Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Pc gaming

Senior Member Roby is on a distinguished road Roby's Avatar

Cool Pc gaming

Buna, am un prieten care ar dori sa isi cumpere un pc de gaming in suma de 1800 lei , ma puteti ajuta cu niste configurati .
    Intel Core i5 4670K 3.4GHz,Asus SABERTOOTH Z87,Noctua NH-D14,Corsair Professional Series Platinum AX760,Asus GeForce GTX 770 DirectCU II OC 2GB

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Ce rezolutie maxima are la monitor?
    Nu are alte piese de care s-ar putea folosi? Nu de alta, dar 1800 lei nu prea ajung pentru un sistem gaming decent.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Monitorul urmeaza sa il primeasca , ceva sh , si eu ma-am gandit ca bugetul e mic , eu as alege ceva igpu , din vechiul pc nu poti refolosi nimic .
    El vrea ceva modest cat sa joace ceva
    Intel Core i5 4670K 3.4GHz,Asus SABERTOOTH Z87,Noctua NH-D14,Corsair Professional Series Platinum AX760,Asus GeForce GTX 770 DirectCU II OC 2GB

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    @Roby nu mi-o lua in nume de rau, dar avand in vedere ce sistem "sanatos" ai pus in semnatura mi-e greu sa cred ,macar pt o secunda, ca ai fi un n00b care n-are habar cum sa faca un config de gaming. Si fiindu-ti amic e de datoria ta sa-l mai ajuti cu cate un sfat ca sa se invete si el.

Altfel spus

Are o varianta cu acel Pentium + r9 270 (care e relativ ok) http://www.xbitlabs.com/articles/cpu...0_5.html#sect0 sau i3 + 750ti daca nu poate depasi. Sincer mai bine strange 200 roni si ia un i3.

Nu`i chiar cazul de iGPU, ai i3 cu 4GB RAM si GTX 750 Ti la banii astia.
    Pe 1280x1024 te joci cu detalii spre maxim, iar pe Full HD cu detalii medium-high:

Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Buna , multumesc de configurati , am facut 2 configurati si eu dar as vrea niste pareri , nu o i-au in nume de rau nu sunt cel mai bun din domeniu , inca invat , sincer nu sunt obisnuit cu asa bugete mici de aia am vrut o parere .Acum nu vreau sa fiu nesimtit dar as dori sa ii pun in sistem componente de calitate nu msi si platit , nu am nimic cu acele marci dar am asamblat multe sisteme si nu vreu sa zica ca mi-am oprit 100-200 lei in portofel si i-am zis alta .Eu am optat la varianta de iGpu crezand ca va mai aduna bani in timp pentru un gpu dar azi am vorbit cu el si nu intentioneaza, cel mult inca 100 lei ar mai vrea sa adauge . Asta este configurata dupa mici retusuri

EDIT: Placile de baza pe care mi-ati sugerat au pci expres 2.0 dar el mi-a cerut 3.0 neaparat trebuie sa ii respect dorinta cu toate ca nu e mare diferenta

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    Ar fi Ok daca ar merge pe ce am configurat eu sau @SeVen, dar fiindca zici ca ti-a cerut modificari nu am nimic impotriva, e amicul tau, tu il cunosti mai bine ca noi.

Sa-l stapaneasca sanatos, pe oricare din ele le-ar achizitiona !!

Mai e ok si ce ai ales tu, dar isi da cu stangul in dreptul singur.
    Diferenta intre PCIe 2.0 si 3.0 la o asemenea placa video e zero barat, nul, nu exista.
    Abia pe monstri de 2000+ lei vezi difernta.. de 1-2 FPS`uri.

Eu as ramane la i3 cu 750 Ti, daca vrea sa se joace cum trebuie.
    Ce ti`am pus e OC`ed la 1200MHz si sufla in ceafa unei GTX 660, care costa cu vreo 150 lei mai mult.

@SeVeN uite diferenta de 3 fps , eu unul nu cred ca merita
    http://www.hardwaresecrets.com/artic...-Review/1851/7

Personal, merg cu TechPowerUp pentru review`uri pe partea de GPU.
    Ce ti`am dat eu e dusa la 1200MHz, ceea ce aduce un spor bunicel de performanta:
    http://www.techpowerup.com/reviews/P...mX_Dual/7.html

GTX 750`ul ar fi echivalenta R7 260X de prin testele alea.
    Destul de mare diferenta acum, zic eu.

PS: Jocurile sunt rulate la detaliile maxime posibile din joc, doar AA-ul e cat arata in teste.
    Asta in mare parte inseamna Ultra.

Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast