Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Dual sim 1100

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar

Dual sim 1100

Salut. Cam in 2 saptamani trebuie sa achizitionez un smartphone dual sim bugetul maxim fiind de 1100 lei. Eu am de ales dintre un lg l90 si s4 mini . Care l-ati alege si principalele motive ( sau o a 3-a varianta)?

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Salutare AlexSerbanoiu, alegerea unui telefon este foarte dificila si evident subiectiva. Am sa incerc sa-ti ofer o parere extrem de subiectiva (a mea ) care sper sa te ajute sa iei decizia corecta. Sa revenim la cele 2 modele la care te-ai oprit tu.

LG are procesor quad core la 1.2 Ghz mai slab decat dual core-ul Qualcomm Snapdragon 400 la 1.7 Ghz de la Samsung. De ce zic mai slab? Pentru ca mare parte din aplicatii nu vor folosi decat 2 nuclee si sunt optimizate pentru asta, deci Samsung-ul se va misca mai bine. La fel si la display Samsung avand un ecran putin mai mic are o densitate mai mare de pixeli si in teorie o imagine mai clara. La fel si la memoria RAM, Samsung sta mai bine 1.5 GB versus 1 GB. Cat despre suportul software se pare ca LG este in top, asta daca nu cumva Samsung decide altceva.

Daca ma uit la specificatii as merge pe Samsung fara sa ma gandesc, daca ma uit la pret m-as mai gandi, avem 900 RON pentru LG si 1200 pentru Samsung (preturi rotunjite). Merita 300 ron (aproximativ 1/3 din buget) pentru avantajele de mai sus? Asta numai tu decizi. Eu insa gandindu-ma insa la raportul pret / calitate as alege LG fara sa ma gandesc. Depinde foarte mult si ce vei face cu acest telefon. Nu cred ca LG va avea probleme la o utilizare normala (browsing, Facebook, convorbiri, jocuri). Oricum alegerea intre cele 2 telefoane este excelenta. Nu cred ca puteai gasi ceva de "brand" ca sa zic asa in bugetul tau.

Link LG Smartphone L90 D410
    Link SAMSUNG Smartphone GALAXY S4 mini i9192

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    Multumesc pentu propunere. Ar mai fi un canditat, xperia m2 dual, merita pe langa l90 . Telefonul va fi folosit la navigat mult pe internet, poze, skype , mai putin jocuri

Reply to Thread