Reply to Thread
Results 1 to 5 of 5
    Senior Member gabi202000 is on a distinguished road

CPU-ul se incalzeste cam rau

salut. am un cpu a10 6800k de la amd iar in idle si cand nu joc nimic am cam 29-31 grade. cand ma joc ac brotherhood cpu-ul ajunge la temperatura de 73 grade si nu stiu sigur daca este normal. precizez ca am un cooler aftermarket arcticcooling alpine 64 plus si pasta termica arcticcooling mx4. de asemenea temperaturile sunt in grade celsius si vreau sa stiu daca sunt temperaturi normale avand in vedere ca folosesc igpu-ul.

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    intra in bios si la fan speed ai mai multe profile ( silent, automatic, manual, etc) . Seteaza de acolo viteza ventilatorului a.i in full load sa stea sub 65 grade. Sau poti folosi un software, gen ac fan control . Acel cooler care il ai nu e cu mult mai bun fata de cel cu care a venit cpu

am uitat sa precizez ca din bios e dat mereu pe full speed...si ar merita sa pun coolerul stock ??... ca la dimensiunile lui nu prea cred ca o sa faca mare lucru

apropo...temperarura maxima a cpu-ului spune pe net ca este de 74.4°C ...ce riscuri sunt daca sta la temperaruri mai mari de 70° .. sa-i micsorez frecventa ?

Senior Member AlexSerbanoiu is on a distinguished road AlexSerbanoiu's Avatar
    Temperatura ridicata, in timp , poate reduce viata cpu-ului, uneori produce freezuri si restarturi. O temperatura optima in full load ar trebui sa fie sub 70 grade la majoritatea procesoarelor. Ai dreptate, coolerul stock ar fi stat cam la aceleasi temperaturi, poate si mai zgomotos. Decat sa fi dat 50 lei pe coolerul actual mai strangeai niste bani si iti luai ceva mai bun http://www.mediadot.ro/coolere/coole...aster-hyper-t4 . La ce frecvente ai procesorul?

4.1 ghz / turbo 4.4ghz ...o sa dezactivez turbo core cat de curand ca niste gigahertzi in plus e exact ce ii lipseau
    si da chiar ca am cam luat degeaba acel cooler dar nu mam gandit ca o sa fie la fel de prost ca cel stock