Reply to Thread
Results 1 to 8 of 8
    Junior Member crack is on a distinguished road

Ce Parere Aveti Despre Interpretarea Viselor?

De mai mult timp aveam in minte visul care se tot repeta o perioada, sunt aruncat peste un gard de cineva dar nu pot sa vad cine, si cad in gol. Se spune ca nu exista coincidente. Ce putem spune despre vise si semnificatiile lor? Sunt pe bune sau au legatura cu viata noastra reala? Exista explicatii cu privire la visele din timpul noptii si de ce visam ceva anume? Sunt curios de parerile voastre.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Parerea mea este ca, din lipsa de input vizual-auditiv in orele de somn, creierul isi fabrica propria realitate din bucati de evenimente si amintiri ori pur si simplu "random junk". Cred ca interpretarea viselor, sau a "zgomotului static" produs de creierul nostru atunci cand "programul" nu emite este nemaipomenit de inutila, la fel ca si analogia cu TV-ul pe care nu stiu daca am reusit sa o descriu chiar foarte bine ceva mai sus.
    Daca nu, e ca si cum as pretinde ca vad o imagine privind la purecii de pe televizor cu antena scoasa .

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Cum cred si in zodiac,noroc,profetii,superstitii,teorii ale conspiratiei,ideea liberului arbitru(asta are oarecum sens),etc.

Totusi am vazut intr-un documentar ca nu stiu ce cortex(parca asa ii zicea) al creierului incearca sa anticipeze anumite lucruri si pe baza unor experiente anterioare ise creeaza o imagine a....oh fuck,mi-a dat blue screen.

Apropo prin vise cred ca creierul isi si bate **** de noi.Adica cred ca toti am avut visul in care cadeam in gol si ne-am trezit zici ca trecea fanfara militara pe acolo.
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Senior Member gabi202000 is on a distinguished road
    doar vise...incearca sa ai o activitate placuta pe timpul zilei , adica sa vezi niste videouri pe youtube din alea cu faze tari ...iti garantez ca faci pe tine de ras...sau sa petreci timpul cu o cineva ( preferabil o fată pt ca o fată stie mereu cum sa faca pe cineva fericit) sau sa iesi la fotbal/o bere cu prietenii ; pt. ca in general astfel de vise sunt interpretarea creierului a tuturor chestiilor rele pe care tu ti le imaginezi sau le vezi in filme/jocuri deci gandestete si tu la lucruri frumoase, interesante (prefer sa nu le enumar chiar acum ca sa nu imi iau ban )

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Azi noapte am visat ca eram intr-o cladire care ardea si ma uitam ca bou' la flacari fara sa fac nimic.

Cand m-am trezit am constatat ca eram transpirat si era cam cald in camera pentru ca am dormit vara cu geamul inchis...

Ce sa interpretez din asta ?

Senior Member cmbr is on a distinguished road cmbr's Avatar
    Offtopic la offtopic:Cum dracu' sa dormi pe gerul asta(desi e vara) cu geamul deschis?
    Young, wild and free.Next gereration.We write the future, resigned yourself.

Junior Member crack is on a distinguished road
    ) eu nu dorm cu geamul deschis, deci la mine in camera temperatura este acceptabila. Dar sunt de acord cu tine, e ger de crapa pietrele pentru perioada asta a anului. Eu am gasit intre timp ceva pe net, pe dreamgeek.ro am citit niste detalii amplu prezentate despre vise si semnificatii pentru mai multe vise si mi s-au parut cel putin interesante.

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    voi traiti in siberia cumva? de 4 zile dorm cu geamu' deschis ( pe vertical) si imi este bine. in legatura cu visele, am uneori momente cand visez locuri/persoane care nu le-am vazut niciodata. Am incercat si asa zisul vis lucid, nu mi-a reusit. PS: nu pot controla nici un vis