Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 24
    Senior Member pas.andrei is on a distinguished road
    Quote Originally Posted by wavetrex View Post
    Merită să cumpăr placa video "cutare" ?
    Ceva pe la 750 RON nu cred ca poate fi denumita "In lipsa de bani" (in Romania).

Quote Originally Posted by liviumihaita View Post
    As vrea sa fac upgrade la placa video dar nu stiu pentru ce sa optez din nvidia sau amd pentru placa de baza gigabyte B85-HD3.
    Pe ea am luat recent un i7 4770k cooler stock,nu i-am facut nici un fel de OC, o placa video geforce gt 630 1gb gddr5 , kit corsair dominator 4x4gb si o sursa antec mai veche dar nu e problema asta,pot lua alta noua(sursa).
    Aoleu! B85 si procesor deblocat? 16GB RAM si un 630? Ca nuca in perete merg alea.

Junior Member sKp is on a distinguished road sKp's Avatar
    Bugetul s-a marit la 400lei,pot gasi la 400lei ceva rami si placa video?

Cam ce mi-ar trebui pentru a monta o placa video noua daca ar fi?
    Sursa e asta:sursa-atx-delux-450w-delux450w

As vrea sa ma incadrez in 1400 lei cu placa video.
    Pc il folosesc la video streaming.
    Nu ma refeream la chipset ci faptul ca e specificat ca suporta crossfire (Amd) si nu sli (Nvidia).
    Ma gandeam la acest model daca ar fi pe amd http://www.mediadot.ro/placi-video/p...ost-oc-version.

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road
    @sKp in bugetul de 400 lei poti lua placa asta : http://www.mediadot.ro/placi-video/p...b-ddr5-128-bit
    ofera performanta decenta la banii ei , poti gasi gameplayuri de bf4 si crysis 3 pe youtube ca sa te convingi , consuma cam 64W deci chiar si cu sursa ta va merge (banuiesc ca sursa aia a venit cu carcasa ? )

@liviumihaita alegerea ta este foarte buna , chiar ultra suficienta pt. streaming deci daca nu joci deloc jocuri poti lua un r9 270x si sa mai bagi rami sau un ssd (asta daca nu ai deja) . 2 observatii : sa ai grija la carcasa cu monstrul ala de sapphire si la sursa (sa nu fie vreo pocnitoare , glumesc)

Am o carcasa Daemon cu 5 ventilatoare de 120 mm iar ramii au si ei din fabrica radiatoare si ventilator din fabrica.
    Totusi, mi se pare ca se misca greoi in multitasking.
    Oare sa fie din cauza placii de baza ?
    Adica in task manager arata bine consumul performantelor,dar parca nu merge smooth in navigare,acel timp scurt de raspuns.
    Last edited by liviumihaita; 20-07-2014 at 09:47. Reason: wrong word

Quote Originally Posted by gabi202000 View Post
    @sKp in bugetul de 400 lei poti lua placa asta : http://www.mediadot.ro/placi-video/p...b-ddr5-128-bit
    ofera performanta decenta la banii ei , poti gasi gameplayuri de bf4 si crysis 3 pe youtube ca sa te convingi , consuma cam 64W deci chiar si cu sursa ta va merge (banuiesc ca sursa aia a venit cu carcasa ? )

@liviumihaita alegerea ta este foarte buna , chiar ultra suficienta pt. streaming deci daca nu joci deloc jocuri poti lua un r9 270x si sa mai bagi rami sau un ssd (asta daca nu ai deja) . 2 observatii : sa ai grija la carcasa cu monstrul ala de sapphire si la sursa (sa nu fie vreo pocnitoare , glumesc)
    Am gasit placa asta Radeon R7 250X la 350lei care e mai buna si mai bine suportata de sursa dintre AMD si GT740?

un r7 250x , nu stiu ce sa zic , acel gt 740 de la asus este practic refacuta de cei de la asus cu nucleul kepler si niste clockuri foarte mari , bandwidth mare si ventilatorul dust proof.

cat despre pc-ul tau , daca vrei sa se miste repede in multitasking instaleaza windows 8 , e mult mai optimizat fata de win 7 care nu are acel smoothness in ceea ce face cu taskurile . ce cpu ai ? la ce frecventa sunt memoriile ? ai ssd ? presupun ca ai win 7 , de cat timp il ai instalat ? ...dupa ce imi raspunzi la intrebari o sa revin cu recomandari

Quote Originally Posted by gabi202000 View Post
    un r7 250x , nu stiu ce sa zic , acel gt 740 de la asus este practic refacuta de cei de la asus cu nucleul kepler si niste clockuri foarte mari , bandwidth mare si ventilatorul dust proof.

cat despre pc-ul tau , daca vrei sa se miste repede in multitasking instaleaza windows 8 , e mult mai optimizat fata de win 7 care nu are acel smoothness in ceea ce face cu taskurile . ce cpu ai ? la ce frecventa sunt memoriile ? ai ssd ? presupun ca ai win 7 , de cat timp il ai instalat ? ...dupa ce imi raspunzi la intrebari o sa revin cu recomandari
    cpu=g2020 de la intel e de 2.9(dual core)
    1333 e memoria sau ceva de genul
    nu,nu am ssd
    win7 il am instalat de vr-o saptamana

CPU: i7 4770K 3.5 Ghz
    RAM: 4x4Gb 1600 Mhz Latenta 9-11-11-29
    SSD: Corsair 512 Gb
    Windows 7 Ultimate x64: 3 saptamani instalat

@sKp : ori un gt 740 ori r7 250 , alegerea iti apartine , eu as inclina spre nvidia dar ambele au cam aceeasi performanta poate nvidia chiar mai mare

@liviumihaita : neaaparat win 8 daca vrei multitasking mai fluent , iti zic din ce am testat eu , mai ales ca tu ai si ssd

si cu asta am cam terminat threadul

Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast