Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Cooler Reeven Justice Review - Un ilustru necunoscut

1. Introducere

Nu prea imi sta in obicei sa testez coolere pentru ca in ptimul rand sunt adept convins al racirilor pe aer care sunt ieftine si de cele mai multe ori reusesc sa raceasca componentele suficient de bine pentru nevoile mele mentinand in acelasi timp pretul de achizitie scazut. In fine, ideea este ca foarte probabil nici acestui cooler arhinecunoscut pe piata noastra probabil ca nu vi l-as fi prezentat daca nu aveam pare de o surpriza cat s epoate de placuta din partea sa in momentul lansarii oficiale a platformei Intel X99 care a avut loc ( pentru cei care nu stiau ) in showroom-ul MediaDOT. Pe langa faptul ca de voie sau de nevoie Reeven Justice a participat la lansare ca, cooler pentru un Intel Core I7 5960K Extreme Edition aflat in plin OC si mi-a oferit rezultate pe care nu vredeam ca am sa le obtin la nivelul sau de pret, a fost si unul dintre cele mai fotografiate componente ale evenimentului probabil din cauza culorii galbene, indraznete a ventilatoarelor montate pe el.

2. Ambalaj

Asa cum puteti observa cutia cooler-ului este un pic stramba si putin cam obosita iar asta , trebuie sa recunosc se intampla din pricina mea. Am reusit sa scap produsul imediat cum a ajuns in posesia mea turtind partial cartonul intr-un colt insa nu mica mi-a fost surpriza ( avand in vedere inaltimea cazaturii ) sa aflu ca absolut toate elementele cooler-ului au scapat tefere si nevatamate... prin urmare pot spune ca Reeven Justice este ambalat mai mult decat corespunzator. La interior pe langa radiator, avem una bucata ventilator Cold Wing 12 ( RM1225S15B-P) cu PWM si turatie de la 500 la 1500 RPM , elemente de prindere ( destept gandite ) din plastic pentru doua ventilatoare , pasta termo, sistemul de prindere foarte solid si alte cateva maruntisuri necesare instalarii ( distantiere de plastic, saibe de cauciuc, etc ).

Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Ambalaj (4).jpg
Views:	681
Size:	156.8 KB
ID:	3015Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Ambalaj (1).jpg
Views:	675
Size:	145.5 KB
ID:	3016Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Ambalaj (3).jpg
Views:	247
Size:	274.8 KB
ID:	3017Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Ambalaj (2).jpg
Views:	233
Size:	100.9 KB
ID:	3018

3. Montaj

Pentru ca, coolerele sunt componente noi despre care nu prea am avut ocazia sa decat ocazional in trecut am sa inaugurez cu aceasta ocazie aici o noua rubrica a structurii review-urilor realizate de mine in care am sa descriu procedeul de montaj, in cativa pasi ( sper eu ) simpli pentru a fi de folos celor care citesc aceste material si se hotarasc sa achizitioneze produsul. Incepem cu al nostru Reeven Justice.

1. Luati backplate-ul prezent in colet si introduceti sutruburile lungi partial filetate. In pachetul de acceorii gasiti indicatii despre locatia in care trebuiesc introduse suruburile pentru a se potrivi cu gaurile din placa de baza. Pentru AMD trebuie sa scoateti prinderea de cooler montata din fabrica.
    2. Fixati suruburile cu saibele din cauciuc prezente in pachet
    3. Introduceti suruburile fixate de backplate prin gaurile placii de baza
    4. Odata introduse pana la capat suruburile verificati sa fie drepte si apoi asezati distantierele de plastic
    5. Asezati placa metalica de forma patrata ce contine cele doua gauri deasupra distantierelor de plastic si strangeti piulitele prezente in pachetul de accesorii, usor pana la capat folosind cheia fixa prezenta in pachet
    6. Acum este momentul sa curatati pastila procesorului cu alcool izopropilic sau spirt , sa stergeti bine si apoi sa puneti pasta termoconductoare
    7. Asezati radiatorul si placa de fixare a acestuia impreuna cu cele doua suruburi de fixare si strangeti suruburile alternand intre cele doua pana cand radiatorul este ferm fixat. Daca orientarea cooler-ului nu este cea potrivita, repetati pasii 5 si 6
    8. Montati elementele galbene de fixare pentru ventilator , conectati ventilatorul la portul CPU Fan si apoi prindeti ventilatorul de radiator apasand usor pe fiecare dintre elementele de prindere din plastic. Atentie, pasul acesta este delicat. Elementele de fixare ale ventilatorului intra partial intre lamelele radiatorului asa ca un pic de rabdare va poate salva de indoituri ale lamelelor pe care le puteti regreta putin mai tarziu.

Acum, daca ati urmarit cat de cat manualul si indicatiile mele cooler-ul este montat si gata de treaba. Haideti sa vedem care sunt rezultatele testelor si de ce m-a surprins.

Name:	Reveen Justice Asamblare (8).jpg
Views:	252
Size:	278.0 KB
ID:	3019Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Asamblare (5).jpg
Views:	222
Size:	126.6 KB
ID:	3020

Name:	Reveen Justice Asamblare (4).jpg
Views:	268
Size:	424.6 KB
ID:	3021Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Asamblare (2).jpg
Views:	282
Size:	454.1 KB
ID:	3022

Name:	Reveen Justice Asamblare (7).jpg
Views:	265
Size:	91.0 KB
ID:	3023Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Asamblare (1).jpg
Views:	245
Size:	100.5 KB
ID:	3024Click image for larger version

Name:	Reveen Justice Asamblare (6).jpg
Views:	247
Size:	255.5 KB
ID:	3025

4. Inspectia vizuala

Name:	2.jpg
Views:	634
Size:	152.5 KB
ID:	3027Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	651
Size:	140.0 KB
ID:	3026

Name:	3.jpg
Views:	229
Size:	144.4 KB
ID:	3028Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	246
Size:	118.7 KB
ID:	3029

5. Teste

Configuratia de teste:

Procesor: Intel Core I7 4770K
    Placa de baza : Gigabyte G1 Sniper Z97
    RAM: Kingston Hyper X Beast 2400 Mhz
    SSD: Kingston 3K 120 GB
    Sursa: Super Flower Golden Silent Fanless 500W Platinum
    Cooler: Reeven Justice

Acum, ca sa fiu absolut sincer, am terminat toata pasta termoconductoare cu care a venit cooler-ul, montand-ul pe diferite platforme ba AMD, ba Intel pentru ca Reeven Justice a fost un cal de bataie in perioada in care a stat prin laboratorul de testare al MediaDOT. Este un cooler cu care se poate lucra foarte usor asa ca mi-a facut placere sa il folosesc peste tot pe unde am avut nevoie, dar sa revenim. Am utilizat pasta termo a cooler-ului si pentru teste am fost nevoit sa utilizez CoolerMaster High Performance Compound deci permiteti va rog o eroare de un grad in plus sau in minus atunci cand cititi rezultatele. Am inclus testele cooler-ului in maximum load ( OCCT 4.4.1/ CPU Linpack 30 de minute pentru fiecare test ) cu si fara OC in configuratie single si Dual Fan. Rezultatele le aveti putin mai jos.

Intel Core I7 4770K, setari default – maximum turbo, Reeven Justice Single Fan – 69 grade Celsius
    Intel Core I7 4770K, setari default – maximum turbo, Reeven Justice Dual Fan – 67 grade Celsius
    Intel Core I7 4770K, OC – 4.5 Ghz , Reeven Justice Single Fan – 100 grade Celsius
    Intel Core I7 4770K, OC – 4.5 Ghz , Reeven Justice Dual Fan – 98 grade Celsius

Cooler-ul s-a comportat la fel de bine ca si alte solutii single Tower din partea unor branduri mult mai cunoscute cum ar fi Thermaltright sau Noctua, imparte multe dintre caracteristicile principale cu acestea ( materiale de buna calitate, proces de productie ingrijit, heatpipe-uri de cupru ) totul la un pret cu mult mai mic decat brandurile mai cunoscute. Sample-ul meu de I7 4770K este unul naravas, care sufera des de calduri excesive mai ales cand depaseste 4.4 GHZ asa ca m-am mirat sa vad ca in configuratie single si dual fan Reeven Justice a reusit sa se mentina la distanta de unul sau doua grade de cooler-ul Thermalright pe care il utilizez in mod curent.
    Insa, cea mai mare surpriza pe care mi-a rezervat-o Reeven Justice este fara doar si poate temperatura foarte stabila la care s-a mentinut in timpul sesiunii de overclocking pe noua platforma Intel X99 si al sau procesor Intel Core I7 5960 Extreme edition si pe care a reusit sa il tina in configuratie dual fan la un OC de 50% al procesorului cu 1.275 v la 90 de grade maxim in cea mai aprinsa sesiune de stress test pe o configuratie open air. Asa cooler care la o valoare de nici 200 de lei in momentul scrierii acestor randuri sa tina piept fara probleme unui procesor Extreme Edition cu 8 core-uri si 16 thread-uri de executie .. sa tot avem. Bine , sunt desigur multe coolere cu caracteristici asemanatoare si sincer sa fiu sper sa le descoperim impreuna rand pe rand in materialele viitoare.

6. Concluzii

Pentru pretul sau si avand in vedere ca se afla in stadiul de ilustru necunoscut nu numai la noi ci si in mare parte din Europa, Reeven Justice reuseste sa ma surprinda placut. In experienta mea de pana acum, are aceleasi rezultate ca si branduri mai mari si mai puternice de coolere ( nu dam nume ) mentinandu-se la unul sau doua grade in spatele acestora in conditii de stress test maxim atat in config single cat si dual fan asa ca pare cel putin pentru inceput ca ofera un foarte bun raport pret-calitate ce il face usor de recomandat oricui are nevoie de un cooler puternic, de calitate buna si nu tine foarte mult la "firma" inscrisa pe cutie. Vom avea ocazia ca in testele viitoare sa luam cifrele obtinute cu ajutorul lui si sa le comparam cu cele ale altor coolere mai ieftine sau mai scumpe insa pana atunci cred ca avem de-a face cu un best buy.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Daca ai folosit pasta CM ai cateva grade bune mai mult decat ai avea cu o pasta buna cum ar fi MX2, MX4, AS5, NTH1, PK1... Aia-i o vaselina vai de capu' ei.

Foarte posibil insa nu cred ca este foarte diferita fata de "vaselina" stock.
    In orice caz, tare cooler-ul la pretul ala.

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    Da' cine draq mai foloseste vaselina stock? Am luat o data un tub de pasta buna, d-ala de neam prost si cativa ani tot ce am montat am montat cu pasta din tubul ala.

Reply to Thread

Tags for this Thread