Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Habari is on a distinguished road

Pana acum, dezamagit total de experienta mea cu Mediadot

Salutare,

Nu stiu daca altii au mai patit asa dar am zis sa scriu aici in speranta ca se va imbunatati ceva.

Dupa 1-2 luni de cautari am zisa sa comand sistemul de la Mediadot, bun. Fac comanda luni seara, marti diminieata se confirma comanda si ma anunta ca miercuri ajung toate piesele, se face asamblarea iar joi viner ajunge la mine sigur, sa stau linistit.

Eu lucrez de acasa si aveam nevoie de acest pc cat mai repede deoarece folosesc unul care abia mai merge dupa cateva probleme tehnice.

Problema 1: Nimeni de la call centerul vostru nu stie cum sa explice costul transportului.

Am fost anuntat ca transportul s-a scos din factura deoarece costa mai mult de 17 lei pana la mine si ca o sa mi se returneze acei bani pe card. Si in loc de 17 lei trebuie sa platesc 23 ron. Bun

Ieri sun iar sa vad ce se mai intampla cu, comanda.

Zice o doamna ca o sa fie expediat pachetul joi seara si ca azi, vineri, ajunge la mine.

Oh, si transportul e defapt 17+23 dar ea nu stie sigur si sa intreb si eu curierul exact cat vine...foarte profesional din partea ei.

Asta lasand la o parte faptul ca Urgent curier are acoperire doar in unele orase si in rest trebuie sa platesti la KM si faptul ca platesti transport si la sume de 2000+ ron, dar asta nu e asa rau, dar daca cumperi ceva la 50 lei, mai dai 50 la transport daca nu stai in anume orase sau chiar langa ele.

Problema 2: Astazi sun sa vad daca s-a expediat comanda, ca na...trebuie PC-ul pentru munca si au trecut deja 72 ore cum scrie pe site ca va asumati RASPUNDEREA sa expediati pachetele in maxim 72 ore in provincie.

Cand in final dupa vreo 4 ore raspunde cineva la telefon, imi zice ca PC-ul meu nici macar NU ESTE asamblat inca...pai laso in colo de treaba cu nu iti ia 4 zile sa asamblezi un pc si sa il trimiti prin curier.

Pai eu acum ce solutie am? Ce se intampla acum ca a fost depasit termenul de 72 ore?

Bani pierd ca nu muncesc daca nu ajunge prin cine stie ce miracol PC-ul astazi. Transport platesc mai mult de dublu chiar si asa.

Si tot nu stiu cand ajunge sistemul, a zis un domn ca se intereseaza el si ma suna inapoi...pauza, nimic.

EDIT: Se poate macar sa fie expediat azi si sa ajunga maine? Daca nu imi trebuia neaparat poate nu era asa rau, dar chiar era o chestie urgenta si m-am bazat pe termenii si conditiile voastre.

Comanda este: #1107340

Aveti voi preturi competitive dar nu stiu daca sunt de ajuns in cazul de fata.

Am sunat iar, se pare ca nici pana acum, ora 17:00 nu este asamblat sistemul, am fost informat ca cel mai probabil CANDVA saptamana care vine o sa ma sune cineva sa imi zica cand ajunge...deja e ridicol frate.

Termenii si condiitile voastre sunt degeaba, puteti sa le stergeti de acolo ca nu au nici o valoare. Daca un utilizator nu respecta/nu citeste atent acei termeni am vazut ca raspundeti foarte prompt si ii antentionati, dar cand e invers...ridicati din umeri.

Nu sa oferit nici un fel de solutie la telefon in legatura cu depasire termenului de expediere, cand am intrebat, din nou "Nu am primit raspuns de la service, nu stiu ce sa va zic". In loc sa se ofere o solutie de gen punerea comenzii pe un status prioritar si livrarea cat mai rapida, voi oferiti ca solutie mai multe intarzieri.

De la 72 de ore maxim se ajunge la o saptamana sau cine stie cat pana ajunge in final.

Sper totusi, poate, cine stie cum, sa ajunga macar luni seara.

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Habari, hai sa ne calmam. Ai pus 2 postari aici si mi-ai scris si pe PM ceea ce nu e necesar. Raspund absolut la orice postare si ne asumam orice greseala. Presupun ca te referi la aceasta parte din pagina "Cum cumpar".

Livrarile in Bucuresti se fac in maxim 24 de ore lucratoare, iar pentru provincie in maxim 72 de ore lucratoare de la data la care comanda a fost confirmata
    Este evident vorba de comenzile care nu necesita un tratament special cum ar fi in cazul tau asamblarea PC-ului. Pentru sistemele asamblate este evident ca se vor depasi cele 72 de ore pentru ca se adauga si timplu pentru asamblare.

Asta lasand la o parte faptul ca Urgent curier are acoperire doar in unele orase si in rest trebuie sa platesti la KM si faptul ca platesti transport si la sume de 2000+ ron, dar asta nu e asa rau
    Platesti transport pentru ca ai garantat cele mai bune preturi. Ma insel? Cred 120% ca ai cumparat de la noi pentru ca pretul PC-ului cu tot cu transportul pana la tine este mult mai ieftin ca la concurenta Altfel ai fi luat de la ei.

Cand in final dupa vreo 4 ore raspunde cineva la telefon, imi zice ca PC-ul meu nici macar NU ESTE asamblat inca...pai laso in colo de treaba cu nu iti ia 4 zile sa asamblezi un pc si sa il trimiti prin curier.
    Sper ca iti dai seama ca nu se asambleaza numai 1 PC si acela al tau nu? Probabil la fel realizezi ca foarte multa lume cumpara PC-uri pentru ca incepe scoala si ca de obicei cumparaturile se fac la noi in ultima zi si de aceea e foarte multa aglomeratie. Fix la fel cum TOATA lumea pleaca la ora 9:00 spre mare si probabil si o sosea cu 20 de benzi se va bloca (nu stiu daca e o comparatie fericita dar intelegi tu).

In loc sa se ofere o solutie de gen punerea comenzii pe un status prioritar si livrarea cat mai rapida, voi oferiti ca solutie mai multe intarzieri.
    Vezi ce am spus mai sus, toate comenzile sunt "prioritare"

Am fost anuntat ca transportul s-a scos din factura deoarece costa mai mult de 17 lei pana la mine si ca o sa mi se returneze acei bani pe card. Si in loc de 17 lei trebuie sa platesc 23 ron. Bun

Ieri sun iar sa vad ce se mai intampla cu, comanda.

Zice o doamna ca o sa fie expediat pachetul joi seara si ca azi, vineri, ajunge la mine.

Oh, si transportul e defapt 17+23 dar ea nu stie sigur si sa intreb si eu curierul exact cat vine...foarte profesional din partea ei.
    Verific luni si vedem exact cum au stat lucrurile.

Pe final pot sa-ti zic ca vei primi cu siguranta PC-ul doar ca va exista o intarziere fata de cele 72 de ore, ti-am si explicat de ce.

Ok. Mersi de raspuns Bogdan.

Chestia e ca nu scrie nicaieri in cazul in care solicitati asamblare adaugati 1-2-3 zile la perioada comenzii, cum de altfel scrie la...alte magazine ca sa zic asa.

Eu am facut cred ca ce ar face ori ce user, am citit pagina 'cum cumpar' in intregime si am facut o decizie bazata pe informatiile de acolo, nu este normal asa?

Plus ca asa mi-a confirmat si colegul tau(?) marti dimineata, si doamna joi. Deci 2 angajati in 2 zile diferite mi-au dat informatii gresite, tu nu ai fi nervos? Hai sa fim sinceri acum.

Daca imi era spus din prima ca nu am nici o sansa sa primesc sistemul sapt. aceasta, nu aveam nici o treaba. Dar eu am facut planuri de munca bazate pe informatii date de colegii tai.

Asta m-a suparat cel mai mult sincer, lipsa totala de o comunicare concreta. Cum am precizat, eu am aflat astazi la ora ~13-~14 ca defapt nu primesc PC-ul si nici macar nu e asamblat, cand deja aveam planul de munca facut pentru in aceasta seara...acum stau degeaba.

Inteleg ca am fost nervos, inca sunt un pic sincer pentru ca fiecare zi inseamna bani pierduti pt mine, dar trebuie sa comunicati mai bine ce si cand ajunge in situatiile astea.

Normal ca imi dau seama ca nu e doar PC-ul meu lol

Si da, preturile cu tot cu transportul acesta tot ies mai ieftin, asta nu e asa grav e mai mult un principiu al meu ca sa zic asa.

As sugera sa adaugati o sectiune in pagina cum cumpar referitor la asamblare si cat poate adauga la timpul comenzii.

EDIT: Si care e faza cu telefonul? Nu a raspuns nimeni ore intregi.
    EDIT2: Inca una si gata Cand se trimit codurile de la procesoarele intel? Acealea pentru Stagelight si cateva jocuri. Mersi

Administrator Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan has a reputation beyond repute Bogdan's Avatar
    Chestia e ca nu scrie nicaieri in cazul in care solicitati asamblare adaugati 1-2-3 zile la perioada comenzii, cum de altfel scrie la...alte magazine ca sa zic asa.
    Este o observatie pertinenta, poate ar fi mai clar daca s-ar adauga acolo informatia ca la sistemele asamblate trebuie luat in calcul un interval mai mare de timp. Desi sectiunea se numeste "IN CAT TIMP SE LIVREAZA PRODUSELE" nu toti inteleg ca cele 72 de ore se refera la produse si nu la un sisteme care trebuiesc asamblate (compuse din mai multe produse). Am sa trimit mai departe observatia ta.

Plus ca asa mi-a confirmat si colegul tau(?) marti dimineata, si doamna joi. Deci 2 angajati in 2 zile diferite mi-au dat informatii gresite, tu nu ai fi nervos? Hai sa fim sinceri acum.
    Evident ca as fi nervos, de aceea am si spus ca voi verifica cu colegii mei sesizarea ta si se vor lua masurile necesare

Asta m-a suparat cel mai mult sincer, lipsa totala de o comunicare concreta. Cum am precizat, eu am aflat astazi la ora ~13-~14 ca defapt nu primesc PC-ul si nici macar nu e asamblat, cand deja aveam planul de munca facut pentru in aceasta seara...acum stau degeaba.
    Nu trebuie sa te superi. Ideea e ca PC-urile nu se asambleaza "mecanic" aruncand piesele acolo. Ele sunt si testate ca functioneaza ok. Nu cred ca ar fi placut sa primesti un sistem care nu functioneaza. Desi dureaza poate putin mai mult, vrem sa ne asiguram ca totul este in regula si nu sunt probleme.

Si care e faza cu telefonul? Nu a raspuns nimeni ore intregi.
    Asa cum ti-am spus anterior, incepe scoala si toata lumea cumpara PC-uri. SUntem destul de aglomerati in periada asta pentru ca toti cumpara pe ultima suta de metri.

Cand se trimit codurile de la procesoarele intel? Acealea pentru Stagelight si cateva jocuri. Mersi
    Daca te referi la promotia ASTA, scrie in josul paginii cu portocaliu "Jocurile cadou sunt trimise in maxim 5 zile (lucratoare adaug eu) de la finalizarea comenzii pe adresa de mail cu care v-ati inregistrat pe site-ul nostru"

O seara buna!

Ok. Mersi pentru raspunsuri Bogdan, macar acum stiu si eu exact ce si cum.

E bine ca se testeaza sistemele

Ok. Mersi pentru raspunsuri Bogdan, macar acum stiu si eu exact ce si cum.

E bine ca se testeaza sistemele
    Cu placere, este normal sa se testeze si asa ar trebui sa faca toata lumea. Asa ajung la clienti in stare perfecta si ne asiguram ca nu sunt probleme.

Salut Habari, am un update la "problema" ta: sistemul a fost asamblat si testat cu succes, astazi va pleca catre tine. Dupa cum observi s-a modificat si statusul in comanda.

O seara buna!