Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Knniz is on a distinguished road

Recomandari "Casuta" :)

Salutare,

Ar fi super utile sugestiile voastre in legatura cu o carcasa care sa adaposteasca urmatoarele:
    GPU: Sapphire Radeon R9 290 OC Tri-X 4GB DDR5 512-bit - 305mm
    PSU : Sirtec - High Power Element BRONZE II 600W
    CPU : Intel Core i5 4460 3.2GHz

PC-ul de mai sus o sa fie destinat exclusiv jocurilor. Piesele urmeaza sa ajunga, asa ca nu pot oferi si niste temperaturi in idle/full load din pacate.

Bugetul se invarte in jurul sumei de 400-450 RON (mid-tower). Aici poate intra si un case care nu e atat de dotat din stock, dar pe care mai pot adauga ventilatoare pana in suma mai sus amintita.

Alte detalii
    -Port USB 3.0 frontal - must have (desi ma pot lipsi de el daca imi e prezentat un sfant graal al carcaselor fara 3.0 )
    -dimensiunea e irelevanta
    -sunt dispus sa sacrific zgomotul/praful in detrimentul unei aerisiri cat mai bune
    -design ... irelevant (daca e sa fie, sunt adeptul liniilor clasice)

Momentan ma atrag :
    NZXT Source 530 Black - pe unele siteuri apare incadarata ca FullTower, pe unele ca MidTower (vezi PC-******) (http://mediadot.ro/carcase/carcasa-n...urce-530-negru). Ce ma retine in a o achizitiona e dimensiunea mare a placii video care (din cate m-am documentat) nu permite instalare unui ventilator frontal. Pe langa ce are inclus ca stock, ar mai fi necesare inca doua ventilatoare (zic eu) pentru air intake : frontal + podea.
    NZXT H230 Black/White - asta sigur e mid (http://mediadot.ro/carcase/carcasa-nzxt-h230-negru) : Aceleasi retineri ca mai sus.

H230-ul ar avea un plus (pretul)...numarul extra de bay-uri nu e un must-have.

Mersi mult de ajutor, si daca mai sunt necesarii detalii, please let me know.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Salutare.

Iti recomand cu incredere acest model de carcasa:

Este tocmai ce ai nevoie. Spatiu intern mare, ventilator de 120 mm in spate si unul urias de 200 mm in fata.
    Cusca de mijloc pentru unitatile de stocare poate fi scoasa ca sa poti baga placa video si odata cu treaba asta mare parte din airflow-ul generat de ventilatorul de 200 mm frontal va reveni placii video.
    Recomand cand mai ai un banutz, dupa achizitionarea ei montarea in tavanul carcasei a inca doua ventilatoare de 120 mm montate in asa fel incat sa evacueze aerul cald produs de componente.
    Am realizat zeci, poate sute de PC-uri folosind aceasta carcasa. Nu este foarte silentioasa dar cu siguranta raceste bine cam orice pui in ea si suporta sisteme de water cooling gata facute. Singurul minus... din pacate nu stiu daca au facut update la panoul frontal sau daca au inclus un port USB 3.0 acolo. In rest nimic de reprosat.
    Daca vrei sa iti recomand si alte modele, spune-mi si sper ca impreuna sa gasim cea mai buna cacasa pentru tine .

Hey,

Mister soulwise cred ca ti-am citit toate review-urile si urmarit toate video-urile de pe canalul YouTube MediaDot (no...I'm not a stalker ) si am ramas impresionat ... keep up the good work!

Thumbs up pentru recomandare. Daca tot e sa investesc in niste extra vents, nu e mai bine sa merg pe mana:

http://www.mediadot.ro/carcase/carca...f-912-advanced

Are porturile USB 3.0 incluse, ventilatorul din tavan, care e si el de 200mm (pare a fi o copie fidela a ventului frontal)...so we might have a winner.

Daca ai alte sugestii vents, filtre (pentur HAF-ul advanced), ori chiar alt case sunt numai ochi si urechi.

Multam.

Eu am incercat sa iti ofer cea mai ieftina solutie.
    Binainteles ca Advanced-ul este mai bun. Singura chestie la el este ca mi se pare ca nu ai in spate un vent de 120 mm in dreptul procului. Nu mai stiu precis, trebe verificat.
    Daca iti pui un cooler Tower pe proc ar fi ok sa fie un vent si in respectiva locatie a carcasei pentru un efect push-pull rapid cu cooler-ul de pe procesor si evacuarea ultra-rapida a aerului cald din regunea respectiva.
    De filtre nu ai nevoie , taie mult din airflow.
    Sau... ai nevoie daca nu catadicsesti sa deschizi pc-ul la o luna -doua sa dai doua pensule ca sa il scapi de praf.

LE. Am verificat. Ai 3 venturi in Advanced.
    Unul cu LED-uri rosii de 200 mm in fata, unul de 200 mm negru in tavan si unul de 120 mm negru in spate deci... solutia completa.

Sfat, daca vrei sa adaugi capacitate de racire pe viitor pune un ventilator de 120 mm in slotul din podea, nu pe panoul lateral. In experienta mea un vent prost amplasat pe panoul lateral poate genera hotspoturi ori .. tocmai de asta nu ai nevoie intr-un sistem de gaming.

Problema e ca m-a mancat in palma si am gasit : http://www.mediadot.ro/carcase/carcasa-nzxt-h440-negru

Mai atragatoare (din punctul meu de vedere) ca design, insa nu stiu daca isi justifica diferenta de pret. Plus ca aici o sa mai am nevoie de un vent in tavan pentru evacuare, si nu-s tare convins de cat de eficienta e evacuarea prin tavan datorita capacului...dar geamu ala din plexiglas (drool)...

NZXT vs HAF ... cel mai bun raport calitate/pret il are?

Am simtit eu ca tragi spre design-ul NZXT. Personal sper si eu curand sa realizez cateva review-uri la noile lor carcase. Ca si raport pret-performanta, dupa mine nu incape indoiala ca HAF 912 Advenced ar avea un raport mai mare insa recunosc si pentru mine este mai atragatoare modelul de NZXT ales de tine.
    In orice caz, sunt convins ca oricare ar fi alegerea pe care doresti sa mergi va fi una foarte buna. Ambele carcase sunt de calitate si ofera posibilitati bune de racire si wire management.
    Apropo, cand montezi PC-ul in carcasa ( oricare ar fi ea ) sa te opresti si pe aici sa postezi cateva fotografii ca sa vedem si noi minunea .

Tags for this Thread