Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Cap is on a distinguished road

Sistem 3 monitoare

Salutare tuturor.

Ma gandeam daca ma puteti ajuta cu sfaturi sau sugestii.
    Am acasa un sistem cu o placa de baza Asus P5G41C-M LX si o placa video GeForce GTX 560 SE. Actualmente rulez pe Geforce 2 monitoare, unul in portul de DVI iar celalalt in portul de HDMI.

As vrea sa adaug un al 3lea monitor in portul de VGA a placii integrate, e un intel GMA 4500 daca nu ma insel. Nu am nevoie pentru gaming, e pentru munca, deci nu ma deranjeaza daca sunt independente atata timp cat pot face extended desktop.

Problema e ca atunci cand incerc sa bag un al 3lea monitor in VGA nu primeste semnal. Iar in Device manager nu apare GMA-ul la display adaptors, cand incerc sa instalez driverele pentru el imi da eroare.

La servici am avut aceasi problema cand am vrut sa folosesc GMA pentru un monitor secundar, dar acolo am intrat in BIOS si am setat GMA ca primary GPU cu optiunea multi-monitor din advanced chipset features si functioneaza ambele.

La unitatea de acasa nu vad in BIOS nicaieri advanced chipset features.
    Asta e un preview al biosului https://www.youtube.com/watch?v=Zxd2RDant_Y

Intrebarea mea e: pot sa fac setup-ul asta acasa, cu 2 monitoare pe GTX si un al 3lea pe VGA? Trebuie sa updatez BIOSul sau chipsetul? Chipsetul e un Intel G41 Express daca nu ma insel. Chipsetul e facut de asa natura ca VGA-ul sa functioneze numai daca nu am alt GPU dedicat instalat pe sistem? Am 8 GB de RAM deci ar avea de unde sa isi ia placa integrata memorie.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Din pacate acea generatie nu suporta iesire video simultana pe placa video externa si pe chip-ul intern din north-brigde.
    Practic, in clipa in care infigi o placa video, liniile PCI-express care duc "intern" la chip-ul GMA sunt dezactivate. (Este un comutator fizic electronic, ori A, ori B, nu o chestie de software. Setarea de bios nu face decat sa comute "controlat", dar tot o singura alegere are.)

A 2-a chestie, placile video au maxim doua "capete" DVI/HDMI/VGA, e imposibil sa conectezi la aceeasi placa video mai mult de doua monitoare pe stil vechi.

Singurul port video care e cu stream pur digital este DisplayPort, si practic suporta un numar arbitrar de monitoare, cate mufe are placa video.

---
    Nu ai nici o solutie cu actualul computer, care are un singur soclu PCI-e (deci nu poti cumpara a 2-a placa video).

Ar fi cazul sa te gandesti la un upgrade de sistem.

(...sau sa renunti la ideea cu 3 monitoare)

Junior Member Cap is on a distinguished road
    Merci mult pentru feedback. Postarea ta m-a lamurit deplin asupra optiunilor.