Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Senior Member gabi202000 is on a distinguished road

Win XP nu se instaleaza

salut. am un pc cu cpu AMD A10 6800K , 8GB ram , mobo : asrock fm2a88x extreme 4+
    si am incercat sa instalez win. xp pe el si imi da eroarea : An operating system wasn't found. Try disconnecting any drives that don't contain an operating system. CTRL+ALT+DEL to restart. precizez urmatoarele : nu am dvd-rom ci doresc sa instalez de pe usb , am mutat hdd-ul pe ide , xp-ul este x64 si am incercat cu mai multe nu doar unul , am resetat si biosul deci nu este de la el , am formatat usb-ul o data pe fat32 si o data pe ntfs , am incercat mai multe flash drive-uri , am incercat si un xp x32 , am incercat sa instlez din windows dar setup-ul nu se deschide pe windows 7. deja sunt "out of ideas" , chiar nu imi mai vine nicio idee deci astept sfaturi

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    WIN XP nu prea poate fi instalat de pe un stick USB. Am incercat si eu de cateva ori cu diferite programele care pretindeau ca pot face un stick USB cu WIN XP bootabil. dar mi s-a intamplat fix acelasi lucru.
    Din cate spui pc-ul suporta sisteme de operare mai curente, de ce nu pui un WIN 7 pe el? In felul asta scapi de orice problema iar instalarea nu dureaza mai mult de 10 minute.
    Am facut un tutorial care te poate ajuta aici: https://www.youtube.com/watch?v=WtGbGl1Zh3M

am windows 7 dar pe o parte mi se facuse dor de vechiul meu xp pe de alta parte imi place sa fac experimente pe pc si as fi vrut sa vad cum ruleaza windows xp
    p.s. pe pc-ul vechi si pe un laptop am reusit cu brio sa instalez xp de pe usb

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Am reusit acum vreo 3 ani sa instalez XP w32 ( nu cel pe 64 biti ) pe un vechi "netbook" (acele jucarii de 10" cu Intel ATOM) de pe stick.

Problema e ca nu mai tin minte cum am facut, cu ce soft... a trecut prea mult timp de atunci.
    Daca descopar cumva softul cu care am facut XP bootabil pe stick revin...

---
    Pana atunci, ideea e ca se poate cu siguranta instala, cel putin cel de 32 biti.

Ah da, asigura-te ca bios-ul nu foloseste harddisk-ul/ssd-ul in mod AHCI, ci in "IDE Compatibility" mode. XP nu stie AHCI...

Junior Member G00gle is on a distinguished road
    Vezi sa ai winxp cu driverele sata deja in imagine.

am precizat ca am dat pe ide si oricum am driver pe site "Bolton SATA"...dar nu hdd-ul e problema...problema e ca nu se deschide setup-ul asa ca am vrut sa incerc modul de compatibilitate ruland setup-ul din windows...problema e ca nu ma lasa decat in compatibilitate cu vista...si ar trebui macar xp daca nu ..chiar 2k/95/98...altfel nicio sansa sa mearga instalat