Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Junior Member SplitSecond is on a distinguished road

Memorii compatibile cu placa de baza

Salut.Am niste memorii hyperx cu frecventa de 1866 pe o placa de baza chipset z97 si un i5 4460.Din specificatii procesorul nu suporta aceasta frecventa dar mi s-a spus ca aia e frecventa recoamandata de producator dar eu pot sa il fortez sa mearga pe 1866.Daca fac aceasta operatie din BIOS poate sa crape placa de baza sau procesorul?

Member GGI78 is on a distinguished road GGI78's Avatar
    Procesorul ala merge cu memoriile la 2933MHz fara voltaje suplimentare... memoriile tale merg fara probleme

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    De ce ,pt numele tuturor extrateristrilor avansati tehnologic din univers, ar crapa proc-ul sau placa de baza la o simpla banala de operatie de ridicare a frecventei ramilor ?? Intrebam si eu asa ... nu am mai auzit pana acuma asa intamplare.

Junior Member SplitSecond is on a distinguished road
    Memoriile mele nu au XMP redy si nu se seteaza automat.Din ce mi s-a spus trebuie sa umblu la latente la voltaje si la nu mai stiu ce.Sunt incepator nu prea stiu cum sa umblu mai ales in BIOS

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Cu atat mai mult ca esti incepator. E o tentatie gen "Nu apasa butonul cutare" ,de parca in cele din urma nu l-ai apasa atata timp cat nu te bagi unde nu cunosti n-ai de ce te teme.