Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12
    Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar

Review Carcasa Ultra TOWER NZXT H 630

1. Introducere

Cred ca au trecut cel putin 2 ani, daca nu 3 de cand am avut placerea sa imi spun parerea despre o carcasa NZXT. Era atunci vorba despre prima versiune a NZXT Phantom in varianta Full tower, nu mai retin exact care era indicativul carcasei. Tin minte ca atunci am fost placut surprins de posibilitatile de racire si de, design-ul cu care NZXT ma intampina, un design avangardist pentru carcasele respectivei perioade. Cred ca va imaginati surpriza placuta pe care am avut-o atunci cand importatorul acestui brand in Romania m-a anuntat ca voi avea de-a face cu modelul de astazi , adica H630, la randul sau un design avansat si avangardist in unele privinte dar parca mai potrivit pentru o gama mai variata de gusturi data fiind aparenta oarecum clasica cu care ne intampina la o prima vedere.
    Despre NZXT nu stiu cat de multe cunoasteti asa ca am sa ii las chiar pe ei sa se prezinte printr-un citat preluat de la pagina: http://www.nzxt.com/page/about_us

Quote Originally Posted by NZXT
    Our Company
    Avant-garde and unconventional - NZXT as created because we aspire to make a positive difference for people. We believe that there are companies that ship product, and then there are companies that ship innovation. We routinely re-invest in ourselves, and hope that we can drive a positive influence in the industry.
    Our Products
    Think like a beginner - because we grew up in the generation of the 25-cent arcade, the 16-bit home gaming console, and star wars lego collections, the experience is what concerns us. Nothing excites us more than the blank canvas waiting for inspiration. We’re always pushing to learn and reinvent ourselves.

2. Ambalaj

A trecut ceva timp de cand am avut placerea sa intalnesc un ambalaj atat de bine realizat si in acelasi timp atat de simplu. Pe de o parte carcasa, produsul de la interior este extrem de bine reprezentat intr-o maniera mai degraba minimalista si de bun gust. Nimic nu inspira aerul de chinezarie pe care multi producatori de carcase il emana prin ambalajele lor mult prea impopotonate si, daca ar fi sa ghicesc as putea spune ca cei care au conceput design-ul ambalajului dar si al produsului au urmat scoala de design nordica.

Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Ambalaj (1).jpg
Views:	675
Size:	224.0 KB
ID:	2931Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Ambalaj (2).jpg
Views:	176
Size:	241.7 KB
ID:	2932Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Ambalaj (4).jpg
Views:	186
Size:	220.6 KB
ID:	2933Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Ambalaj (3).jpg
Views:	206
Size:	329.1 KB
ID:	2934

3. Specificatii

Tip carcasa: Ultra Tower
    Formate placi de baza suportate: ITX, Micro-ATX, ATX, XL-ATX, EATX (347mm x 272mm)
    Sloturi pentru unitati optice: 2
    Sloturi dedicate pentru SSD-uri: 2 , situate in spatele tavii placii de baza
    Sloturi Combo pentru unitati de stocare ( SSD sau HDD ) : 8 ( impartite in 2 cage x 3 sloturi si 1 cage x 2 sloturi, toate perfect modulare si detasabile) .
    Filtre de praf incluse pentru fata si podea
    Suport pentru sisteme de racire pe apa:
    Fata: Rad de 280 sau 360 mm
    Tavan: Rad de 280 sau 360 mm
    Podea: Rad de 240 sau 280 mm
    Spate: Rad de 120 mm sau 140 mm
    Suport pentru sistem de racire pe aer ( nr ventilatoare si dimensiuni ):
    Fata: 2x 200mm sau 2 x 140 mm sau 3 x 120 mm ( Inclus din fabrica un vent de 200 mm )
    Tavan: 2 x 200 mm, sau 2 x 140 mm sau 3 x 120 mm
    Spate: 1 x 120 mm sau 1x140 mm ( inclus din fabrica un vent de 140 mm )
    Podea: 2 x 120 mm sau 2 x 140 mm
    Pe cusca hdd-urilor mai sunt prevazute aditional 2 sloturi pentru 2 venturi de 120 sau 140 mm ce pot fi reorientate in diferite pozitii pentru a oferi un curent de aer directionat precis in zonele cu probleme.
    Hub de control al turatiei ventilatoarelor cu 8 sloturi
    Compatibilitate cooler cu inaltimea maxima de 190 mm
    Compatibilitate cu placa video de o lungime maxima de 354 mm daca cage-urile hdd-urilor sunt montate.
    Spatiu maxim pentru wire management in spatele tavii placii de baza: 27 mm
    Sloturi de expansiune: 9
    Porturi ( situate in lateralul panoului frontal ) : 1 x Audio/Mic 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, SD Card Reader, I/O Panel LED On/Off
    Dimensiuni: 245mm x 547mm x 567mm
    Greutate: 14 kg

4. Inspectia vizuala

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (11).jpg
Views:	191
Size:	291.5 KB
ID:	2935Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (5).jpg
Views:	189
Size:	284.8 KB
ID:	2948Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (13).jpg
Views:	608
Size:	372.4 KB
ID:	2947

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (2).jpg
Views:	184
Size:	267.9 KB
ID:	2946Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (14).jpg
Views:	668
Size:	323.9 KB
ID:	2945Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (15).jpg
Views:	618
Size:	321.7 KB
ID:	2944

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (7).jpg
Views:	173
Size:	297.1 KB
ID:	2943Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (1).jpg
Views:	188
Size:	243.9 KB
ID:	2942Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (3).jpg
Views:	635
Size:	271.1 KB
ID:	2941

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (4).jpg
Views:	182
Size:	263.7 KB
ID:	2940Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (8).jpg
Views:	170
Size:	308.7 KB
ID:	2939Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (9).jpg
Views:	186
Size:	247.0 KB
ID:	2938

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (10).jpg
Views:	207
Size:	246.2 KB
ID:	2937Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (6).jpg
Views:	175
Size:	296.6 KB
ID:	2936Click image for larger version

Name:	NZXT H630 Inspectia Vizuala (12).jpg
Views:	636
Size:	307.5 KB
ID:	2949

5. Experienta in utilizare

Pentru cei care nu ma cunosc, aflati ca foarte probabil in anii de experienta adunati pana acum in ceea ce se numeste industria IT am strans sub centura , fara sa exagerez cam cateva mii de sisteme de la cele mai slabe pana la adevarati monstri ai gaming-ului sau ai editarii astfel incat , chiar daca .. recunosc , intamplarea face sa nu am la dispozitie componentele necesare asamblarii unui sistem in NZXT H 630-ul prezentat astazi cred ca totusi dupa cateva ore bune de cercetare pot sa imi dau cu parerea cam cum as vedea eu un sistem asamblat in modelul de fata si care sunt recomandarile in ceea ce priveste sistemul de racire, asezarea acestuia si tipurile de ventilatoare necesare pentru ca cei care isi vor achizitiona acest superb model sa obtina maximul de performanta din partea investitiei lor.

Din punct de vedere al constructiei NZXT H 630 este o carcasa fabricata in intregime din otel de buna calitate si plastic deosebit de rigid cu finisare mata, Panourile laterale se potrivesc perfect la locul lor si stau fixate fara nici un fel de probleme folosind sistemul clasic de suruburi ce pot fi desfacute manual. Pe partea interioara a fiecarui panou lateral precum si in tavanul carcasei sunt lipite fasii de material microtexturat ce servesc in principal unui scop precis, adica izolarea fonica. Aceste panouri izolate fonic in combinatie cu picioarele carcasei inalte si terminate in pad-uri de cauciuc precum si greutatea finala a unui sistem complet asamblat in aceasta carcasa care foarte probabil va depasi cu usurinta pragul de 20 de kilograme vor asigura cu certitudine un prag fonic extrem de scazut. La atingerea unui nivel de zgomot scazut va contribui fara indoiala si prezenta pe spatele carcasei a unui splitter hardware de voltaj pentru pana la 8 ventilatoare montate pe carcasa. Alimentarea splitter-ului se face utilizand un conector Molex deci putin probabil sa se poata controla individual turatia venitlatoarelor insa atat timp cat se tine cont de principiul unei presiuni negative in carcasa , chiar daca toate ventilatoarele vor functiona la acelasi voltaj airflow-ul ar trebui sa fie unul cat se poate de corect.

Atentie, daca se constata nevoia suplimentarii numarului de ventilatoare prezente din fabrica pe NZXT H630 si se doreste utilizarea splitter-ului de alimentare pentru ventilatoare , va recomand sa reduceti voltajul de alimentare a splitter-ului de la 12 v in pozitia default a pinilor de pe alimentatorul Molex la 7 Volti. Schema o gasiti pe net iar modificarea presupune doar mutarea a doi pini de pe conectorul molex. Oricine poate face aceasta modificare ...

Bun, acum discutand strict despre schema de racire din fabrica, pot spune ca aceasta se bazeaza pe o presiune usor pozitiva data de ventilatorul de 200 de milimetri care evident, introduce mai mult aer decat poate scoate ventilatorul de 140 mm din spate , ceea ce duce desigur la o presiue pozitiva in H 630 si as fi de acord cu aceasta daca in aceasta carcasa s-ar afla montat un sistem multimedia/office ceea ce imi este clar ca nu prea are cum sa se intampla carcasa fiind mult prea mare si mult prea bine desenata pentru un astfel de scenariu ceea ce inseamna ca de fapt un NZXT H 630 este potrivit unui singur tip de sistem, de fapt hai sa zicem .. doua, adica gaming si editare Video.

In acest scenariu si pentru ca ne aflam in Romania iar racirile pe aer au cel mai mare succes din motive economice, recomand modificarea schemei de racire astfel :

- Scoateti cage-urile dedicate hdd-urilor si panoul frontal si mutati ventilatorul de 200 milimetri in slotul superior
    - Montati inapoi doar cage-ul de hdd-uri care se prinde in slotul de jos, in podeaua carcasei. ( SSD-urile se pot prinde pe spatele tavii placii de baza , si hdd-urile in cage-ul montat in podea. Daca detineti mai multe hdd-uri , suplimentati dupa nevoi).
    - Modificarea am facut-o pentru a aduce airflow-ul ventilatorului mare, frontal in zona placii video si pentru a elibera obstructionarea adusa de slotuirle pentru HDD-uri montate in fata acestuia .
    - Suplimentati in podea cu un vent de 120 sau 140 mm ( un model cu presiune mare ) orientat cu airflow-ul in directia sistemului de racire al placii video astfel incat sa alimenteze sistemul de racire al placii video cu aer proaspat din afara sistemului
    - Suplimentati in tavanul carcasei cu doua ventilatoare de 120 mm sau 140 mm , din nou de presiune mare pentru ca top-ul carcasei este destul de restrictionat si va trebui ca ventilatoarele sa impinga serios pentru a avecua rapid aerul cald generat de componente

Astfel incat, la final, pentru obtinerea unor rezultate optime odata cu adeugarea a 3 ventilatoare de presiune veti obtine un airflow usor negativ si rapid care foate probabil va scoate echivalentul de aer cald a intregului volum de aer interior al carcasei odata la una sau doua secunde. Nu va temeti de "praf", carcasa este protejata impotriva prafului de filtre fine la fiecare dintre porturile de intrare a aerului , inclusiv in dreptul sursei astfel incat acumularea acestuia va fi cat se poate de grea. Mai jos doua fotografii tip Inainte si Dupa, astfel incat sa intelegeti mai bine schema de racire propusa de mine. Cu albastru admisia , cu rosu evacuarea.

Name:	Racire recomandata .jpg
Views:	230
Size:	619.5 KB
ID:	2950Click image for larger version

Name:	Racire Default.jpg
Views:	191
Size:	585.2 KB
ID:	2951

Cei care se gandesc deja sa monteze eventual in aceasta carcasa un sistem de racire pe apa ... ati vazut ca, NZXT listeaza exact si compatibilitatile cu diferitele dimensiuni de radiatoare astfel incat carcasa este complet compatibila pentru asa ceva si foarte probabil este targetata in primul rand catre un astfel de public data fiind lipsa de ventilatoare stock din fabrica.

6. Ganduri de final

NZXT H630 este o carcasa superba atat prin materialele folosite cat si prin design si functionalitate, o carcasa pe care as fi mandru sa o numesc a mea daca nu as avea deja o super carcasa acasa, dar despre asta poate alta data ... Numarul de sloturi dedicate SSD-urilor, placilor de expansiune, HDD-urilor, ventilatoarelor, finisarea si design-ul ( care mie unuia imi place deosebit de mult ) sunt pregatite sa accepte si sa faca fata oricarui sistem de gaming sau de editare ati dori sa asezati in ea. Adaugati izolarea fonica de la interior si aveti o oferta greu de refuzat pentru sisteme de varf. Cu siguranta daca va ganditi sa achizitionati un sistem puternic sau sa schimbati carcasa actuala a sistemului NZXT H 630 este o propunere foarte convingoatoare care merita a fi pusa in fruntea listei.

soulwise, daca 630-ul ti-a placut, stai sa vezi cum e H440-ul. Excelent review, ca de obicei!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Astept sa vad si H440-ul, deja o am in plan pentru viitor. Arata delicios modelul negru cu accente rosii si panou lateral transparent.
    Multumesc frumos!

Member valente is on a distinguished road valente's Avatar
    Super si review-ul si deasemeni si carcasa! Foarte bun si pretul , la cate ofera!

Eu am versiunea pe alb. Nu a fost timp pentru o scurta prezentare ca pentru alte produse (am in plan vreo 7-8 din martie pana acum) Impresii rapide:
    +construita excelent
    +silentioasa
    +extra usor de montat in ea
    +culoare uniforma
    +rezistenta la zgarieturi
    +bine dotata
    -racire
    -wm pentru alimentarea placii video
    -pret
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version

Name:	210820141800.jpg‎
Views:	168
Size:	147.8 KB
ID:	2955   Click image for larger version

Name:	210820141801.jpg‎
Views:	189
Size:	114.8 KB
ID:	2953   Click image for larger version

Name:	210820141802.jpg‎
Views:	185
Size:	164.2 KB
ID:	2954   Click image for larger version

Name:	210820141803.jpg‎
Views:	160
Size:	186.0 KB
ID:	2957   Click image for larger version

Name:	210820141804.jpg‎
Views:	170
Size:	183.8 KB
ID:	2956  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Intel I7 4770K, Gigabyte Z87 G1.Sniper, Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 1600mhz, Gigabyte G1 GTX1060 OC, Intel 530 120Gb, Seagate 1tb 7200.64 sata3, Fractal Design R5, Logitech K740, Corsair M60

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread