Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6
    Junior Member bestdps2 is on a distinguished road

Ajutor in alegerea unei carcase.

Buna ziua. As dori sa imi cumpar o carcasa spatioasa in care sa incapa placi de baza de tip mATX si ATX dar care sa aiba o constructie buna, materiale de calitate si sa aiba bine pozitionate suruburile pentru asamblarea componetelor (deoarece recent am avut probleme cu o carcasa in care hardul se prindea doar intr-un surub fiindca nu erau aliniate bine cele doua gauri). Un alt lucru important pentru mine ar fi dimensiunea acesteia, de preferat cat mai compacta, sa nu depaseasca 200mm latime 500mm lungime si 450mm inaltime. Pana acum m-am gandit la http://www.mediadot.ro/carcase/carca...re-3000-usb-30. Va cer parerea in legatura cu aceasta carcasa si daca ati avea alte recomandari in pretul de 400 Ron, sa nu eztitati sa imi impartasiti din experienta voastra.

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Salutare si bun venit.

Poate ai avut ocazia in trecut sa citesti review-urile mele, sau poate nu ... tot ce iti pot spune cu certitudine este ca m-am jucat sau am avut ocazia sa scriu despre mai toate modelele de carcase de pe piata. Prin urmare , imi permit sa imi exprim parerea.

Despre core 3000 nu pot spune ca este o carcasa proasta insa nu cred ca are cel mai bun raport pret calitate.
    Sincer sa fiu si ca sa ma asigur ca vei fi multumit de alegerea facuta cel putin cativa anu buni ti-ar recomanda sa mai urci putin bugetul cu aproximativ 50-60 de lei si sa achizitionezi asa ceva:

fata de Core 3000 are avantajul unor materiale mult mai bune, antifonare foarte , foarte eficienta, spatiu intern mult mai mare, spatiu de wire management, la fel, mult mai bun. Este si mult mai grea cu picioare de cauciuc ceea ce reduce din nou foarte eficient orice zgomot sau vibratie ar putea scapa de la interior.

Am revizuit acest model la aparitia sa si am detinut pentru o perioada Fractal Design Define XL asa ca in 400 de lei sau putin peste mi se pare ca aceasta ar fi cea mai buna alegere.

Daca nu se poate trece cu nici un chip de pragul de 400 de lei atunci te sfatuiesc sa achizitionezi asa ceva:

La fel, fonoizolata, materiale de calitate insa cu spatiu intern mai mic si spatiu pentru wire management mai restrans.

O alta optiune ( daca vrei cel mai mult spatiu intern in banii cheltuiti impreuna cu o racire buna ) ar fi :

care este cea mai mare dintre carcasele propune de mine, are vent frontal de 200 milimetri si dispune de o racire foarte buna din fabrica insa .. nu este fonoizolata.

Daca mai ai si altre intrebari te rog sa nu eziti .

Banned oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000 has a reputation beyond repute oxygen200000's Avatar
    just behind u... always watching...via Bucuresti-TEI
    +1 pentru Define R4. Ma bate si pe mine gandul sa o schimb pe a mea cu un R4 ca nu ma multumeste la partea cu antifonarea, mai deloc.
    TJ04 din dotare e eleganta, are front de aluminiu, frumusica dar e prea zgomotoasa pentru gustul meu....

Administrator soulwise will become famous soon enough soulwise's Avatar
    Eu ti-am zis de atunci oxygen, dar tu nu , batman, batman ..carcasa de metal domnule.
    Poftim cum ajungi la vorbea mea. :P
    Siii... ce faci cu TJ 04 dupa ce scapi de ea ??

Mersi Soulwise

Deja am comandat acea carcasa de la fractal 3000 deoarece nu am primit raspunsul mai repede, scuze pentru decizia pripita, dar urmeaza sa ma sune operatorul pentru confirmarea comenzii si atunci am sa o schimb cu R4 recomandata de tine. O intrebare as avea legat de R4: Acel mini ATX din specificatii banuiesc ca este mATX prescurtat asa cum il stiu eu nu?

Inchidere Thread

Threadul poate fi inchis, P.S.: Sunt foarte multumit de produs.