Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11
    Junior Member Sonimnx is on a distinguished road

Recomandare hard

Salut am facut si eu cu ajutorul altor baieti de pe alt forum acest wishlist,dar mai am nevoie de un hard de 500 gb compatibil cu piesele

Senior Member leo.messi22 is on a distinguished road
    De ce hdd de 500 in 2014 ?? Ai in ~ acelasi pret hard de un 1tb cu capacitate dubla, iar ceva gb in plus nu strica.

Iti recomand asta http://www.mediadot.ro/hard-disk-uri...1tb-sata3-64mb sau asta http://www.mediadot.ro/hard-disk-uri...rpm-sata3-64mb in functie de cat ai nevoie.

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road
    seagate-urile barracuda recomandate sunt foarte bune , pe cel de 1TB il deţin si ţi-l recomand pt ca e destul de rapid pt. un hdd . cel de 2TB e cam wtf , la ce ti-ar trebui atata , iar la formatare X_X

Senior Member SeVeN is on a distinguished road SeVeN's Avatar
    Wishlist`ul ala nu`i deloc ok, mai ales daca vrei jocuri.
    De fapt, nu`i ok deloc, indiferent ce vrei.

Monitorul e o pastaie, un e-IPS esuat ce traieste intr-o lume plina de AH-IPS`uri in ~ aceeasi bani, net superioare. Memoria e scumpa, ai dual-channle 1600MHz CL9 in banii aia.

Cu alte cuvinte:
    - vrei jocuri, se trece pe i3 sau se renunta la SSD si se ia un GPU cum trebuie, ca 750`ul ala e mediocra
    - faci editari, se pune o placa de baza mai ieftina si se trece la un Xeon 1230V3, practic un i7 4770 fara grafica integrata.

Spune`ne te rog:
    - bugetul maxim de care dispui
    - la ce folosesti sistemul
    - ce rezolutie maxima ai la monitor

Se poate mult mai bine in banii aia, "baietii" de pe acel forum sunt cam .. necunoscatori, pentru a folosi un limbaj ok.
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

Junior Member roket is on a distinguished road
    Cred ca poti gasi o placa de baza mai ieftina pentru acest pc si din diferenta sa bagi mai mult in placa video

bugetul e in jur de 3000 (nu depasiti cu mult)
    Eu cred ca e destul de bun wishlist-ul, nu vreau sa folosesc calculator la jocuri, ci vreau sa il folosesc pentru a tine multe programe deschise (gen scrapebox).,dar astept orice opine nu e definitiv wishlist inca mai schimb, in acelasi timp vreau sa ruleze si cateva jocuri mai vechi, ca nu se stie cand ma plictisesc. Inca vreau o recomandare de hdd pe 500 gb, suntem in 2014 ce imi mai trebuie mie hdd de 1tb cand totul e pe internet.

Un HDD de 500GB e ~190 lei.
    Un HDD de 1TB e ~225 lei. Ce zici, pentru 25-30 lei nu vrei tu capacitate dubla?

Wishlist`ul facut de tine e ~3150 lei. Cu un HDD te ajunge la 3350 lei.
    Pana la urma, care iti este bugetul?
    Pentru informatii suplimentare cu privire la achizitii hardware, folositi PM-ul.

In jur de 3000 de lei, da am observat ca depasesc bugetul din acest motiv voiam hdd de 500 de gb ( bine acum stau si eu sa ma gandesc ca de ce sa ma zgarcesc pentru 30 de lei cand as putea avea spatiu dublu).

Oricum ce parere aveti asa de sistem? (ma intereseaza pc mai mult sa tin multe programe deschise)

Ce ar trebui sa modific?

Eu as cam schimba multe, daca chiar vrei sa tii programe in paralel cu nemiluita.

Xeon 1230V3, un i7 4770 fara grafica integrata
    Placa de baza modesta, dar cu dotarile necesare (USB 3.0 / Sata III)
    Sursa ok, cu eficienta Bronze
    Carcasa ok, cu minim de ventilatie in ea, relativ micuta
    HDD de 1TB pentru stocare si SSD de 120GB pentru OS si programe
    8GB RAM
    O R7 260X se descurca la fel de ok ca o GTX 750 in jocuri; pe Full HD, ambele ar fi cam slabute, dar in jocurile vechi o duc bine
    Monitor 21.5" cu panel AMVA, mult mai ok ca eIPS`ul ales de tine

Per total, mici compromisuri la placa de baza / carcasa si poate si la monitor, ca ai pierdut 1.5", dar castigi destul pe partea de CPU si performanta bruta.

Sevene,de ce nu pui ramii astia ,care sunt si dual channel si doar cu cativa lei mai scumpi http://www.mediadot.ro/memorii/memor...allistix-sport

Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast