Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4
    Junior Member bp4711 is on a distinguished road

Problema cooler nou?

Buna seara !
    Astazi am pus un cooler nou la PC, CM hyper 212 evo pentru un FX8320.
    Cu coolerul stock aveam in idle 35-38 grade, 60-61 grade in Battlefied 4 la detalii maxime.
    Cu acesta nou am mai mult in idle, 39 de grade, iar daca deschid cateva programe sau downloadez ceva, ajunge si la 44. In schimb am 59 de grade in Battlefield 4 fata de 61.
    Pasta termoconductoare am pus-o in forma de bob in mijloc, apoi am aplicat presiune cu coolerul. Mentionez ca nu am pus foarte multa pasta, dar nici putina. Totusi de ce am mai multe grade in idle? Am gresit cu ceva ?
    Multumesc.
    P.S.: Pasta folosita este cea care a venit cu coolerul de la Cooler Master.

Infinity wavetrex will become famous soon enough wavetrex's Avatar
    Diferenta față de cel stock trebuia sa fie mai mare, mult mai mare (5-10 grade in load). Ceva clar nu e in regula.

Despre pasta: Mie personal imi place sa intind pasta cu grija, nu doar sa pun o picatura, deoarece ea nu e chiar asa de fluida pe cat pare, si se intimpla sa ramanaa o zona destul de mare sub cooler unde este un spatiu sub-milimetric cu aer, prost conductiv termic.

Si chiar daca ai pus corect coolerul, e foarte posibil ca pur si simplu sa ai o ventilatie proasta in carcasa. Acel cooler nu poate sa faca miracole daca tot aerul din jurul sau este nemiscat si fierbinte.

Asigura-te ca ai un flux constant de aer in carcasa, ideal format de 2 ventilatoare care se invart in aceeasi directie.

Am vazut de multe ori greseli in calculatoare asamblate de diversi, pusesera gresit careva din ventilatoare, de genul, ambele se chinuiau sa "bage" aer sau ambele incercau sa "scoata". Evident, toate componentele erau fierbinti...

Junior Member MaHmur is on a distinguished road
    Salut,

Asa cum a spus si wavetrex, diferenta ar trebuii sa fie mult mai mare. Si eu folosesc tehnica "picatura" cand vine vorba de folosirea pastei termice. Pana acum am patit-o o singura data ca pasta sa nu fie intinsa foarte bine.
    Cel mai sigur este sa il desfaci si sa inlocuiesti pasta termica, asa inlaturi o cauza.

Junior Member bp4711 is on a distinguished road
    Dupa ce am pus coolerul pe cpu, lam dezlipit pentru ca suruburile nu aveau pozitia buna. Apoi l-am pus la loc pe aceeasi pasta si cred ca s-au format bule de aer. Gandindu-ma ca asta a fost greseala, astazi am repetat procedura, dar fara sa fac greseala de ieri. L-am montat la loc si am crezut ca am rezolvat problema. Dar...la fel, tot aceleasi temperaturi. Mentionez ca ventilatia in carcasa este buna, carcasa are 3 ventilatoare, iar unul este fix in dreptul radiatorului de la cooler, aerul cald este impins de ventilatorul CPU catre acest ventilator al carcasei, scotand aerul cald in afara, ca in imaginea de mai sus.
    Este prima oara cand instalez cooler... Probabil oi fi instalat ceva gresit, dar ce oare?