teste. Cu un adaptor pe USB cu antena proprie cred ca se pot obtine chiar si rezultate mai bune.

Name:	1.jpg
Views:	1249
Size:	186.5 KB
ID:	3089Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1124
Size:	182.6 KB
ID:	3088Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1057
Size:	184.4 KB
ID:	3090

5. Inspectia vizuala

Name:	RT N18U inspectia vizuala (8).jpg
Views:	1092
Size:	147.3 KB
ID:	3091Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (3).jpg
Views:	1063
Size:	168.0 KB
ID:	3092Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (9).jpg
Views:	1119
Size:	333.0 KB
ID:	3093

Name:	RT N18U inspectia vizuala (5).jpg
Views:	4636
Size:	111.0 KB
ID:	3094Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (4).jpg
Views:	1095
Size:	113.8 KB
ID:	3095Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (2).jpg
Views:	1101
Size:	196.6 KB
ID:	3096

Name:	RT N18U inspectia vizuala (7).jpg
Views:	4696
Size:	161.5 KB
ID:	3097Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (1).jpg
Views:	4632
Size:	94.8 KB
ID:	3098Click image for larger version

Name:	RT N18U inspectia vizuala (6).jpg
Views:	4620
Size:	98.0 KB
ID:	3099

6. Experienta in utilizare

Experienta mea cu routerele ASUS este destul de indelungata, chiar eu achizitionandu-mi cu ceva timp in urma ( parca sa tot fie vreo 2 ani ) un model RT N56U care ma serveste si in acest moment. De ce tin sa mentionez asta? Pentru ca in general si conform experientei mele cei de la ASUS sunt foarte seriosi si dedicati mentinerii si extinderii functionalitatii firmware-ului routerelor lor, in decursul timpului eu unul beneficiind de nenumarate update-uri si chiar adaugiri de functii firmware-ului router-ului propriu chiar si dupa ani de la achizitie.
    In plus, routerele Asus din gama de mijloc si din gama High end ( pana acum nu am testat din nefericire nici un model de baza deci nu m-as putea pronunta ) aduc o gramada de functii noi utile in timp oricarei retele personale cum ar fi Print server, Media Server, server FTP personal cu useri, drepturi , parole , etc adica functii de baza care adauga la valoarea finala a produsului. Nu trebuie decat sa adaugati unuia dintre porturile Usb ale aparatului un dongle 3G pe USB si aveti failover, adaugati un HDD sau stick USB unuia dintre porturile USB ale aparatului si aveti un server FTP configurabil in cateva click-uri sau un server upnp care poate servi media catre orice dispozitivv compatibil ... atat timp cat latimea de banda necesara nu depaseste de obicei 9-10 MB/s.
    Combinati ceste functii ( si multe altele enumerate in lista de specificatii de mai sus ) si aveti un router teapan si de incredere care va va servi multi ani de acum incolo.

7. Ganduri de final

Sigur, achitzitionarea unui router de tipul acesta inseamna in general ceva mai multi banuti decat am cheltui ca incepatori in ale retelisticii achizitionand un router generic al brandurilor de volum cu pretul de 150 – 200 lei insa consider ca cei putin peste 300 de lei ceruti de reselleri in general la momentul scrierii acestor randuri , avand in vedere puterea exceptionala de emisie a acestui model ( a se vedea testele de mai sus ) precum si functionalitatea extinsa si suportul firmware care se va intinde cu siguranta cel putin cativa ani buni de la momentul achizitiei cred ca sunt justificati cu varf si indesat.
    Poate credeti ca bat campii .. dar hai sa va spun o scurta istorie de final ca sa intelegeti mai bine rationamentul pentru care 300 de lei nu mi se par mult in acest moment pentru un router capabil, bine facut facut sa tina si care sa poata creste cu tine in functiile de nevoile de moment.

In ale retelisticii incepem ca fiecare, de jos achizitionand cele mai ieftine produse. Eu personal am trecut prin achizitia a 4 routere low cost care au ajuns sa ma coste aproximativ 500 de lei la vremea lor pana sa trec nevoit fiind de nevoia de functionalitate in plus ( ba upgrade de wireless, ba nevoia de rata de transfer mai mare in LAN odata ce mi-am pus la punct serverul ) la un ASUS RT N56U care a costat 400 de lei.. Total ~ 900. Nu mai bine as fi achizitionat eu de la inceput router-ul pe care il am acum salvand cateva luni de zile de frustrare si cel putin atatia bani cat am dat pe router-ul final ? Ba da ... asa ca ganditi-va din punctul asta de vedere cand faceti o astfel de achizitie. Putini mai multi banuti la inceput salveaza o gramada de durere de cap si trambalare dupa aceea asa ca achizitionati un router cat mai bun ( iar RT N18U este unul dintre routerele foarte bune la ~ 300 de lei ) inca de la inceput.... parerea mea.

Daca modelul era disponibil acum cativa ani cu siguranta l-as fi ales pe acesta in defavoarea RT N56U pe care il posed in mod curent, care nu este la fel de puternic ca si raza de acoperire si care a fost mai scump la momentul achizitiei datorita functiilor extra pe care nici acum nu am ajuns sa le utilizez nici pana in momentul asta.

Junior Member Laur is on a distinguished road
    Multumim pentru review.

M-ar interesa si pe mine un astfel de router pentru ca cel pe care il am acum TP-LINK WD3600 nu are acoperire asa de mare. Ce spuneti, Asusul asta bate un TP-LINK 1043ND 2 la acoperire?

Da, fara indoiala. Atat la acoperire cat si la puterea semnalului. In plus prin standardele integrate si capacitatile multiple este un router cu care nu mi-ar fi frica de viitor pentru cel putin 5 ani de acum incolo atat dpdv al update-urilor de firmware cat si cel al durabilitatii. Chiar eu pot sta marturie cu un router ASUS RTN56U pe care l-am luat la lansare si pana in ziua de azi merge impecabil ba chiar a fost imbunatatit ulterior la un an de la achizitie cu update-uri noi cum ar fi Wake on LAN, Ping , functii care nu le avea initial. ROuter-ul din reivew-ul de mai sus are hardware-ul solutiilor de top mult mai scumpe , doar ca nu are si banda de 5 GHZ, atat ( fapt confirmat neoficial de persoane avizate ... nu pot sa spun de unde dar va imaginati cred ).
    Nu aveti de ce sa imi multumiti, imi fac doar treaba .

Junior Member Laur is on a distinguished road
    Eee, cum sa nu iti multumim? e meritul tau, ce Doamne iarta-ma...

L-am cumparat acum 2 ore, l-am configurat, i-am facut update la firmware, are acoperire mult mai buna ca WDR3600, inca testez canalele si etc, dar ceea ce ma cam deranjeaza e viteza pe wifi care este mai slabuta, pe WDR3600 aveam 104 Mbps la speedtest RDS iar pe acesta am 86 Mbps.

Revin cu detalii.

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread